Advertisement
ধৰ্ম

শনি দোষৰ পৰা সকাহ পাব যদিহে শনিবাৰে ৫টা প্ৰতিকাৰ কৰে ….

শনিৱৰ উপয়ঃ হিন্দু ধৰ্মৰ বিশ্বাস অনুসৰি প্ৰতিটো দিনেই কোনোবা কোনোবা দেৱতা বা দেৱীৰ প্ৰতি উৎসৰ্গা কৰা হয়। একেদৰে শনি দেৱক শনি দেৱৰ বাবে উৎসৰ্গিত বুলি গণ্য কৰা হয়।এই দিনটোত ৰীতি-নীতি অনুসৰি শনি দেৱক পূজা কৰিলে শনি দেৱ অতি সুখী হয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। শনিবাৰে ভক্তসকলে শনিদেৱক যি পূজা কৰে, শনিদেৱৰ বিশেষ আশীৰ্বাদ তেওঁলোকৰ ওপৰত ৰৈ যায়। শনি দেৱৰ আশীৰ্বাদ যাতে অক্ষত থাকে তাৰ বাবে শনিবাৰে কি ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব লাগে আজি পণ্ডিত ইন্দ্ৰমণি ঘনস্যালৰ পৰা জনাওক।

১) আহত গছৰ পূজাঃ শনিবাৰে উপবাসে ৰখাটো অতি উপকাৰী বুলি বিবেচিত হয়। এই দিনটোত আহত গছৰ বিশেষ পূজা কৰা হয়। আজিৰ দিনটোত সন্ধিয়া আহত গছৰ তলত পানী আগবঢ়াই তেলৰ চাকি জ্বলোৱা উচিত। এই কথাত শনি দেৱ বৰ সন্তুষ্ট।

২) কাউৰীক ৰুটি খুৱাই দিয়াঃ শনিদেৱে শনিবাৰে কাউৰীক ৰুটি খুৱাই সন্তুষ্ট হয়। সেয়েহে শনিবাৰে কাউৰীক খুৱাব লাগে।

৩) ক’লা কুকুৰক খুৱাব: ক’লা কুকুৰক শনি দেৱৰ বাহন বুলি কোৱা হয়। এনে পৰিস্থিতিত শনিবাৰে যদি ক’লা কুকুৰ দেখা যায় তেন্তে তাক ৰুটি বা বিস্কুট খুৱাব লাগিব। এই কথাই শনি দেৱক সন্তুষ্ট কৰে আৰু শনি দোষৰ পৰা সকাহ দিয়ে।

৪) শনি সুৰক্ষা স্তোত্ৰ আবৃত্তি : শনিবাৰে শনি সুৰক্ষা স্তোত্ৰ আবৃত্তিও লাভজনক। সেয়ে আজিৰ দিনটোত শনি ৰক্ষা স্তোত্ৰ পাঠ কৰি শনি দেৱৰ ওচৰত সদেসতী, ধৈয়া বা শনি দোষৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ প্ৰাৰ্থনা কৰিব। এই কথাৰে শনিদেৱে তোমাৰ সকলো দুখ দূৰ কৰে।

৫) দান: শনিবাৰে দুখীয়া বা আৰ্তজনক দান দিয়াটো অতি লাভজনক বুলি বিবেচিত হয়। আজিৰ দিনটোত ক’লা ছাতি, কম্বল, উৰাদ, শনি চালিছা, ক’লা তিল, জোতা, চপ্পল আদি দুখীয়া লোকক দান কৰক। এইবোৰ বস্তুৰ দানত শনি দেৱ অতি সন্তুষ্ট হৈ ভক্তসকলৰ সকলো দুখ দূৰ কৰে। শনিবাৰে দানৰ বিশেষ তাৎপৰ্য্য বিবেচিত হয়।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button