সম্পৰ্কত এইবোৰ কথা গোপনে ৰখাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ, যিকোনো ব্যক্তিয়ে কৰিব পাৰে ঠাট্টা

Relationship Tips: সম্পৰ্কৰ কথা আহিলে বিশ্বাসক আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ লিংক বুলি গণ্য কৰা হয়। কোৱা হয় যে পতি-পত্নীৰ মাজত কোনো পৰ্দা থাকিব নালাগে। দুয়োজনে ইজনে সিজনৰ পৰা একো লুকুৱাব নালাগে। কিন্তু, সঁচাকৈয়ে তেনে কৰাটো সঠিক নেকি? সঁচাকৈয়ে স্বামী-স্ত্ৰীয়ে ইজনে সিজনক সকলো কথা কোৱা উচিত নেকি? কোনো প্ৰকাৰেই নহয়. সম্পৰ্ক যিয়েই নহওক কিয়, কিছুমান কথা গোপনে ৰখাই ভাল। আপোনাৰ সম্পৰ্কৰ বাবে কোনবোৰ কথা ভাল গোপনে ৰাখিব লাগিব। গতিকে আজি এই বিষয়ে জনাওক আৰ্টেমিছ হাস্পতালৰ মানসিক স্বাস্থ্য আৰু আচৰণ বিজ্ঞানৰ সহ-মুখ্য মনোবিজ্ঞানী ডাঃ চন্দ্ৰিমা মিশ্ৰ মুখাৰ্জীৰ পৰা।

পুৰণি সম্পৰ্কবোৰ গোপন কৰি ৰাখক

সংগীৰ পৰা একো লুকুৱাব নালাগে বুলি এই চিন্তাৰ বাবেই কিছুমান মানুহে আনকি পুৰণি সম্পৰ্কৰ সকলো কথাও কয়। এইটো নকৰিবা। প্ৰত্যেকৰে নিজস্ব অতীত থাকে। ইয়াৰ ছাঁ আপোনাৰ আজিৰ ওপৰত পৰাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়। সময়ৰ লগে লগে আগবাঢ়ি যোৱা আৰু পুৰণি সম্পৰ্কৰ পৰা ওলাই অহাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। আৰু যেতিয়া আপুনি ইতিমধ্যে পুৰণি সম্পৰ্কৰ পৰা ওলাই আহিছে তেতিয়া ইয়াৰ কথাও কোৱাৰ প্ৰয়োজন নাই।

আপুনি হয়তো সম্পূৰ্ণৰূপে আপোনাৰ সংগীৰ প্ৰতি নিষ্ঠাবান, কিন্তু আপোনাৰ পুৰণি সম্পৰ্কৰ কথা কওঁতে আপোনাৰ মুখৰ পৰা কিবা এটা ওলাই আহিব পাৰে যিয়ে আপোনাৰ সম্পৰ্কক ফান্দৰ দৰে বিন্ধিব। মনোবিজ্ঞানে কয় যে এনেবোৰ কথাই প্ৰায়ে সংগীৰ মনত তুলনাৰ অনুভূতিৰ সৃষ্টি কৰে, যিটো গোটেই জীৱন ছাঁৰ দৰে থাকে। যদি কেতিয়াবা কোনো কাৰণত কথা আহি পৰে, তেন্তে কথা-বতৰাটো এশাৰী বা দুটাকৈ শেষ কৰক।

সংগীক প্ৰশংসা কৰাৰ সময়ত সাৱধান হওক

আপোনাৰ সংগীৰ যিকোনো বন্ধুক সাৱধানে প্ৰশংসা কৰক। আপুনি হয়তো আপোনাৰ সংগীৰ কোনোবা বন্ধুক গৰম বা মৰমলগা বুলি বিবেচনা কৰিব পাৰে, কিন্তু এই অনুভৱটো আপোনাৰ মনত গোপনে ৰাখক। কেতিয়াবা এই প্ৰশংসাই আপোনাৰ সম্পৰ্কত প্ৰভাৱ পেলাবলৈ আৰম্ভ কৰে। বন্ধুৰ সন্দৰ্ভত আপোনাৰ সংগীয়ে আপোনাৰ মতামত সুধিলেও আপোনাৰ কিছুমান অনুভৱ গোপন কৰি ৰাখক।

নিজৰ কিছুমান অভ্যাস লুকুৱাই ৰখাটো জৰুৰী

প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে অকলে থাকিলে নিজৰ নিজৰ জীৱন-যাপনৰ ধৰণ থাকে। এই কথা গোপনে ৰাখিব লাগে। সম্ভৱ যে আপুনি ঘৰত অকলে থাকিলে টিভি চাই গোটেই কেকটো খাই পেলায়, বা আৱেগিক চিনেমা এখন চাই কান্দিবলৈ আৰম্ভ কৰে। এইবোৰ কথা নিজৰ মাজতে সীমাবদ্ধ ৰাখক। আপোনাৰ অনুভৱবোৰ আনজনে বুজি পোৱাটো একেবাৰেই প্ৰয়োজনীয় নহয়। এনে পৰিস্থিতিত যদি আপোনাৰ সংগীয়ে এই বিষয়ত আপোনাক ঠাট্টা কৰে, তেন্তে সম্ভৱ যে আপুনি আপোনাৰ মনত চিৰদিনৰ বাবে গাঁঠিৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। কেৱল এয়াই নহয়, সম্পৰ্কত অলপ সন্দেহ থাকিলেও চিন্তা নকৰাকৈ কথা নকব। যদি কোনো সন্দেহ সময়ৰ লগে লগে সমাধান হৈছে, তেন্তে তাৰ কথা আৰু কেতিয়াও কোৱা উচিত নহয়।

সংগীৰ পৰিয়ালৰ সকলো কথা শ্বেয়াৰ নকৰিব।

যদি আপোনাৰ পৰিয়ালৰ কোনোবাই আপোনাৰ সংগীক বিশেষভাৱে ভাল নাপায় তেন্তে সেইটো গোপন কৰি ৰাখক। তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ কোনোবা এজনক ভাল নাপালেও সেই ব্যক্তিজনৰ বিষয়ে একো কোৱাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়। একেদৰে যদি আপোনাৰ সংগীৰ কোনো অভ্যাস ভাল নাপায় আৰু আপুনি জানে যে সেই অভ্যাস সলনি কৰিব নোৱাৰি, তেন্তে সেই বিষয়ে একো নকোৱাই ভাল। আপোনাৰ সংগীয়ে এই বিষয়ে সুধিলেও সঁচা কথা কোৱাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়।

সম্পৰ্কত এইবোৰ কথা মনত ৰাখিব

আগতে কেতিয়াও আপোনাৰ সংগীক নক’ব যে আপুনি তেওঁলোকক ভাল নাপালে। যদি কোনো আত্মীয়ই কেতিয়াবা আপোনাৰ সংগীৰ বিষয়ে কিবা ভুল কৈছে, তেন্তে সেইবোৰ কথা গোপনে ৰাখক। যদিও আপোনাৰ সংগীৰ সফলতা আশা কৰা ধৰণে নহয়, তথাপিও ইয়াৰ ওপৰত কোনো মন্তব্য নকৰিব। যদি আপুনি কেতিয়াবা কোনো সম্পৰ্কত প্ৰতাৰণা কৰিছে তেন্তে সেইটোও গোপন কৰি ৰাখক। এনেবোৰ কথাৰ পৰা ওলাই আহিলে আপোনাৰ সম্পৰ্কত উত্তেজনা সৃষ্টি হ’ব পাৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment