স্তন কেন্সাৰৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰিবলৈ জীৱনশৈলীত কৰক এই সমূহ পৰিৱৰ্তন, জানক কি এই পৰিৱৰ্তনবোৰ

কৰ্কট ৰোগ যিকোনো ৰূপতে মাৰাত্মক, কিন্তু যদি আমি স্তন কেন্সাৰৰ কথা কওঁ, তেন্তে ই মহিলাৰ আটাইতকৈ সাধাৰণ প্ৰকাৰৰ কৰ্কট ৰোগ। চিন্তনীয় কথাটো হ’ল যে মাৰাত্মক আৰু সাধাৰণ হোৱাৰ পিছতো মানুহৰ মাজত স্তন কেন্সাৰ সম্পৰ্কে তথ্য অতি কম। আনকি মহিলাসকলৰ মাজতো এই বিষয়ে বিশেষ সজাগতা নাই, আনহাতে স্তন কেন্সাৰৰ আশংকা ৰোধ কৰিবলৈ সঠিক তথ্য থকাটো প্ৰয়োজনীয়।

এই লেখাটোত আমি জীৱনশৈলীত কৰিব পৰা পৰিৱৰ্তনৰ বিষয়ে কৈছো, যাৰ জৰিয়তে স্তন কেন্সাৰৰ সম্ভাৱনা হ্ৰাস কৰিব পৰা যায়। এই সন্দৰ্ভত আমি স্তন কেন্সাৰ অস্ত্ৰোপচাৰৰ মুখ্য তথা জ্যেষ্ঠ পৰামৰ্শদাতা ডাঃ নীৰু গোৱালৰ সৈতে কথা পাতি তেওঁৰ পৰা পোৱা তথ্য ইয়াত আপোনালোকৰ সৈতে ভাগ কৰি আছো।

ডাঃ নীৰু গোৱালে কয় যে চিকিৎসা জগতত কৰা গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে বেছিভাগ ক্ষেত্ৰতে জেনেটিক্সৰ বাহিৰেও স্তন কেন্সাৰৰ মূল কাৰণ হৈছে অনিয়মিত জীৱনশৈলী আৰু খাদ্যাভ্যাস। এনে পৰিস্থিতিত যদি জীৱনশৈলী মধ্যমীয়া হয় তেন্তে স্তন কেন্সাৰৰ সম্ভাৱনা বহু পৰিমাণে হ্ৰাস কৰিব পাৰি। এতিয়া সেই পৰিৱৰ্তনবোৰৰ বিষয়ে কওঁ।

ধূমপান আৰু মদ্যপান বন্ধ কৰক

ধূমপান আৰু মদ্যপানৰ অত্যধিক সেৱনে শৰীৰত কেন্সাৰ কোষৰ সৃষ্টি হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে। গতিকে স্তন কেন্সাৰ প্ৰতিৰোধৰ বাবে এইবোৰ সেৱন বন্ধ কৰা ভাল। কিন্তু যদি আপুনি সেইবোৰ সম্পূৰ্ণৰূপে এৰিব নোৱাৰে তেন্তে নূন্যতম পৰিমাণত মদ ব্যৱহাৰ কৰক।

ওজন নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিব লাগে

অতিৰিক্ত ওজন আৰু শৰীৰৰ অতিৰিক্ত চৰ্বিয়েও কেন্সাৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰে। আচলতে অতিৰিক্ত চৰ্বিয়ে শৰীৰত বিপজ্জনক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ উৎপন্ন কৰে, যাৰ ফলত শৰীৰত প্ৰদাহ আৰু কেন্সাৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। গতিকে ওজন নিয়ন্ত্ৰণ কৰিলে ভাল হ’ব। ইয়াৰ বাবে আপুনি আপোনাৰ খাদ্যাভ্যাসত উপযুক্ত পৰিৱৰ্তন কৰাৰ লগতে ব্যায়াম আৰু যোগাসনৰ অভ্যাস কৰিব পাৰে।

খাদ্যাভ্যাসত মধ্যমীয়া বজাই ৰাখিব লাগে

সুস্থ হৈ থাকিবলৈ আপোনাৰ খাদ্যাভ্যাস সুষম হোৱাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। দেখা যায়, বেছিভাগ স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ কাৰণ হৈছে ভুল খাদ্যাভ্যাস, কেন্সাৰো তাৰ ভিতৰত অন্যতম। গতিকে কেন্সাৰৰ সম্ভাৱনা কম কৰিব বিচাৰিলে জাংক ফুড, ফাষ্ট ফুড আৰু ধোঁৱা দিয়া খাদ্যৰ সোৱাদ ত্যাগ কৰিব লাগিব।

আমাৰ স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞ নীৰু গোৱালৰ মতে, জাংক আৰু ফাষ্ট ফুডে শৰীৰত অতিৰিক্ত চৰ্বিৰ সৃষ্টি কৰাৰ বিপৰীতে ধোঁৱা দিয়া খাদ্যত কাৰ্বন আৰু অন্যান্য বিপজ্জনক ৰাসায়নিক পদাৰ্থ পোৱা যায়। এনে পৰিস্থিতিত ইহঁতৰ সেৱনে কেন্সাৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

সময়মতে গৰ্ভধাৰণ আৰু স্তনপান কৰাই দিয়া

আন ৰোগৰ দৰে বয়সৰ লগে লগে স্তন কেন্সাৰৰ সম্ভাৱনাও বৃদ্ধি পায়। এনে পৰিস্থিতিত সময়মতে গৰ্ভধাৰণ আৰু স্তনপান কৰিলে মহিলাৰ কৰ্কট ৰোগৰ সম্ভাৱনা বহু পৰিমাণে হ্ৰাস পাব পাৰে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। একে সময়তে সন্তান জন্ম দিয়াৰ পিছতো স্তনপান নকৰা মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত এই আশংকা যথেষ্ট বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ উপৰিও বহুতো বেছি ডাঙৰ বয়সত গৰ্ভধাৰণ কৰিলেও কেন্সাৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পাব পাৰে।

হৰম’ন থেৰাপীত সাৱধান হওক

যদি আপুনি কোনো ধৰণৰ হৰম’ন থেৰাপী গ্ৰহণ কৰি আছে, তেন্তে নিশ্চিত হওক যে ই আপোনাৰ বাবে কোনো ধৰণে ক্ষতিকাৰক বুলি প্ৰমাণিত নহয়। আচলতে হৰম’ন থেৰাপীত ইষ্ট্ৰজেন আৰু প্ৰজেষ্টিনৰ দৰে হৰম’ন ব্যৱহাৰ কৰা হয়, যাৰ ফলত স্তন কেন্সাৰৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পাব পাৰে। গতিকে এই বিষয়ে চিকিৎসকৰ লগত কথা পাতক আৰু উপযুক্ত পদক্ষেপ গ্ৰহণ কৰক।

ব্যায়াম আৰু শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ বৃদ্ধি কৰক

ব্যায়াম আৰু শাৰীৰিক ক্ৰিয়া-কলাপ ওজন নিয়ন্ত্ৰণৰ সহায়ক হোৱাৰ লগতে শৰীৰৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ক্ষমতাও বৃদ্ধি কৰে। এক প্ৰকাৰে শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপ শৰীৰৰ বাবে কেন্সাৰ বিৰোধী বুলি প্ৰমাণিত হয়। গতিকে স্তন কেন্সাৰ প্ৰতিৰোধৰ বাবে মহিলাসকলক শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপ বৃদ্ধি কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। ইয়াৰ বাবে আপুনি মৰ্নিং ৱাক, সাঁতোৰ আৰু নৃত্যৰ দৰে কাৰ্য্যকলাপ আপোনাৰ দৈনন্দিন জীৱনত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে। এইদৰে নিজকে শাৰীৰিকভাৱে সুস্থ কৰি ৰাখি কেন্সাৰৰ লগতে আন গুৰুতৰ ৰোগৰ পৰাও নিজকে ৰক্ষা কৰিব পাৰি।

আমি আশা কৰোঁ যে এই স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় তথ্যসমূহ আপোনাৰ বাবে উপযোগী বুলি প্ৰমাণিত হ’ব আৰু যদি আপুনি এই তথ্যসমূহ ভাল পায় তেন্তে আপোনাৰ বন্ধু-বান্ধৱী আৰু চিনাকিসকলৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব। লগতে কমেণ্ট বক্সত আপোনাৰ মতামত জনাব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment