দীপাৱলীৰ দিনা এই দিশত বন্তি জ্বলোৱাটো ভাল বুলি গণ্য কৰা নহয়, কোৱা হয় দেৱী লক্ষ্মীৰ খং উঠে।

দীপাৱলী পূজাঃ পোহৰৰ উৎসৱ দীপাৱলীত দীপাৱলী প্ৰজ্বলন কৰাটো অতি শুভ। এই উপলক্ষে কোন দিশত আৰু কেনেকৈ বন্তি জ্বলোৱা হয় সেয়াও অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

দীপাৱলী ২০২৩: পঞ্জিকা অনুসৰি প্ৰতি বছৰে কাৰ্তিক মাহৰ অমাৱস্যাৰ দিনা দীপাৱলী পালন কৰা হয়। দীপাৱলী পোহৰৰ উৎসৱ আৰু দীপাৱলীৰ দিনা সকলোৱে বন্তি জ্বলায়। পৌৰাণিক কাহিনী অনুসৰি যেতিয়া শ্ৰীৰাম ৰাৱণক বধ কৰি অযোধ্যালৈ উভতি আহিছিল, তেতিয়া সকলোৱে আনন্দত ঘিউৰ দীপ জ্বলাইছিল। সেইবাবেই দশহৰাৰ ২০ দিন পিছত দীপাৱলী পালন কৰা হয়। দীপাৱলী উপলক্ষে লক্ষ্মী দেৱী আৰু গণেশ ভগৱানক পূজা কৰা হয়। এই দিনটোত সকলোৱে বন্তি জ্বলাই ঘৰটো বন্তিৰে সজাই তোলে। কিন্তু, বন্তি জ্বলোৱাৰ লগত জড়িত বহুতো নিয়ম আছে যিবোৰ মনত ৰাখিব লাগে। বন্তি জ্বলোৱাৰ সঠিক দিশটোও মনত ৰখাটো জৰুৰী। যদি এনে কৰা নহয় তেন্তে দেৱী লক্ষ্মীৰ খং উঠিব পাৰে। ইয়াত জানি লওক বন্তি জ্বলোৱাৰ লগত জড়িত কি কি কথা যিবোৰ মনত ৰখাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ।

বন্তি জ্বলোৱাৰ নিয়ম

  • বিশ্বাস মতে দীপাৱলীৰ দিনা দক্ষিণ দিশত বন্তি জ্বলোৱাটো শুভ বুলি গণ্য কৰা নহয়। এই দিশক যমৰাজৰ দিশ বুলি ধৰা হয় আৰু এই দিশত বন্তি জ্বলোৱা উচিত নহয় বুলি কোৱা হয়।
  • বন্তি জ্বলোৱাৰ সৰ্বোত্তম দিশটো উত্তৰ-পূব বা উত্তৰ-পূব বুলি ধৰা হয়। বন্তিটো উত্তৰ-পূব দিশলৈও ৰাখিব পাৰি।
  • দীপাৱলীৰ দিনা প্ৰথমে গৃহ মন্দিৰত দেৱী লক্ষ্মীৰ সন্মুখত এটা দীপ জ্বলোৱাটো শুভ। যদি আপুনি এনে নকৰে তেন্তে দেৱী লক্ষ্মীৰ খং উঠিব পাৰে।
  • তুলসী উদ্ভিদৰ ওচৰত দীপ এটা ৰখাটোও শুভ। এনে কৰিলে ঘৰত সুখ আৰু সমৃদ্ধি আহে আৰু লক্ষ্মী দেৱীৰ আশীৰ্বাদ পোৱা যায়।
  • পাকঘৰৰ ভিতৰত এটা বন্তি ৰাখিব লাগে। এনে কৰিলে মাতৃ অন্নপূৰ্ণাৰ আশীৰ্বাদ পোৱা যায়। ইয়াত দক্ষিণ-পূব কোণতো এটা বন্তি স্থাপন কৰিব পাৰি।
  • দীপাৱলীৰ দিনা মানুহে ঘৰত চাকি আৰু বৈদ্যুতিক বন্তি জ্বলাই দিয়ে। কিন্তু, কেৱল তেলৰ বন্তি জ্বলাব লাগে। তেল বা ঘিউৰে জ্বলোৱা দিয়াবোৰ শুভ।
  • বন্তিৰ ঘূৰণীয়া উইকৰ সলনি দীঘল উইক ব্যৱহাৰ কৰক। ইয়াক ভাগ্যৱান বুলি গণ্য কৰা হয়।
  • মহালক্ষ্মী-কুবেৰক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ ঘৰৰ চেফত বা পইচা ৰখা ঠাইত বন্তি জ্বলাই দিব পাৰি। ইয়াৰ দ্বাৰা ঘৰত সুখ আৰু সমৃদ্ধি বজাই ৰাখে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment