ৰাতিপুৱা খালী পেটত খোজ কঢ়াটো ভাল নে বেয়া? জানেনে মাত্ৰ ৩০ মিনিট খোজ কাঢ়িলে কি প্ৰভাৱ পৰে?

Benefits of walking: ওজন কমাবলৈ মৰ্নিং ৱাক সদায় গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হৈছে। যদি আপুনি দৈনিক ৩০ মিনিটৰ ৰাতিপুৱা খোজ কঢ়াটো আপোনাৰ জীৱনশৈলীৰ অংশ কৰি লয়, তেন্তে আপুনি সহজেই প্ৰায় ১৫০ কেলৰি জ্বলাব পাৰে।

মৰ্নিং ৱাক আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উপকাৰী। দৈনিক কমেও ৩০ মিনিট খোজ কাঢ়িলে বহুতো স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ পৰা সকাহ পাব পাৰি। কিন্তু মানুহে প্ৰায়ে এই প্ৰশ্নত বিভ্ৰান্ত হৈ থাকে যে মৰ্নিং ৱাক খালী পেটত কৰিব লাগে নে কিবা খাই খোজ কাঢ়িবলৈ যাব লাগে। গতিকে আপোনাৰ এই গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰশ্নৰ উত্তৰ আজি আপোনালোকক দিওঁ। লগতে মৰ্নিং ৱাক কিয় ইমান গুৰুত্বপূৰ্ণ সেই কথাও কওঁ।

খোজ কঢ়াৰ সঠিক পথ

বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে দিনটোত ৩০ মিনিট খোজ কাঢ়িলে স্বাস্থ্যৰ উন্নতি ঘটে। খোজ কঢ়াটো সদায় খালী পেটত অৰ্থাৎ ব্ৰেকফাষ্টৰ আগতে কৰিব লাগে। এনে কৰিলে আপোনাৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়া শক্তিশালী হোৱাই নহয়, ই আপোনাৰ চৰ্বিও দ্ৰুতভাৱে জ্বলাই দিয়ে, যিয়ে ওজন হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে।

আচলতে যেতিয়া আপুনি খালী পেটত খোজ কাঢ়ে তেতিয়া শৰীৰে শক্তিৰ বাবে চৰ্বি আৰু জমা হোৱা গ্লাইক’জেন ব্যৱহাৰ কৰে, যিয়ে চৰ্বি কাটাৰ হিচাপে কাম কৰে। ইয়াৰ ফলত কেলৰি জ্বলায় আৰু লগতে আপোনাৰ তেজৰ চেনি নিয়ন্ত্ৰণত থাকে। ইয়াৰ লগতে ৰাতিপুৱা খোজ কাঢ়িলে আপোনাৰ পেশীবোৰো শক্তিশালী হয় আৰু পেশীবোৰক নমনীয় কৰি তোলে।

মৰ্নিং ৱাক কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ

ওজন কমাবলৈ মৰ্নিং ৱাক সদায় গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হৈছে। যদি আপুনি দৈনিক ৩০ মিনিটৰ ৰাতিপুৱা খোজ কঢ়াক আপোনাৰ জীৱনশৈলীৰ অংশ কৰি লয়, তেন্তে আপুনি সহজেই প্ৰায় ১৫০ কেলৰি জ্বলাব পাৰে। যিমানেই দ্ৰুত আৰু বেছি খোজ কাঢ়িব সিমানেই আপোনাৰ কেলৰি জ্বলিব। নিয়মীয়াকৈ খোজ কঢ়াৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে আন বহুতো উপকাৰ পোৱা যায়। ই আপোনাৰ হৃদযন্ত্ৰ সুস্থ কৰি ৰাখে।

ইয়াৰ উপৰিও ই আপোনাৰ হাওঁফাওঁৰ ক্ষমতা, গাঁঠি, পেশী আৰু ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা শক্তিশালী কৰে। খোজ কঢ়াইও মানসিকভাৱে সুস্থ কৰি ৰাখে, ৰাতিপুৱাৰ শুদ্ধ বতাহে আপোনাক মানসিক চাপ আৰু হতাশাৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখে। ৰাতিপুৱা খোজ কাঢ়িলে আপোনাৰ ৰক্তচাপ আৰু লিপিডৰ মাত্ৰা দুয়োটা নিয়ন্ত্ৰণত থাকে।

ডেকা কৰি তোলে

যদি আপুনি সদায় ডেকা দেখাব বিচাৰে তেন্তে নিশ্চিতভাৱে মৰ্নিং ৱাক কৰক। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ ছালখনলৈ গ্লো হয়। কেৱল এয়াই নহয়, ই আপোনাৰ বয়স বৃদ্ধিৰ গতিও লেহেমীয়া কৰে। আচলতে ৰাতিপুৱা খোজ কাঢ়িলে আপোনাৰ শৰীৰত ৰক্ত সঞ্চালন বৃদ্ধি পায়। লগতে অক্সিজেনৰ যোগান বৃদ্ধি পায়, যিয়ে ছালত গ্লো আনে। ই আপোনাৰ ছালৰ বহু সমস্যা দূৰ কৰে। আমি যেতিয়া খাদ্য খাওঁ তেতিয়া শৰীৰে পাচনতন্ত্ৰলৈ অধিক তেজ প্ৰেৰণ কৰে।

এনে পৰিস্থিতিত পেশী আৰু হৃদযন্ত্ৰলৈ তেজৰ সোঁত কমি যাব পাৰে। কিন্তু আমি খোজ কাঢ়িলে আমাৰ তেজৰ সোঁত স্বাভাৱিক হৈ থাকে। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে খোজকাঢ়িলে আমাৰ হজম প্ৰক্ৰিয়াও ক্ষিপ্ৰ হয়। খোজ কাঢ়িলে আপোনাৰ হতাশাও কমি যায়। আমাৰ শৰীৰত থকা এণ্ড’ৰ্ফিন নামৰ হৰম’নে মানসিক চাপ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰে। গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে প্ৰতিদিনে ৪৫ মিনিট ৰাতিপুৱা খোজ কাঢ়িলে শৰীৰত এণ্ড’ৰ্ফিনৰ নিৰ্গমন আৰু সঠিক প্ৰবাহত সহায় কৰে।

এইবোৰ কথা মনত ৰাখিব

খোজ কঢ়াটো অতি ভাল ব্যায়াম, কিন্তু কৰাৰ আগতে কিছুমান কথা মনত ৰখাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। উদাহৰণস্বৰূপে, খাদ্য খোৱাৰ পিছত কমেও ৩০ৰ পৰা ৬০ মিনিটৰ পিছত দ্ৰুত গতিত খোজ কাঢ়িব লাগে। দিনটোৰ যিকোনো সময়তে খোজ কাঢ়িব পাৰি, কিন্তু ইয়াৰ বাবে আটাইতকৈ উত্তম সময় হ’ল ৰাতিপুৱা। কাৰণ এই সময়ত আপুনি শুদ্ধ বতাহ পায়, প্ৰদূষণ কম হয়, পৰিৱেশ শান্ত হয় আৰু এই সময়ত আপোনাৰ শৰীৰে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ অক্সিজেন পায়।

অধিক পঢ়কঃ

( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment