Advertisement
News

কাৰোবাক ধাৰ দিওঁতে বাস্তুৰ এই নিয়মবোৰ মনত ৰাখিব

আমি প্ৰায়ে আনক আৰ্তজনৰ সময়ত ঋণ দিওঁ। কিন্তু ঋণ দিওঁতে যদি বাস্তুৰ কিছুমান নিয়ম গ্রহণ কৰা হয়, তেনেহ’লে টকাখিনি সহজে ঘূৰি আহে৷

আমি সকলোৱে কেতিয়াবা কাৰোবাক ধন ধাৰে দিওঁ। প্ৰায়ে আমি আমাৰ ঘনিষ্ঠ বা চিনাকি মানুহক সহায় কৰিবলৈ ধন ধাৰে দিওঁ। কেতিয়াবা কেৱল সহায় কৰিবলৈ আৰু কেতিয়াবা আমি ঋণৰ সুত লওঁ। যাতে আমিও উপকৃত হওঁ। নিশ্চয় আৰ্তজনক সহায় কৰাটো ভাল। অৱশ্যে কাৰোবাক ধন ধাৰে দিয়াৰ পিছত আমি আমাৰ ধন অতি সোনকালে ঘূৰাই পোৱাটো কামনা কৰোঁ। কেতিয়াবা সেই টকা আবদ্ধ হৈ পৰে আৰু ঘূৰি নাহে।

আপুনি কেতিয়াও নিবিচাৰিব যে আপোনাৰ লগত এনেকুৱা হওক। এনে পৰিস্থিতিত যিকোনো ব্যক্তিক ঋণ দিয়াৰ সময়ত বাস্তুৰ কিছুমান নিয়ম গ্ৰহণ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। যাতে আপোনাৰ সম্পৰ্ক বা ধনৰ ওপৰত কোনো প্ৰভাৱ নপৰে। গতিকে, আজি এই লেখাটোত বাস্তু শাস্ত্ৰী ড° আনন্দ ভৰদ্বাজে আপোনাক কৈছে কাৰোবাক ঋণ দিওঁতে বাস্তুৰ কোনবোৰ নিয়ম মনত ৰাখিব লাগে –

দৈনন্দিন ধনেৰে ঋণ নিদিব

যেতিয়াই আপুনি কাৰোবাক ধন ধাৰে দিয়ে তেতিয়াই বিশেষ যত্ন লোৱা উচিত যে আপুনি দৈনন্দিন খৰচৰ বাবে টকা ৰখা চেফখনৰ পৰা সেই ধন নিদিয়ে। আপোনাৰ দৈনন্দিন ধন কেতিয়াও কাকো ধাৰলৈ দিব নালাগে। এইটো ভাল বুলি গণ্য কৰা নহয়। সদায় কিছু টকা আঁতৰাই ৰাখিবলৈ চেষ্টা কৰক, যাৰ সহায়ত আপুনি আনক সহায় কৰিব পাৰে।

উত্তৰ দিশলৈ মুখ কৰি

কাৰোবাক ধন ধাৰে দিওঁতে মনত ৰাখিব যে চেফটো উত্তৰ দিশলৈ মুখ কৰি হ’ব লাগে। ইয়াৰ বাহিৰেও ঋণ দিওঁতে আপুনি দক্ষিণ দিশৰ ফালে মুখ কৰা উচিত নহয়। যদি উত্তৰ দিশত টকা থাকে তেন্তে সময়মতে টকা ঘূৰাই পায় আৰু সম্পূৰ্ণ ধন পায়। এনে পৰিস্থিতিত আপুনি টকাখিনি ঘূৰাই পোৱাত কোনো সমস্যাৰ সন্মুখীন নহয়। যদি কিবা কাৰণত উত্তৰ দিশলৈ মুখ কৰা সম্ভৱ নহয় তেন্তে পূব দিশলৈও মুখ কৰিব পাৰি।

সেই ধৰণৰ টকা নিদিব

কেতিয়াবা এনেকুৱাও হয় যে প্ৰায়ে আমি পূজা বা উৎসৱৰ সময়ত টকা আগবঢ়াই দিওঁ আৰু তাৰ পিছত সুকীয়া গাহৰি এটাত সংগ্ৰহ কৰি লওঁ। পাছলৈ পইচা ক্ৰমান্বয়ে বাঢ়ি যায়, যিটো আমি বহু প্ৰকাৰে খৰচ কৰো। কেৱল এয়াই নহয়, বহু সময়ত আমি সেই ধন আনক ধাৰলৈও দিওঁ। কিন্তু ভুলতেও এই ভুল কৰা উচিত নহয়। এনে কৰিলে আনজনৰ জীৱনত সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। আনকি আপুনি নিজেও আৰ্থিক সংকটৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হ’ব পাৰে। সম্ভৱ যে আপুনি আনৰ পৰা ঋণ বিচাৰিব লাগিব।

সোঁহাত ব্যৱহাৰ কৰক

যেতিয়াই কাৰোবাক টকা দিয়ে তেতিয়াই মনত ৰাখিব যে আপুনি সদায় আপোনাৰ সোঁহাতখন ব্যৱহাৰ কৰে। ভুল হাতেৰে কেতিয়াও কাকো টকা দিব নালাগে। লগতে সেই সময়ত হাত দুখন যাতে লেতেৰা নহয় তাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখিব লাগে, যাতে টকাখিনি আনজনৰ বাবেও কিছু উপযোগী হ’ব পাৰে। একে সময়তে সন্মুখৰ মানুহজনে যেতিয়া টকাখিনি ঘূৰাই দিয়ে তেতিয়া সদায় দুয়োহাতেৰে ঘূৰাই লওক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামতও কমেণ্ট বক্সত জনাব লাগিব। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ আপোনাৰ নিজৰ ৱেবছাইট Axominfo ৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button