LICৰ এই আঁচনিখনত আপোনাৰ ধন বিনিয়োগ কৰক, প্ৰতিমাহে ১২ হাজাৰ টকা পাব

LIC: সকলোৱে নিজৰ উপাৰ্জনৰ এটা অংশ সঞ্চয় কৰি এনে ঠাইত বিনিয়োগ কৰে য’ত তেওঁলোকৰ ধন কেৱল নিৰাপদ নহয়, উৎকৃষ্ট ৰিটাৰ্ণও পায়। কিছুমানে অৱসৰৰ পৰিকল্পনা হিচাপে এনে আঁচনি বাছি লয়।

য’ত তেওঁলোকে অৱসৰৰ পিছত প্ৰতিমাহে নিৰ্দিষ্ট ধন পায় আৰু কাৰো ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব নালাগে। দেশৰ সৰ্ববৃহৎ চৰকাৰী মালিকানাধীন বীমা কোম্পানী লাইফ ইনশ্বুৰেন্স কৰ্পৰেশ্যন (LIC)ৰ সকলো বয়সৰ লোকৰ বাবে পলিচি আছে। ইয়াৰে এটা হৈছে এল আই চি সৰল পেঞ্চন আঁচনি যিয়ে এবাৰ বিনিয়োগ কৰিলে মাহিলী পেঞ্চনৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান কৰে।

LICৰ সৰল পেঞ্চন প্লেনক বিশেষ কৰি তোলা কথাটো হ’ল ইয়াত মাত্ৰ এককালীন বিনিয়োগৰ প্ৰয়োজন আৰু ইয়াত আজীৱন পেঞ্চন দিয়া হয়। এই কাৰণেই LIC সৰল পেঞ্চন প্লেন অৱসৰৰ পৰিকল্পনা হিচাপে অতি জনপ্ৰিয়। মাহিলী ফিক্সড পেঞ্চন প্ৰদান কৰা এই আঁচনিখন আপোনাৰ অৱসৰৰ পিছৰ বিনিয়োগ পৰিকল্পনাৰ লগত একেবাৰে খাপ খাই পৰে। ধৰি লওক কোনোবাই শেহতীয়াকৈ অৱসৰ গ্ৰহণ কৰিছে। যদি তেওঁলোকে অৱসৰৰ সময়ত পি এফ ফাণ্ড আৰু গ্ৰেচুইটিৰ ধন বিনিয়োগ কৰিব পাৰে, তেন্তে তেওঁলোকে গোটেই জীৱন মাহিলী পেঞ্চনৰ সুবিধা লাভ কৰি থাকিব।

LIC সৰল পেঞ্চন প্লেনত বছৰি কমেও ১২ হাজাৰ টকাত বাৰ্ষিকী ক্ৰয় কৰিব পাৰিব। কিন্তু আঁচনিখনত বিনিয়োগৰ সৰ্বোচ্চ সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰা হোৱা নাই, অৰ্থাৎ আপুনি যিমান বিচাৰে বিনিয়োগ কৰিব পাৰে আৰু সেই বিনিয়োগ অনুসৰি পেঞ্চন লাভ কৰিব পাৰে। এই আঁচনিখনত এজন ব্যক্তিয়ে প্ৰিমিয়াম পৰিশোধ কৰাৰ পিছত বাৰ্ষিক, ডেৰ বছৰীয়া, ত্ৰিমাসিক বা মাহেকীয়া ভিত্তিত পেঞ্চন লাভ কৰিব পাৰে। এই এককালীন বিনিয়োগে তেওঁক বাৰ্ষিকী ক্ৰয় কৰিবলৈ অনুমতি দিয়ে। এল আই চি কেলকুলেটৰৰ তথ্য অনুসৰি ৪২ বছৰীয়া ব্যক্তিয়ে যদি ৩০ লাখ টকাৰ বাৰ্ষিকী ক্ৰয় কৰে তেন্তে তেওঁ প্ৰতিমাহে পেঞ্চন হিচাপে ১২,৩৮৮ টকা লাভ কৰিব।

LIC Saral Pension Scheme 40 বছৰৰ পৰা 80 বছৰৰ ভিতৰত এজন ব্যক্তিয়ে ক্ৰয় কৰিব পাৰিব। এই পৰিকল্পনা আপুনি অকলে বা পত্নীৰ সৈতে ল’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও পলিচি আৰম্ভ হোৱাৰ তাৰিখৰ পৰা ছমাহৰ পিছত যিকোনো সময়তে পলিচি ধাৰীয়ে পলিচি জমা দিব পাৰে। তদুপৰি মৃত্যুৰ সুবিধাৰ ক্ষেত্ৰত পলিচিধাৰীৰ মৃত্যু হ’লে বিনিয়োগৰ ধন তেওঁৰ মনোনীত ব্যক্তিক ঘূৰাই দিয়া হয়।

আজীৱন পেঞ্চনৰ নিশ্চয়তা প্ৰদান কৰা LIC আঁচনিৰ জৰিয়তে পলিচিধাৰীসকলক ঋণৰ সুবিধাও প্ৰদান কৰা হয়। সৰাল পেঞ্চন আঁচনিৰ অধীনত পলিচিধাৰীয়েও ছমাহৰ পাছত ঋণ ল’ব পাৰে। এই সাধাৰণ পেঞ্চন আঁচনিৰ আন এটা বিশেষ কথা হ’ল আপুনি যিমান পেঞ্চন পাবলৈ আৰম্ভ কৰিব, সেই পৰিমাণ আপুনি গোটেই জীৱন লাভ কৰি থাকিব। এই প্লেনসমূহ অনলাইনত কিনিবলৈ আপুনি এল আই চিৰ অফিচিয়েল ৱেবছাইট http://www.licindia.in চাব পাৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment