Advertisement
ধৰ্ম

সৰস্বতী পূজাৰ বাবে ব্ৰত ৰাখি থাকোঁতে এইবোৰ কথা মনত ৰাখিব, ভুলৰ পৰা আঁতৰি থকাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ

সনাতন ধৰ্মত বসন্ত পঞ্চমীৰ উৎসৱ অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। সৰস্বতী দেৱীক নিষ্ঠা আৰু ভক্তিৰে পূজা কৰিলে সফলতাৰ নতুন সুযোগ পোৱা যায় আৰু জীৱনৰ অন্ধকাৰৰ অন্ত পৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। যিসকলে এই দিনটোত উপবাসে আছে তেওঁলোকে মাতৃ দেৱীৰ বিশেষ পূজা কৰিব লাগে। লগতে ব্ৰতৰ নিয়ম মানি চলিব লাগে।

বসন্ত পঞ্চমী ২০২৪: সমগ্ৰ দেশতে প্ৰতি বছৰে বসন্ত পঞ্চমীৰ উৎসৱ অতি আড়ম্বৰ আৰু ভৱিষ্যদ্বাণীৰে পালন কৰা হয়। এই মহান উৎসৱক বহু ৰাজ্যত সৰস্বতী পূজা বুলিও জনা যায়। এই দিৱসটো ভক্তসকলক জ্ঞান আৰু শিক্ষা প্ৰদান কৰা মাতৃ সৰস্বতীৰ পূজাৰ বাবে উৎসৰ্গিত কৰা হৈছে। বিশ্বাস কৰা হয় যে তেওঁক নিষ্ঠা আৰু ভক্তিৰে পূজা কৰিলে সফলতাৰ নতুন সুযোগ আহি পৰে আৰু জীৱনৰ অন্ধকাৰৰ অন্ত পৰে।

এই দিনটোত উপবাসে থকাসকলে মাতৃ দেৱীৰ বিশেষ পূজা কৰিব লাগে। লগতে ব্ৰতৰ নিয়ম মানি চলিব লাগে। গতিকে আমাক জনাওক –

সৰস্বতীৰ পূজাৰ উপবাসত কি খাব আৰু কি নাখাব?

  • বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা উপবাসে থকাসকলে সৰস্বতী দেৱীক পূজা কৰিহে কিবা এটা খাব লাগে। অন্যথা ব্ৰতৰ গুণ হেৰাই যায়।
  • গোটেই দিনটো ব্ৰত ৰাখি সন্ধিয়া পূজা কৰিলে বসন্ত পঞ্চমী ভাঙিব পাৰি, কিন্তু এটা কথা মনত ৰাখিব যে ব্ৰত ভংগ কৰাৰ আগতে নিশ্চয়কৈ প্লাম সেৱন কৰক, কাৰণ ই মাতৃৰ প্ৰিয় ফল।
  • সৰস্বতী দেৱীক আগবঢ়োৱা খাদ্য পৰিয়ালৰ সদস্যৰ মাজত নিশ্চয়কৈ বিতৰণ কৰক।
  • সৰস্বতী পূজাৰ দিনা মাতৃ দেৱীক হালধীয়া চাউল আগবঢ়াওক। লগতে ইয়াক সেৱন কৰক।
  • বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা ভুলতেও তামসিক বস্তু সেৱন কৰিব নালাগে, মা সৰস্বতীয়ে তাক অনুসৰণ নকৰাসকলৰ ওপৰত খং উঠে।
  • বসন্ত পঞ্চমী উপলক্ষে পিয়াঁজ আৰু হালধি ব্যৱহাৰ নকৰিব লাগে, কাৰণ এইবোৰো তামসিক বস্তুৰ শ্ৰেণীত ৰখা হয়। বসন্ত পঞ্চমীৰ দিনা কেৱল সাত্বিক খাদ্যহে খাব লাগে।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button