Advertisement
ৰাশিফল

প্ৰথমবাৰৰ বাবে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ স্থাপন কৰাৰ আগতে এই ৫ টা কথা মনত ৰাখিব

শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ বিষয়টো অতি সাধাৰণ যদিও ইয়াৰ সন্দৰ্ভত বহুতো ভুল ধাৰণা আছে। ল’ৰা-ছোৱালীক যৌন শিক্ষাও সঠিকভাৱে দিয়া নহয়। কিন্তু কিছুমান কথা আছে যিবোৰ শিকাব লাগিব।

ভাৰতত যৌন শিক্ষাৰ নামত আমি প্ৰজনন সম্পৰ্কীয় অধ্যায়টো পঢ়ো, কিন্তু ক’ৰবাত ইয়াৰ অভাৱ। মানুহৰ শৰীৰ পৰিপক্ক হোৱাৰ লগে লগে হৰম’নৰ উঠা-নমাও বাঢ়ি যায়, যাৰ ফলত যৌন ইচ্ছাৰ পৰিৱৰ্তন ঘটে। বহু সময়ত পৰিস্থিতি এনেকুৱা হৈ পৰে যে আমি চিন্তা নকৰাকৈয়ে সম্পৰ্ক আৰম্ভ কৰোঁ। এনে সময়ত নিজৰ শৰীৰ আৰু যৌন সুখ দুয়োটাৰে প্ৰতি সচেতন হোৱা উচিত। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp চেনেলত Join হওক 👉 Click here )

প্ৰথমবাৰৰ বাবে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ স্থাপন কৰাৰ আগতে দ্বিধাবোধ আৰু লগতে শাৰীৰিক পৰিৱৰ্তনৰ ভয়ও থাকে। এনে পৰিস্থিতিত শুদ্ধ তথ্য থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়।

প্ৰসূতি-স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ (OBGYN), বন্ধ্যাত্ব বিশেষজ্ঞ ডাঃ তনুশ্ৰী পাণ্ডে পদগাঁওকাৰে এই সম্পৰ্কীয় কথাবোৰ ইনষ্টাগ্ৰামত শ্বেয়াৰ কৰিছে। তেওঁ কিছুমান পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ টিপছৰ কথাও কৈছে যিবোৰ প্ৰথম শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ সময়ত মনত ৰাখিব লাগে।

শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ আগতে আৰু পিছত প্ৰস্ৰাৱ কৰা

পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ যত্ন লোৱাৰ লগতে পেলভিক ফ্ল’ৰৰ পেশীবোৰো সুস্থ কৰি ৰখাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ। যদি শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ পূৰ্বে মূত্ৰাশয় খালী কৰা হয়, তেন্তে পেশীৰ সংকোচন বেছি নহ’ব। যদি এনে নকৰে তেন্তে পেলভিক পেশী দুৰ্বল হোৱাৰ বাবেও প্ৰস্ৰাৱ লিক হোৱাৰ সমস্যা হ’ব পাৰে। লগতে সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাৰ সময়ত মাজভাগত থমকি ৰ’বলগীয়া হোৱাটোও সম্ভৱ। ইয়াৰ উপৰিও যদি শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ পিছত এই কাম কৰা হয় তেন্তে যোনিৰ খোলাৰ পৰা বৃহৎ পৰিমাণৰ এছটিডি বেক্টেৰিয়া ওলাই যাব পাৰে। সেয়েহে ইয়াক এক স্বাস্থ্যকৰ অভ্যাস বুলি গণ্য কৰা হয়। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp চেনেলত Join হওক 👉 Click here )

সদায় সুৰক্ষা ব্যৱহাৰ কৰক

আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ল সুৰক্ষা অবিহনে কোনো কাম কৰিব নালাগে। ই কেৱল অবাঞ্চিত গৰ্ভধাৰণ ৰোধ কৰাই নহয়, ইয়াৰ সহায়ত ই যৌন সংক্ৰামক ৰোগৰো প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে। গতিকে নিশ্চিতভাৱে সুৰক্ষা ব্যৱহাৰ কৰক। গৰ্ভনিৰোধৰ অন্যান্য পদ্ধতিৰ বিষয়েও আপোনাৰ সংগীৰ লগত কথা পাতিব পাৰে। গৰ্ভনিৰোধৰ অন্য পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰিলেও কণ্ডম ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে। ইউটিআইৰ পৰা আপোনাৰ সুৰক্ষাৰ ক্ষেত্ৰতো ই সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব।

ফৰপ্লেই সহায় কৰে

অভিজ্ঞতাৰ অভাৱ হ’লে ফৰপ্লে সদায় সহায়ক বুলি প্ৰমাণিত হয়। আপুনি আৰু আপোনাৰ সংগীৰ দ্বিধা কম হ’ব পাৰে। লগতে লুব্ৰিকেচনও শুদ্ধ। লাজ অনুভৱ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে এই সময়খিনি ব্যৱহাৰ কৰি সংগীৰ ওচৰ চাপিব পাৰে। ( আপোনাৰ দৈনিক দৈনিক ৰাশিফল আগতিয়াকৈ লাভ কৰিবলৈ ইয়াত ক্লিক কৰি WhatsApp চেনেলত Join হওক 👉 Click here )

লুব্ৰিকেচনৰ যত্ন লওক

যদি আপুনি প্ৰথমবাৰৰ বাবে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ স্থাপন কৰিছে তেন্তে যোনিৰ খোলাটোত তেল নাথাকিবও পাৰে। এনে সময়ত আপুনি বাহ্যিক লুব্ৰিকেচনৰ প্ৰয়োজন হ’ব পাৰে। ইয়াৰ অবিহনে যোনিত আঘাত পোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকিব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও আপোনাৰ যৌন সম্পৰ্ক অধিক যন্ত্ৰণাদায়ক হৈ উঠিব পাৰে।

আপোনাৰ সংকোচৰ বিষয়ে আপোনাৰ সংগীৰ লগত কথা পাতক

বেছিভাগ মানুহেই প্ৰথমবাৰৰ বাবে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন কৰাৰ আগতে দ্বিধাবোধ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত বহু সময়ত তেওঁলোকে বুজি নাপায় যে কেনেকৈ আৰম্ভ হ’ল। বহু ক্ষেত্ৰত নিজৰ যৌনতাক অন্বেষণ কৰাটো কঠিন হৈ পৰে। যদি আপুনি ভয় অনুভৱ কৰিছে বা কোনো কাৰণত আপোনাৰ সম্পৰ্ক স্থাপনৰ ইচ্ছা নাই, তেন্তে আপোনাৰ সংগীক এই বিষয়ে কওক। প্ৰথম মুখামুখিটো সদায় দ্বিধাবোধৰ বাবে নষ্ট হৈ যায়।

যদি আপোনাৰ শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাক লৈ কিছু সংকোচ হয়, তেন্তে আপুনিও প্ৰথমে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ ল’ব পাৰে। শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ স্থাপন কৰাটো অতি ব্যক্তিগত বিষয় আৰু এনে পৰিস্থিতিত যদি আপুনি সম্পূৰ্ণ সাজু নহয় তেন্তে অলপ ধৈৰ্য্য ধৰাটো সঠিক হ’ব পাৰে। ডাঃ তনুশ্ৰীৰ মতে প্ৰথম যৌন সম্পৰ্কৰ সময়ত অভাৱনীয় প্ৰত্যাশাৰ কথা চিন্তা কৰা উচিত নহয়। আপোনাৰ এনকাউণ্টাৰ টিভি আৰু চিনেমাত দেখুওৱাৰ ধৰণৰ পৰা পৃথক হ’ব পাৰে।

আমাৰ কাহিনীৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেণ্ট বক্সত আমাক জনাওক। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি এই কাহিনীটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। এনেধৰণৰ কাহিনী আৰু পঢ়িবলৈ Axominfo ৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button