অকালতে এফ ডি ভংগ কৰিলে দিব লাগে নেকি জৰিমনা ? জানি লওক নিয়ম

সকলোৰে বাবে সঞ্চয় কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। প্ৰয়োজনৰ সময়ত কেৱল সঞ্চয়ৰ ধনহে কামত আহে। বহুতে সঞ্চয়ৰ উদ্দেশ্যে এফ ডিত বিনিয়োগ কৰে, কিন্তু সঞ্চয়ৰ লগত জড়িত নিয়মৰ বিষয়ে তেওঁলোকে অৱগত নহয়। বহু সময়ত মানুহে অকালতে এফ ডি ভাঙিব বিচাৰে। কিন্তু এই সময়ছোৱাত তেওঁলোকে নাজানে যে তেওঁলোকে কোনো ধৰণৰ চাৰ্জ দিব লাগিব নে নাই। এই লেখাটোত FD ৰ লগত জড়িত নিয়মবোৰ জানি লওক।

এফ ডি ভংগ কৰিলে জৰিমনা দিব লাগে নেকি?

ভাৰতীয় ৰিজাৰ্ভ বেংকৰ তথ্য অনুসৰি মেচিউৰিটি ডেটৰ পূৰ্বে এফ ডিৰ পৰা ১ কোটি টকা পৰ্যন্ত উলিয়াব পাৰিব। কিছুদিনৰ আগলৈকে এই নিয়ম ১ কোটি টকাৰ পৰিৱৰ্তে ১৫ লাখ টকা পৰ্যন্ত এফডিৰ ক্ষেত্ৰত প্ৰযোজ্য আছিল। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

উদাহৰণ স্বৰূপে আপুনি ৫ বছৰৰ বাবে ২০ লাখ টকাৰ এফ ডি কৰিলে। গতিকে সম্ভৱ যে বেংকে ২ বছৰৰ ভিতৰত ধন উলিয়ালে আপোনাৰ ওপৰত ১% জৰিমনা আৰোপ কৰাৰ কথা ক’ব পাৰে, কিন্তু বাস্তৱত তেনে কৰাটো ভুল। বেংকলৈ ধন উলিওৱাৰ দিনলৈকে কোনো ধৰণৰ কৰ্তন নোহোৱাকৈ সুত দিব লাগিব।

ডাকঘৰত কি নিয়ম?

ডাকঘৰৰ নিয়ম অনুসৰি ৪ বছৰ সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ আগতে ৫ বছৰৰ এফ ডি উলিয়াব নোৱাৰিব। ইয়াৰ বাহিৰেও যদি আপুনি ৪ বছৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত আৰু ৫ বছৰৰ আগতে ৫ বছৰৰ এফ ডি উলিয়াইছে, তেন্তে আপুনি কেৱল চেভিংছ একাউণ্টৰ সুতহে পাব। অৰ্থাৎ ডাকঘৰৰ একাউণ্ট এফ ডি ভাঙিলে আপুনি জৰিমনা ভৰিব লাগিব। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

এফ ডিত বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে এই কথা মনত ৰাখিব

এফ ডিৰ লগত জড়িত বহুতো একেধৰণৰ নিয়ম আছে। যিকোনো বেংক বা ডাকঘৰৰ এফ ডিত বিনিয়োগ কৰাৰ আগতে সকলো নিয়ম জানিব লাগিব। লগতে সুতৰ হাৰৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ক। এনে কৰিলে আপুনি কম সময়ত সৰ্বাধিক ৰিটাৰ্ণ পাব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment