ডাকঘৰৰ ছুপাৰহিট আঁচনি… বিনিয়োগ কৰিলে কেৱল সুতৰ পৰাই উপাৰ্জন কৰিব ২ লাখ টকা!

উৎকৃষ্ট ৰিটাৰ্ণ আৰু নিৰাপদ বিনিয়োগৰ ক্ষেত্ৰত ডাকঘৰৰ সঞ্চয় আঁচনিসমূহ অতি জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছে। ইয়াত শিশুৰ পৰা বৃদ্ধলৈকে সকলোৰে বাবে বহুতো সঞ্চয় আঁচনি চলোৱা হৈছে। এই বিশেষ আঁচনিসমূহৰ ভিতৰত এখনে বিনিয়োগকাৰীক কেৱল সুতৰ যোগেদি লাখ লাখ টকা উপাৰ্জন কৰাত সহায় কৰে। হয়, আমি ডাকঘৰৰ সময় জমা আঁচনিৰ কথা কৈছোঁ, এই পাঁচ বছৰীয়া আঁচনিখনত টকাখিনি সুৰক্ষিত ৰখাৰ উপৰিও ৰিটাৰ্ণো শক্তিশালী। ইয়াৰ বাবেই ই অন্যতম জনপ্ৰিয় ৰিটাৰ্ণ আঁচনি।

৭.৫ শতাংশ সুত পোৱা যায়

সকলোৱে নিজৰ উপাৰ্জনৰ কিছু অংশ সঞ্চয় কৰি এনে ঠাইত বিনিয়োগ কৰিব বিচাৰে য’ত তেওঁলোকৰ ধন সুৰক্ষিত হৈ থাকে আৰু ইয়াৰ পৰা তেওঁলোকে উৎকৃষ্ট ৰিটাৰ্ণ লাভ কৰিব পাৰে। এই ক্ষেত্ৰত ডাকঘৰৰ দ্বাৰা পৰিচালিত ক্ষুদ্ৰ সঞ্চয় আঁচনিসমূহ এতিয়া অতি জনপ্ৰিয় বুলি প্ৰমাণিত হৈছে। ডাকঘৰৰ সময় জমা আঁচনিৰ কথা ক’বলৈ গ’লে ই বিপুল আগ্ৰহৰ লগতে ডাঙৰ সুবিধাও প্ৰদান কৰে। এই আঁচনিখনত বিনিয়োগৰ ওপৰত লাভ কৰা সুত ৭.৫ শতাংশ।

যোৱা বছৰটোৱেই ২০২৩ চনৰ ১ এপ্ৰিলত এই ডাকঘৰৰ সময় জমা আঁচনিখনত পাঁচ বছৰৰ বাবে উপলব্ধ সুতৰ হাৰ ৭ শতাংশৰ পৰা ৭.৫ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। এই সুতৰ হাৰত এই ডাকঘৰৰ আঁচনিখন সঞ্চয়ৰ অন্যতম শ্ৰেষ্ঠ আঁচনি কাৰণ নিশ্চিত আয়ৰ বাবে বিনিয়োগকাৰীৰ মাজত জনপ্ৰিয় হৈ পৰিছে।

৫ বছৰলৈকে বিনিয়োগ কৰিব পাৰিব

বিনিয়োগকাৰীয়ে বিভিন্ন কাৰ্যকালৰ বাবে ডাকঘৰৰ এই সঞ্চয় আঁচনিখনত বিনিয়োগ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ অধীনত ১ বছৰ, ২ বছৰ, ৩ বছৰ আৰু ৫ বছৰৰ বাবে ধন জমা কৰিব পাৰিব। যদি আপুনি এবছৰৰ বাবে বিনিয়োগ কৰে তেন্তে আপুনি ৬.৯ শতাংশ সুত পাব, যদি আপুনি ২ বা ৩ বছৰৰ বাবে ধন বিনিয়োগ কৰে তেন্তে আপুনি ৭ শতাংশ সুত পাব আৰু যদি আপুনি ৫ বছৰৰ বাবে ডাকঘৰৰ সময় জমা আঁচনিত বিনিয়োগ কৰে তেন্তে আপুনি ৭.৫ শতাংশ সুত পাব ৷ কিন্তু গ্ৰাহকৰ বিনিয়োগ দুগুণ হ’বলৈ পাঁচ বছৰতকৈও অধিক সময় লাগে।

সুতৰ পৰা ২ লাখতকৈ অধিক টকা উপাৰ্জন কৰিব

যদি আমি ডাকঘৰৰ টাইম ডিপ’জিটত বিনিয়োগকাৰীৰ ধন দুগুণ হোৱাৰ হিচাপ চাওঁ, ধৰি লওক এজন গ্ৰাহকে পাঁচ বছৰৰ বাবে ৫ লাখ টকা বিনিয়োগ কৰে আৰু তেওঁ ৭.৫ শতাংশ হাৰত সুত পায়, তেন্তে এই সময়ছোৱাত তেওঁ ২ লাখ টকা লাভ কৰিব ২৪,৯৭৪ টকাৰ সুত আদায় কৰা হ’ব আৰু বিনিয়োগৰ পৰিমাণকে ধৰি মুঠ মেচিউৰিটিৰ পৰিমাণ ৭,২৪,৯৭৪ টকালৈ বৃদ্ধি পাব। অৰ্থাৎ ইয়াত বিনিয়োগ কৰি লাখ লাখ টকাৰ নিশ্চয়তাযুক্ত আয় উপাৰ্জন কৰিব পাৰিব।

কৰ ৰেহাইৰ সুবিধাও পায়

টাইম ডিপ’জিট আঁচনিত গ্ৰাহকক আয়কৰ বিভাগ আইন ১৯৬১ৰ ধাৰা ৮০চিৰ অধীনত কৰ ৰেহাইৰ সুবিধাও দিয়া হয়। এই সঞ্চয় আঁচনিত একক একাউণ্ট বা যৌথ একাউণ্ট খুলিব পাৰি। ১০ বছৰৰ ওপৰৰ শিশুৰ একাউণ্ট তেওঁৰ পৰিয়ালৰ সদস্যৰ জৰিয়তে খুলিব পাৰিব। ইয়াত নূন্যতম ১০০০ টকাৰে একাউণ্ট খুলিব পাৰিব। য’ত বছৰেকীয়া ভিত্তিত সুতৰ ধন যোগ কৰা হয়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment