জীৱনত সুখ আৰু শান্তি আহিব বিচাৰে তেন্তে ভগৱান গণেশক এনেদৰে পূজা কৰক।

বুধবাৰে ভগৱান শিৱৰ পুত্ৰ গণপতি বাপ্পাৰ বিশেষ পূজা কৰাৰ পৰম্পৰা আছে। লগতে ব্ৰত পালন কৰা হয়। ধৰ্মীয় বিশ্বাস আছে যে এই কাম কৰিলে ভগৱান গণেশে সাধকৰ বিপদ দূৰ কৰে আৰু তেওঁ শুভ ফল লাভ কৰে। বুধবাৰে ভগৱান গণেশক কেনেকৈ পূজা কৰিব লাগে জানো আহক?

সনাতন ধৰ্মত বুধবাৰটো ভগৱান শিৱৰ পুত্ৰ গণেশৰ নামত উচৰ্গা কৰা হয়। এই দিনটোত গণপতি বাপ্পাৰ বিশেষ পূজা কৰা হয়। লগতে জীৱনত সুখ আৰু শান্তি লাভ কৰিবলৈ উপবাস পালন কৰা হয়। ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি ভগৱান গণেশ পূজা আৰু উপবাসে সাধকৰ সকলো ইচ্ছা পূৰণ হয় আৰু ভগৱান সন্তুষ্ট হয়। বুধবাৰে ভগৱান গণেশক কেনেকৈ পূজা কৰিব লাগে জানো আহক?

ভগৱান গণেশ পূজা পদ্ধতি

বুধবাৰে ৰাতিপুৱা সাৰ পাই দেৱ-দেৱীৰ ধ্যানেৰে দিনটো আৰম্ভ কৰক। ইয়াৰ পিছত গা ধুই পৰিষ্কাৰ কাপোৰ পিন্ধিব। এতিয়া মন্দিৰ পৰিষ্কাৰ কৰি গংগা পানী ছটিয়াই শুদ্ধ কৰক। ইয়াৰ পিছত প্লেটফৰ্মত হালধীয়া বা ৰঙা কাপোৰ মেলি প্ৰভুক বহিবলৈ দিব। এতিয়া তেওঁলোকক ফুল আৰু দুৰ্ভা ঘাঁহ আগবঢ়াওক। দেশী ঘিউৰ লেম্প জ্বলাই আৰতি কৰক। ইয়াৰ পিছত গণেশ চলিছা আৰু মন্ত্ৰৰ জপ। শেষত সুখ, সমৃদ্ধি আৰু ধন বৃদ্ধিৰ বাবে প্ৰাৰ্থনা কৰক। প্ৰভুৰ ওচৰত বিশেষ বস্তু আগবঢ়াওক। ৰাইজৰ মাজত প্ৰসাদ বিতৰণ কৰক। এই দিনটোত নিজৰ ভক্তি অনুযায়ী দৰিদ্ৰ লোকক খাদ্য, বস্ত্ৰ আদিকে ধৰি বস্তু দান কৰক।

পূজাৰ সময়ত এই মন্ত্ৰ জপ কৰক

গণেশ গায়ত্ৰী মন্ত্ৰ

ওম একদন্তায় বিদ্মহে, বক্ৰতুণ্ডয় ধীমাহী, তন্নো দন্তি প্ৰচোদয়ত। (ॐ एकदंताय विद्महे, वक्रतुण्डाय धीमहि, तन्नो दंती प्रचोदयात् ॥)

ওম মহাকৰ্ণয় বিদ্মহে, বক্ৰতুণ্ডয় ধীমাহী, তন্নো দন্তি প্ৰচোদয়ত। (ॐ महाकर्णाय विद्महे, वक्रतुण्डाय धीमहि, तन्नो दंती प्रचोदयात् ॥)
ওম গজননয় বিদ্মহে, বক্ৰতুণ্ডয় ধীমাহী, তন্নো দন্তি প্ৰচোদয়ত। (ॐ गजाननाय विद्महे, वक्रतुण्डाय धीमहि, तन्नो दंती प्रचोदयात् ॥ )

গণেশ বীজ মন্ত্ৰ

ওম গণ গণপতায়ে নমো নম। ( ऊँ गं गणपतये नमो नमः । )

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment