Advertisement
স্বাস্থ্য

ব্যক্তিগত অংশত আপোনাৰো হয় নেকি খজুৱতি বা সংক্ৰমণ? তৎক্ষণাত সকাহ দিব এই ঘৰুৱা উপায়ে

যৌনাংগৰ অংশত খজুৱতিৰ বাবে আপোনাৰ ঘৰুৱা উপায় কি? চাওক, যোনি বা লিংগৰ অংশত খজুৱতি আৰু সংক্ৰমণ যিকোনো ধৰণে হ’ব পাৰে আৰু কেতিয়াবা ইয়াক কোনো ডাঙৰ ৰোগৰ লক্ষণ বুলিও ধৰিব পাৰি। এটা দিশত পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ সমস্যাৰ বাবে অন্তৰংগ অংশত খজুৱতি আৰু সংক্ৰমণ ঘটে। আপোনাৰ বাবে এইটো বুজাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে অন্তৰংগ অংশত খজুৱতি আৰু অস্বস্তি এনেকুৱা কথা নহয় যিটো আপুনি কেৱল আওকাণ কৰিব পাৰে।

প্ৰথমতে এই ধৰণৰ পৰিস্থিতি কিয় হয় সেয়া জনাটো জৰুৰী। আমি গুৰুগ্ৰামৰ চি কে বিৰলা হাস্পতালৰ স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ ডাঃ অঞ্জলি কুমাৰৰ সৈতে যৌনাংগৰ খজুৱতি সম্পৰ্কে কথা পাতিলোঁ। এই সম্পৰ্কীয় কিছু তথ্য তেওঁ আমাক দিছে। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

যৌনাংগৰ অংশত খজুৱতি হোৱাৰ কাৰণ কি?

ছালৰ অৱস্থাৰ বাবে – যৌনাংগৰ অংশৰ ছালত কিবা এটা সমস্যা হ’ব পাৰে। জক ইচ নামৰ এক প্ৰকাৰৰ ভেঁকুৰৰ সংক্ৰমণে যৌনাংগৰ ছালৰ ক্ষতিসাধন কৰে। বিশেষকৈ খেলুৱৈ বা বেছি টান কাপোৰ পিন্ধা লোকৰ ক্ষেত্ৰত এনেকুৱা হয়।

ঈষ্টৰ সংক্ৰমণ- যোনি খজুৱতিৰ আটাইতকৈ সাধাৰণ কাৰণ হ’ল ঈষ্টৰ সংক্ৰমণ, যিটো মহিলাই জীৱনৰ কোনো এটা সময়ত ভুগিবলগীয়া হয়। ইয়াত কৃত্ৰিম কাপোৰ পিন্ধা, যোনিৰ পৰা স্ৰাৱ ওলোৱাত অসুবিধা, খজুৱতি আদি সমস্যা হ’ব পাৰে। এনে সময়ত স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞৰ লগত কথা পতাটো অতি প্ৰয়োজনীয় হৈ পৰে। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

এলাৰ্জিৰ বাবে – যৌনাংগৰ অংশত কিবা এটা এলাৰ্জি প্ৰতিক্ৰিয়া হ’ব পাৰে যাৰ ফলত সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। শিশুৰ পৰা প্ৰাপ্তবয়স্কলৈকে সকলোৰে ক্ষেত্ৰত এনেকুৱা হ’ব পাৰে।

যদি যৌনাংগৰ অংশত অন্তৰংগ ধোৱা, ক্ৰীম, চাবোন বা সুগন্ধি গোন্ধ আদি প্ৰয়োগ কৰাৰ চেষ্টা কৰা হয়, তেন্তে এলাৰ্জিৰ প্ৰতিক্ৰিয়া স্বাভাৱিক। ইয়াৰ উপৰিও কিছুমান ক্ষেত্ৰত ভিজা মচি, সুগন্ধিযুক্ত চাবোন, টান কৃত্ৰিম কাপোৰ আদিয়েও সমস্যাৰ সৃষ্টি কৰে।

চ’ৰিয়াচিছৰ কাৰণে – এই ছালৰ অৱস্থা যৌনাংগৰ অংশতো হ’ব পাৰে। এই সমস্যা ভলভা আৰু পায়ুপথৰ লগতে উৰুতো হ’ব পাৰে।

আন যিকোনো কাৰণ- ইয়াত বেক্টেৰিয়াৰ সংক্ৰমণ, ছালৰ কৃমি, ছালৰ কৰ্কট ৰোগকে ধৰি বহুতো কথা হ’ব পাৰে। যদি দীৰ্ঘদিন ধৰি যোনিৰ খজুৱতি চলি আছে তেন্তে নিশ্চিতভাৱে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত। বহু সময়ত ৰজোনিবৃত্তিৰ সময়তো এই ধৰণৰ সমস্যা দেখা যায়।

ঘৰুৱা উপায় যিয়ে সকাহ দিব পাৰে

গুগলত ঘৰুৱা উপায়ৰ কথা উল্লেখ কৰা হৈছে যেনে বেকিং চোডা লগোৱা, অন্তৰংগ অংশটো ফিটকিৰেৰে ধোৱা ইত্যাদি। কিন্তু এইবোৰৰ কোনোটোৱেই চিকিৎসকে পৰীক্ষা নকৰে। এনে যিকোনো প্ৰতিকাৰে আপোনাৰ অন্তৰংগ অংশটোক আৰু অধিক বিৰক্ত কৰিব পাৰে। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

অন্তৰংগ অংশত কুহুমীয়া পানীৰে আইচিং কৰাটো স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞসকলে ঘৰুৱা চিকিৎসা বুলি গণ্য কৰে। কিছুমান ক্ষেত্ৰত চিকিৎসকে পানীত মিহলাই বেটাডিনৰ দৰে এন্টিচেপ্টিক দ্ৰৱ ব্যৱহাৰ কৰিবলৈও পৰামৰ্শ দিয়ে।

যৌন সক্ৰিয় লোকে কণ্ডম ব্যৱহাৰ কৰিব লাগিব কাৰণ যদি খজুৱতিৰ কাৰণ কোনো ধৰণৰ এছটিডি হয়, তেন্তে আপোনাৰ সংগীৰ ক্ষেত্ৰতো এনেকুৱা হ’ব পাৰে।

কোনো ধৰণৰ সুগন্ধি ভিত্তিক চাবোন বা ধুই ঘৰুৱা উপায় হিচাপে ব্যৱহাৰ নকৰিব। এনে কৰিলে অন্তৰংগ অংশৰ পি এইচ স্তৰৰ অৱনতি ঘটে যাৰ বাবে সমস্যাটো বৃদ্ধি পায়। এনে পৰিস্থিতিত যদি আপুনি প্ৰয়োজন অনুভৱ কৰে তেন্তে চিকিৎসকৰ পৰা প্ৰেছক্ৰিপচন দিয়াৰ পিছত কিছু ঔষধ ব্যৱহাৰ কৰাটো অধিক সুবিধাজনক হ’ব।

যিকোনো ধৰণৰ ৰোগৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ আপুনি আপোনাৰ লক্ষণসমূহ চিকিৎসকৰ আগত দেখুৱালে ভাল হ’ব। গুগলত উপলব্ধ যিকোনো প্ৰতিকাৰ আপোনাৰ বাবে চিন্তা নকৰাকৈ ব্যৱহাৰ কৰাটো সঠিক নহ’ব।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button