মাহেকীয়াৰ পিছত শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা স্থাপন কৰিলে গৰ্ভধাৰণৰ কোনো আশংকা নাথাকে নেকি?

প্ৰায়ে মহিলাসকলে বিশ্বাস কৰে যে পিৰিয়ডৰ পিছত কেইদিনমান শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰিলে গৰ্ভধাৰণৰ কোনো আশংকা নাই, কিন্তু এই কথাটো বিশ্বাস কৰাৰ আগতে বিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ জানি লোৱা উচিত।

How to avoid pregnancy: পিৰিয়ড আৰু গৰ্ভাৱস্থাৰ লগত জড়িত বহুতো মিথ আছে, যিবোৰ আমি সঁচা বুলি বিশ্বাস কৰোঁ। বিশেষকৈ মহিলাসকলে প্ৰায়ে সম্পূৰ্ণ তথ্যৰ অভাৱত নিজৰ স্বাস্থ্যৰ সৈতে খেলা-ধূলা কৰি শেষ কৰে। যদি আপুনি পিৰিয়ডৰ সময়ত বা তাৰ কিছুদিন পিছত শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰে, তেন্তে গৰ্ভধাৰণ হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকে বা নহয়, ইয়াৰ সৈতে জড়িত বহু কথা শুনিবলৈ পাব। প্ৰায়ে বিশ্বাস কৰা হয় যে মাহেকীয়াৰ পিছৰ কেইদিনমান নিৰাপদ আৰু এই সময়ছোৱাত সুৰক্ষা অবিহনে শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰি গৰ্ভধাৰণৰ কোনো সম্ভাৱনা নাথাকে। কিন্তু এইটো সঁচাকৈয়ে সঁচা নেকি, বিশেষজ্ঞৰ পৰা এই বিষয়ে জানিলওক। এই তথ্য হিৰণন্দনী হাস্পতাল বাশী-এ ফৰ্টিছ নেটৱৰ্ক হাস্পতালৰ পৰামৰ্শদাতা স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ আৰু প্ৰসূতি বিশেষজ্ঞ ডাঃ সোণম তিৱাৰীয়ে দিছে।

সম্পৰ্ক স্থাপন কৰাটো কোনবোৰ দিন নিৰাপদ?

পিৰিয়ডৰ পিছত কিমান দিনলৈ শাৰীৰিক সম্পৰ্ক স্থাপন কৰি গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা নাথাকে সেইটো নিৰ্ণয় কৰাটো যথেষ্ট জটিল। প্ৰতিগৰাকী মহিলাৰ বাবে পিৰিয়ডৰ চক্ৰ বেলেগ বেলেগ আৰু সেয়েহে চিকিৎসা বিজ্ঞানৰ ফালৰ পৰা সময়সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰাটো সম্ভৱ নহয়। সাধাৰণতে এগৰাকী মহিলাৰ উৰ্বৰ খিৰিকীখন ঋতুচক্ৰৰ মাজভাগত থাকে, যেতিয়া ডিম্বাণু নিৰ্গত হয়। যদি আপুনি প্ৰতি ২৮ দিনৰ মূৰে মূৰে মাহেকীয়া হয়, তেন্তে সাধাৰণতে ১৪ দিনৰ আশে-পাশে হয়, কিন্তু তথাপিও ইয়াৰ ভিন্নতা থাকিব পাৰে। গৰ্ভনিৰোধক অবিহনে গৰ্ভধাৰণৰ সম্ভাৱনা কম কৰিবলৈ মাহেকীয়া শেষ হোৱাৰ কিছুদিন পিছত অপেক্ষা কৰাটো বাঞ্ছনীয়। কাৰণ শুক্ৰাণু মাইকী প্ৰজনন নলীত ৫ দিনলৈকে জীয়াই থাকিব পাৰে। কিন্তু এই পদ্ধতিৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণৰূপে নিৰ্ভৰ কৰিব নোৱাৰি কাৰণ পিৰিয়ড চক্ৰটোও অনিয়মিত হ’ব পাৰে।

স্বাস্থ্যসেৱা পেছাদাৰীৰ পৰামৰ্শ প্ৰয়োজনীয়

যদি আপুনি জন্ম নিয়ন্ত্ৰণৰ কোনো নিৰ্ভৰযোগ্য পদ্ধতিৰ বিষয়ে জানিব বিচাৰে তেন্তে আপুনি এজন স্বাস্থ্যসেৱা পেছাদাৰীৰ পৰামৰ্শ ল’ব লাগে যিয়ে আপোনাক সঠিক বিকল্প ক’ব পাৰে। জন্ম নিয়ন্ত্ৰণৰ বাবে হৰম’নযুক্ত গৰ্ভনিৰোধক বা বাধা পদ্ধতি ফলপ্ৰসূ। মনত ৰাখিব যে পৰিয়াল পৰিকল্পনাৰ বাবে আপোনাৰ শৰীৰৰ ছন্দ বুজাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু সেই অনুসৰি বিশেষজ্ঞসকলে আপোনাক সঠিক বিকল্প ক’ব পাৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment