কামত মন নলগা হৈছে নেকি আপোনাৰ? মানি চলক এই বাস্তু টিপছবোৰ

যিকোনো কাম ভালদৰে কৰিবলৈ হ’লে তাত মনোনিৱেশ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। অৱশ্যে কাম কৰিবলৈ মন নগ’ল বুলি একাংশ লোকে অভিযোগ কৰে। যেতিয়াই তেওঁলোকে যিকোনো কাম কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে তেতিয়াই তেওঁলোকৰ মনটো ইফালে সিফালে বিচৰণ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে বা অস্থিৰ অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

এনে পৰিস্থিতিত কোনোবাই কামত মনোনিৱেশ কৰিব নোৱাৰে আৰু ব্যক্তিজনে হয় ভুল কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে নহয় কামৰ প্ৰতি প্ৰৱণতা নথকাৰ বাবে তেওঁৰ কাম পলমকৈ সম্পূৰ্ণ হয়। এইটোৱে আপোনাক ক’ৰবাত অসুবিধা দিব পাৰে।

সম্ভৱ যে আপোনাৰ লগত এনেকুৱা সঘনাই ঘটে আৰু ইয়াৰ বাবেই আপুনি মানসিক বিকাৰগ্ৰস্ত অনুভৱ কৰে। গতিকে এনে পৰিস্থিতিত আপুনি বাস্তুৰ কিছুমান সৰু সৰু টিপছ গ্ৰহণ কৰিব লাগিব।

আচলতে আমাৰ চৌপাশে বহুতো কথা আছে যিবোৰে আমাৰ মনোযোগ বিচলিত কৰিব পাৰে বা যাৰ বাবে আমাৰ কাম কৰিবলৈ মন নাযায়। গতিকে, আজি এই লেখাটোত বাস্তু শাস্ত্ৰী ডাঃ আনন্দ ভৰদ্বাজে আপোনালোকক এনে কিছুমান সহজ টিপছৰ বিষয়ে জনাইছে-

খিৰিকী আৰু দুৱাৰ নিশ্চয়কৈ পৰীক্ষা কৰক

যদি আপুনি অনুভৱ কৰে যে আপুনি কেৱল নিজৰ কামৰ প্ৰতি আগ্ৰহী বা সঘনাই বিচৰণ কৰে, তেন্তে আপুনি নিশ্চিতভাৱে আপোনাৰ ঘৰৰ খিৰিকী-দুৱাৰ পৰীক্ষা কৰা উচিত। যদি আপোনাৰ ঘৰৰ খিৰিকী আৰু দুৱাৰ খুলি বন্ধ কৰাৰ সময়ত হুলস্থুলীয়া শব্দ কৰে, তেন্তে ই আপোনাৰ মনোযোগ বিচলিত কৰে। এনে পৰিস্থিতিত আপোনাৰ ঘৰৰ দুৱাৰ-খিৰিকীত তেল লগাবলৈ চেষ্টা কৰক, যাতে ইয়াৰ পৰা কোনো শব্দ নাহে।

মুখখন দক্ষিণ-পশ্চিম দিশত হ’ব নালাগে

ঘৰত কোন দিশত বহা সেই দিশতো গুৰুত্ব দিব লাগে। যদি কাম কৰাৰ সময়ত বা ঘৰত উঠি বহি বহি থকাৰ সময়ত আপোনাৰ মুখখন বেছিভাগেই দক্ষিণ-পশ্চিম দিশত থাকে, তেন্তে ইয়াৰ ফলত ব্যক্তিজনেও কামত মনোনিৱেশ কৰিব নোৱাৰে। এনে পৰিস্থিতিত ব্যক্তিজনে অপ্ৰয়োজনীয় মানসিক চাপ অনুভৱ কৰে আৰু খুব খং উঠে।

সদায় এই দিশৰ ফালে মুখ কৰি বহি থাকিলে ব্যক্তিজন অধিক খিংখিঙীয়া হৈ পৰে। আনকি পৰিয়ালৰ লোকক অপ্ৰয়োজনীয়ভাৱে খং বা চিঞৰ-বাখৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

অক্সিজেনৰ প্ৰবাহ

যদি আপুনি অনুভৱ কৰে যে ঘৰৰ সকলো সদস্য প্ৰায়ে মানসিক চাপত থাকে বা কাম কৰিবলৈ মন নাযায়, তেন্তে ঘৰত অক্সিজেনৰ যোগানৰ প্ৰতি গুৰুত্ব দিব লাগে। কিছুমান মানুহে ঘৰৰ খিৰিকী-দুৱাৰ সদায় বন্ধ কৰি ৰাখে। এনে কৰিলে অক্সিজেনৰ প্ৰবাহ সঠিক নহয়, যাৰ বাবে ঘৰত ধনাত্মক শক্তি নাহে।

ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ মেজাজো সকলো সময়তে বেয়া হৈ থাকিব আৰু কাম কৰিবলৈ মন নাযায়। সম্ভৱ যে আপুনি ঘৰৰ পৰা ওলাই যাবলৈও মন নাযায় আৰু আপুনি অতি অলস অনুভৱ কৰিব পাৰে।

ফাইলসমূহ পৰীক্ষা কৰক

যদি আপুনি কামত মনোনিৱেশ কৰাত সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে, তেন্তে আপুনি নিশ্চিতভাৱে আপোনাৰ ঘৰ আৰু কাৰ্যালয়ত ৰখা ফাইলসমূহ এবাৰ পৰীক্ষা কৰিব লাগে। বহু সময়ত গুৰুত্বপূৰ্ণ ফাইলবোৰ ইফালে সিফালে সিঁচৰতি হৈ থাকে আৰু তাৰ ওপৰত ধূলি থাকে। কেৱল এয়াই নহয়, যদি ফাইলবোৰ এনেদৰে বহুদিনলৈ ৰখা হয়, তেন্তে সেইবোৰৰ ওপৰত কবৱেব গঠন হয়।

ইয়াৰ ফলত নেতিবাচকতাও সৃষ্টি হয় আৰু ব্যক্তিজনে কামৰ প্ৰতি একেবাৰেই আগ্ৰহী নহয়। গতিকে ফাইলবোৰ ভালদৰে পৰিষ্কাৰ কৰি সঠিকভাৱে সজাই ৰাখক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment