মানসিকভাৱে সবল হ’বলৈ এই ৫টা অভ্যাস দৈনন্দিন জীৱনত অন্তৰ্ভুক্ত কৰক।

যদি আপুনিও দৈনন্দিন গ্ৰাইণ্ডত ভাগৰুৱা আৰু বিৰক্ত অনুভৱ কৰে, তেন্তে আপুনি অকলশৰীয়া নহয়। এই ব্যস্ত জীৱনত বহুতে এই ধৰণৰ পৰিস্থিতিৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হয়। প্ৰায়ে মানুহে মানসিকভাৱে দুৰ্বল অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। কিন্তু, আপুনি ভাবিছেনে যে আপোনাৰ সৰু সৰু দৈনন্দিন অভ্যাসবোৰে আপোনাক এই সমস্যাৰ পৰা মুক্তি দিবলৈ সহায় কৰিব পাৰে। হয়, কিছুমান অভ্যাস আছে, যিবোৰ গ্ৰহণ কৰিলে আপুনি মানসিকভাৱে শক্তিশালী অনুভৱ কৰিব পাৰে। গতিকে, আৰ্টেমিছ হাস্পতালৰ মুখ্য মনোৰোগ বিশেষজ্ঞ তথা মানসিক স্বাস্থ্য আৰু আচৰণ বিজ্ঞানৰ মুখ্য পৰামৰ্শদাতা ডাঃ ৰাহুল চাণ্ডোকৰ পৰা জনাওক, কোনবোৰ অভ্যাসক অন্তৰ্ভুক্ত কৰি আপোনাক মানসিকভাৱে শক্তিশালী কৰি তুলিব পাৰে।

কৃতজ্ঞ হ’বলৈ শিকক

বেছিভাগ মানুহৰে জীৱনৰ নেতিবাচকতাক গুৰুত্ব দিয়াৰ অভ্যাস আছে। ইয়াৰ পৰা আঁতৰি থাকিব লাগে। জীৱনত পোৱা প্ৰতিটো বস্তুৰ বাবে কৃতজ্ঞ হ’বলৈ আৰু ধন্যবাদ দিবলৈ শিকক। প্ৰতি নিশা শুবলৈ যাওঁতে দিনটোৰ ভাল কথাবোৰ মনত ৰাখক আৰু সেই ভাল মুহূৰ্তবোৰ দিয়া সকলোকে ধন্যবাদ জনাওক। প্ৰতিদিনে ৰাতিপুৱা সাৰ পালে ভগৱানক ধন্যবাদ দিয়ক যে আপুনি নতুন ৰাতিপুৱা এটা পাইছে। ইয়াৰ ফলত অসহায়তাৰ অনুভূতি দূৰ হৈ মনলৈ নতুন শক্তি আনে।

নিজকে সময় দিয়ক

এই জীৱনত আমি আমাৰ আটাইতকৈ ওচৰত, কিন্তু আচৰিত কথাটো হ’ল আমি নিজৰ লগত কম সময় কটাওঁ। এইটো শুদ্ধ নহয়। প্ৰতিদিনে নিজকে কিছু সময় দিয়ক আৰু মনলৈ অহা চিন্তাবোৰৰ মগজুৰ ধুমুহা বোৱাওক। নিজৰ লগত ভাল বন্ধুৰ দৰে কথা পাতিব। সকলো কামতে নিজকে মাৰপিট কৰা বন্ধ কৰক। এনে কৰিলে আপোনাৰ আত্মবিশ্বাস বাঢ়িবই নহয়, মানসিকভাৱেও আপুনি অতি শক্তিশালী অনুভৱ কৰিব।

আপোনাৰ শক্তিবোৰ চিনি লওক

আপোনাৰ শক্তি বা দুৰ্বলতা কোনেও আপোনাৰ তুলনাত ভালকৈ বুজিব নোৱাৰে। ইয়াৰ বাবে নিজৰ লগত সৎ হোৱাটো প্ৰয়োজন। কাৰোবাৰ পৰামৰ্শত নতুন কিবা এটা আৰম্ভ কৰিব নালাগে আৰু কাৰোবাৰ পৰামৰ্শত কোনো কাম এৰিব নালাগে। সম্পূৰ্ণ সততাৰে নিজৰ শক্তিৰ মূল্যায়ন কৰা উচিত। তাৰ পিছতহে সিদ্ধান্ত লোৱা উচিত। এবাৰ নিজৰ শক্তি গম পালে একোৱেই অসুবিধা নহ’ব।

আপোনাৰ অনুভৱবোৰ বুজি লওক

মানুহে প্ৰায়ে নিজৰ অনুভৱক আওকাণ কৰাৰ ভুল কৰে। এইটো নকৰিবা। ভালদৰে চিন্তা কৰক আৰু আৱেগিকভাৱে আপুনি কেনে আছে সেইটো চিনাক্ত কৰক। আপোনাৰ আৱেগিক ব্যক্তিত্ব বুজি লওক আৰু সেই কথা মনত ৰাখি সিদ্ধান্ত লওক। আমি প্ৰায়ে আমাৰ অনুভৱক আওকাণ কৰোঁ। ইয়াৰ ফলত আনে আমাৰ ওপৰত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰাৰ সুযোগ পায়। কাকো এনে সুযোগ নিদিব। লগতে আপোনাৰ মানসিক শক্তিক ইতিবাচকভাৱে ব্যৱহাৰ কৰক। এই সৰু সৰু কথাবোৰৰ যত্ন লৈ আৰু অভ্যাসৰ অংশ কৰি আপুনি নিজকে মানসিকভাৱে শক্তিশালী ব্যক্তি হিচাপে প্ৰস্তুত কৰিব পাৰিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামতও কমেণ্ট বক্সত জনাব লাগিব। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ আপোনাৰ নিজৰ ৱেবছাইট Axominfo ৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment