ডায়েবেটিছ আছে যদি দৈনিক খাওক এই ৫ টা মছলা, তেজত বজাই ৰাখিব শৰ্কৰাৰ মাত্ৰা

Diabetes: ডায়েবেটিছ এটা দীৰ্ঘদিনীয়া ৰোগ, যিটো কেতিয়াও আৰোগ্য নহয়, ইয়াক কেৱল নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পাৰি। এই ৰোগ হয় যেতিয়া শৰীৰে তেজত থকা গ্লুক’জ শোষণ কৰিবলৈ সঠিকভাৱে ইনচুলিন উৎপাদন কৰিব নোৱাৰে। এই ৰোগ সাধাৰণতে দুৰ্বল জীৱনশৈলীৰ ফল। অৱশ্যে ইয়াৰ বাবে জিনীয় কাৰকসমূহো দায়ী।

আইচিএমআৰৰ শেহতীয়া তথ্য অনুসৰি ১০১ লাখ ভাৰতীয় ডায়েবেটিছ ৰোগত আক্ৰান্ত হৈ আছে, যিটো গুৰুতৰ চিন্তাৰ বিষয়। কিন্তু ঔষধ, ব্যায়াম আৰু সুস্থ জীৱনশৈলীৰ অভ্যাসৰ দ্বাৰা এই ৰোগ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিব পৰা যায়। কিন্তু কিছুমান ভাৰতীয় মছলাও ইয়াৰ বাবে ফলপ্ৰসূভাৱে উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হয়।

আদা
ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে আদা অতি সহায়ক। নেচনেল ইনষ্টিটিউট অৱ হেল্থত প্ৰকাশিত গৱেষণাৰ পৰা দেখা গৈছে যে আদাত ডায়েবেটিছ প্ৰতিৰোধী গুণ আছে। এনে পৰিস্থিতিত টি টু ডি এম ৰোগীৰ হাইপাৰ ইনচুলিনেমিয়া নিয়ন্ত্ৰণত আদা অতি ফলপ্ৰসূ বুলি প্ৰমাণিত হয়। ইয়াৰ উপৰিও আদাই টি টু ডি এম ৰোগীৰ যকৃত, বৃক্ক আৰু স্নায়ুতন্ত্ৰৰ লগত জড়িত সমস্যাও ৰোধ কৰে।

নহৰু
তেজৰ চেনি, মুঠ কলেষ্টেৰল আৰু লিপ’প্ৰটিন নিয়ন্ত্ৰণত হালধিয়ে অতি ফলপ্ৰসূভাৱে সহায় কৰে। ইয়াৰ কাৰণ হ’ল হালধিত পোৱা এলিচিন (এবিধ জৈৱ সক্ৰিয় যৌগ) যিয়ে পেনক্ৰিয়াচৰ বিটা কোষক প্ৰভাৱিত কৰে আৰু ইনচুলিন মুক্ত কৰাত সহায় কৰে।

দালচেনী
ডায়েবেটিছ ৰোগত চেনি নিয়ন্ত্ৰণতো দালচেনি অতি ফলপ্ৰসূ। নেচনেল লাইব্ৰেৰী অৱ মেডিচিনত প্ৰকাশিত এক অধ্যয়ন অনুসৰি ১২ সপ্তাহ ধৰি ১ গ্ৰাম পৰ্যন্ত ডালচেনি সেৱন কৰা লোকসকলৰ উপবাসৰ সময়ত তেজৰ চেনিৰ মাত্ৰা হ্ৰাস পোৱাৰ লগতে ডায়েবেটিছ টাইপ ২ ৰোগীৰ অক্সিডেটিভ চাপৰ উন্নতি হোৱা দেখা গৈছে।

মেথি
মেথিৰ গুটিত দ্ৰৱণীয় আঁহ থাকে যিয়ে তেজৰ চেনি কমায় আৰু ইনচুলিনৰ সংবেদনশীলতা বৃদ্ধি কৰে। তদুপৰি মেথি ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে ভাল খাদ্য কাৰণ ইয়াত গেলেক্ট’মেনান আৰু ট্ৰাইগ’নেলাৰ দৰে ৰাসায়নিক পদাৰ্থ থাকে যিয়ে ইনচুলিন প্ৰতিৰোধ ক্ষমতা হ্ৰাস কৰে।

লৱণ(নিমখ)
ডায়েবেটিছ ৰোগীৰ বাবে এন্টিচেপ্টিক, এন্টি-ইনফ্লেমেটৰী, এনালজেচিক আৰু হজম স্বাস্থ্য উপকাৰিতাৰে ভৰা এবিধ মছলা লৱণ। ইয়াৰ উপৰিও ই তেজৰ চেনিৰ মাত্ৰা নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহায় কৰে আৰু ই ইনচুলিন উৎপাদনত সহায় কৰে বুলি জনা যায়।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment