চাণক্য নীতিত এই ভুলবোৰৰ ফলত এজন মানুহৰ ধ্বংস হয়, ধনী মানুহবোৰো দৰিদ্ৰতাৰ ডাৱৰীয়া হৈ পৰে।

কোৱা হয় যে আচাৰ্য চাণক্যই দিয়া শিক্ষা বুজি পালে জীৱনৰ প্ৰতিটো অসুবিধা সহজ হৈ পৰে। কিন্তু সাৱধান নহ’লে ধ্বংসৰ সীমাত উপনীত হ’ব পাৰি। এনে পৰিস্থিতিত আমি আপোনালোকক কৈছো এজন ব্যক্তিৰ সেই ভুলবোৰ যিয়ে তেওঁক ধনীৰ পৰা দুখীয়ালৈ ৰূপান্তৰিত কৰিব পাৰে, সময়মতে মনোযোগ দিলে জীৱনটোও ৰক্ষা কৰিব পাৰি।

এজন মহান কূটনীতিবিদ, অৰ্থনীতিবিদ আৰু ৰাজনীতিবিদ আছিল আচাৰ্য চাণক্যক কোনে নাজানে। শিক্ষক হিচাপেও তেওঁ স্বীকৃতি লাভ কৰিছে, জীৱনত চাণক্য নীতি ৰূপায়ণ কৰি যিকোনো ব্যক্তিয়ে সফলতা লাভ কৰিব পাৰে। ইয়াত ধাৰ্মিকতা আৰু অধাৰ্মিকতা, কৰ্ম, পাপ আৰু গুণৰ লগত জড়িত বস্তুৰ উল্লেখ আছে। ইয়াৰ উপৰিও মানুহক ধ্বংস কৰা ভুলৰ কথাও উল্লেখ কৰা হৈছে।

বহু সময়ত এজন ব্যক্তিয়ে নাজানে যে তেওঁ কি ভুল কৰিছে আৰু ইয়াৰ পৰিণতি কিমান বিপদজনক হ’ব পাৰে। আনকি কিছুমান ভুল এনেকুৱা যে শেষত ধ্বংস হয়। চাণক্য নীতিৰ মতে টকাৰ লগত জড়িত কিছুমান ভুল কৰি এজন ব্যক্তি সদায় বিপদত থাকে আৰু মাতৃ লক্ষ্মীয়ে তেওঁক এৰি যায়। গতিকে আপোনালোকক সকীয়াই দিবলৈ আমি এই ভুলবোৰৰ বিষয়ে আপোনালোকক জনাইছো।

অন্যায়ৰ পৰা উপাৰ্জন কৰা ধন

আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে ভুল পদ্ধতিৰে উপাৰ্জন কৰা ধন কেতিয়াও বেছি দিন নাথাকে। অন্যায়ৰ জৰিয়তে টকা উপাৰ্জন কৰা লোভী মানুহ থকা ঘৰখন। কিছু সময়ৰ পাছত সিহঁত নষ্ট হৈ যায়। এনে এখন ঘৰত সুখ আৰু শান্তি নাথাকে। গতিকে উপাৰ্জনৰ বাবে সঠিক পথ গ্ৰহণ কৰিব লাগে।

আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে ভগৱানৰ নাম নোলোৱা ঘৰত কেতিয়াও কোনো আশীৰ্বাদ নাথাকে। সেই ঘৰত পূজাৰ অভাৱৰ বাবে নেতিবাচকতাই ঠাই লয়। সেইবাবেই লক্ষ্মী কেতিয়াও স্থায়ী নহয়। গতিকে যিমানেই টকা উপাৰ্জন নহওক কিয় সুখ নাহে। পৰিয়ালটো সদায় চিন্তিত হৈ থাকে।

নাৰীক অপমান কৰা

আচাৰ্য চাণক্যই কৈছে যে যদি কোনো ঘৰত নাৰীক অসন্মান বা হাৰাশাস্তি কৰা হয়, তেন্তে তাত কেতিয়াও কোনো সমৃদ্ধি নাথাকে। এনে ঘৰত বসবাস কৰা লোকসকল সদায় চিন্তিত হৈ থাকে আৰু আৰ্থিক বাধাৰ সৈতে যুঁজি থাকে। নাৰীক সন্মান কৰিলে ঘৰত সমৃদ্ধি আহে আৰু লগতে আৰ্থিক সংকটও ৰোধ হয়।

ধনৰ গৌৰৱ

আচাৰ্য চাণক্যৰ মতে অহংকাৰ এজন ব্যক্তিৰ অন্যতম ডাঙৰ শত্ৰু। ধন-সম্পত্তিৰ গৌৰৱ কৰা ব্যক্তিজন নিশ্চয় এদিন বা আনদিনা ধূলিলৈ পৰিণত হ’ব। কাৰণ দেৱী লক্ষ্মীয়ে কেতিয়াও গৌৰৱ কৰা মানুহক ভাল নাপায়, আনকি তেওঁলোকৰ ওপৰত খং উঠে। ফলত এজন ধনী ব্যক্তিও দুখীয়া হৈ পৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment