আপোনাৰ সন্তানেও মিছা কথা ক’বলৈ আৰম্ভ কৰিছে? এনেদৰে উন্নত কৰক তেওঁলোকৰ অভ্যাস

ল’ৰা-ছোৱালীক সত্য আৰু মিছাৰ পাৰ্থক্য শিকোৱাটো এটা ডাঙৰ প্ৰত্যাহ্বান। বয়স বৃদ্ধিৰ লগে লগে শিশুৱে মিছা কথা ক’বলৈ শিকে তেতিয়া বুজিবলৈ টান হয়। তাৰ এটা মিছা কথা ধৰিলেই গম পোৱা যায়। শিশুটিয়ে মিছা কোৱাৰ অভ্যাস গঢ়ি তুলিছে আৰু আন প্ৰতিটো কথাতে মিছা কথা কৈছে বুলি গম পালে চিন্তা বাঢ়ে। যদি আপোনাৰ সন্তানেও এই কাম কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে, তেন্তে আপুনি কিছুমান সৰু সৰু কামত মনোযোগ দি তেওঁৰ অভ্যাস উন্নত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে আৰ্টেমিছ হাস্পতালৰ মুৰব্বী মনোৰোগ বিশেষজ্ঞ তথা মানসিক স্বাস্থ্য আৰু আচৰণ বিজ্ঞানৰ পৰামৰ্শদাতা ডাঃ ৰাহুল চাণ্ডোকৰ পৰা জনাওক, পিতৃ-মাতৃয়ে কেনেকৈ সন্তানৰ অভ্যাস উন্নত কৰিব পাৰে।

মিছাৰ কোৱাৰ কাৰণ বুজিব

শিশুক মিছা কোৱাৰ অভ্যাসৰ পৰা মুক্ত কৰিবলৈ শিশুৱে কিয় মিছা কথা কয় সেয়া বুজাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। প্ৰায়ে শিশুৱে কিবা এটা লুকুৱাবলৈ মিছা কথা কয় য’ত তেওঁলোকে অনুভৱ কৰে যে সঁচা কথা কোৱাৰ ফলত বকাবকি হ’ব পাৰে। শিশুৱেও কিবা এটা কথাক অধিক আকৰ্ষণীয় যেন লগাবলৈ, মনোযোগ আকৰ্ষণ কৰিবলৈ, কিবা এটা পাবলৈ বা আপোনাৰ প্ৰতিক্ৰিয়া পাবলৈ মিছা কথা ক’ব পাৰে। শিশুৱে তিনি বছৰ বয়সৰ পৰাই মিছা কথা ক’বলৈ আৰম্ভ কৰে। চাৰিৰ পৰা ছয় বছৰ বয়সত তেওঁলোকে যথেষ্ট স্পষ্টকৈ মিছা কথা ক’ব জানে।

সঁচা কথা ক’বলৈ পৰিৱেশ প্ৰদান কৰক

মিছা কোৱাৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰণটো হ’ল ভয়। শিশুৰ মনৰ পৰা এই ভয় আঁতৰোৱাটো জৰুৰী। তেওঁ বিশ্বাস কৰা উচিত যে সঁচা কথা কোৱাৰ বাবে তেওঁক বকাবকি কৰিব নালাগিব। যেতিয়া শিশুৱে নিজৰ কথাবোৰ বুজি পাব বুলি আত্মবিশ্বাস ৰাখে, তেতিয়া তেওঁ সত্যক লুকুৱাবলৈ চেষ্টা নকৰে। মিছা কথা কোৱা বন্ধ কৰাৰ আটাইতকৈ উত্তম উপায় হ’ল শিশুটিক সঁচা কথা ক’ব পৰাকৈ পৰিৱেশৰ ব্যৱস্থা কৰা। আৰু এটা কথা, যদি শিশুটিক আশ্বাস দিয়া হৈছে যে সঁচা কথা কোৱাৰ বাবে তেওঁক বকাবকি কৰা নহ’ব, তেন্তে এই আস্থা বজাই ৰাখক।

মিছা আৰু সত্যৰ মাজৰ পাৰ্থক্য ব্যাখ্যা কৰক

শিশুটিৰ লগত সত্য আৰু মিছাৰ বিষয়ে মুকলিকৈ কথা পাতক। তেওঁক মিছা কথা কোৱাৰ কুপ্ৰভাৱৰ বিষয়ে উদাহৰণ দি কওক। মাক-দেউতাকে মিছা কথা ক’লে তেওঁৰ কেনে অনুভৱ হ’ব বুলি সুধিব। মিছা কথাৰ পাৰ্শ্বক্ৰিয়াৰ বিষয়ে বুজাবলৈ কাহিনীও ক’ব পাৰে। গল্পই শিশুৰ মনত গভীৰ প্ৰভাৱ পেলায়।

সন্তানক মিছলীয়া বুলি নকব

শিশুটিৰ স্বভাৱ সলনি কৰিবলৈ আপোনাৰ ধৈৰ্য্য অতি প্ৰয়োজনীয়। শিশুটিয়ে সঁচা কথা কোৱা নাই বুলি জানিলেও তাক চিঞৰি নাথাকিব। নতুবা তেওঁক বাৰে বাৰে সঁচা কথা ক’বলৈ হেঁচা নিদিব। ধৈৰ্য্যৰে তেওঁক বুজাই দিয়া। প্ৰতিটো বিষয়তে শিশুটিক মিছলীয়া বুলি কোৱাটোও ভুল। ইয়াৰ বাবে শিশুৰ মনত এটা গ্ৰন্থি গঠন হয় আৰু তেওঁ অধিক মিছা কথা কয়।

শিশুটিক প্ৰশংসা কৰক

যদি শিশুৱে ভুল স্বীকাৰ কৰে তেন্তে তাৰ বাবে তেওঁক বকাবকি নকৰিব, কিন্তু প্ৰশংসা কৰক। তেওঁক বিশ্বাস কৰাওক যে তেওঁ ভুল কৰিলেও সত্য স্বীকাৰ কৰি ভাল কাম কৰিলে। আপুনি তেওঁক সেই সত্যৰ উপকাৰিতাৰ কথা কয় আৰু লগতে বুজাই দিয়ে যে তেওঁ সঁচা কথা নক’লে কি ক্ষতি হ’ব পাৰিলেহেঁতেন। ইয়াৰ ফলত শিশুৱে সত্যক অধিক ক’বলৈ উৎসাহিত কৰে।

আদৰ্শৰ দ্বাৰা নেতৃত্ব দিয়ক

শিশুৰ যিকোনো অভ্যাস গঢ়ি তুলিবলৈ আপুনি তেওঁলোকৰ আদৰ্শ হিচাপে আত্মপ্ৰকাশ কৰা উচিত। যদি আপুনি তেওঁৰ সন্মুখত আদৰ্শ দাঙি ধৰে যে আপুনি সত্য কথা কয়, তেন্তে তেওঁও অনুপ্ৰাণিত হ’ব। অফিচৰ কথাই হওক বা আন যিকোনো ঠাইতে হওক, সন্তানৰ সন্মুখত কোনো অজুহাত নকৰাৰ চেষ্টা কৰক। আপোনাৰ সঁচা কথা কোৱাটোৱে তেওঁকো সঁচা কথা ক’বলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰে। কেৱল এয়াই নহয়, যদি আপুনি শিশুটিক কিবা প্ৰতিশ্ৰুতি দিছে, তেন্তে সেই প্ৰতিশ্ৰুতি পূৰণ কৰক। আপুনি মিছা প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়া বুলি শিশুৰ মনলৈ অহা উচিত নহয়। এই সৰু সৰু কথাবোৰৰ যত্ন লৈ আপুনি আপোনাৰ সন্তানক সৎ আৰু ভাল কৰি তুলিব পাৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment