LIC ত দৈনিক ২০০ টকা জমা দিলে ২৮ লাখ টকা পাব, কেনেকৈ চাওক

ধন বিনিয়োগৰ কথা আহিলে বেছিভাগ মানুহেই কেৱল এল আই চিহে বাছি লয়। যদিও এল আই চিৰ আঁচনিসমূহ সমগ্ৰ দেশতে অতি জনপ্ৰিয় আৰু বিভিন্ন আয়ৰ গোট অনুসৰি বিভিন্ন আঁচনি আৰম্ভ কৰিছে, কিন্তু, আজি সকলোৱে এটা বিশেষ ধৰণৰ আঁচনিৰ বিষয়ে তথ্য লাভ কৰিবলৈ ওলাইছে, এই আঁচনিখনত কোনে নিজৰ ধন বিনিয়োগ কৰিব পাৰে সেই কথা জনাৰ পিছত।

আঁচনিৰ নাম – LIC ৰ এই আঁচনিৰ নাম LIC জীৱন প্ৰগতি পৰিকল্পনা। এই আঁচনিখনত যোগদান কৰি বহু লোকে নিজৰ ধন বিনিয়োগ কৰিছে। গতিকে সকলোৱে এই আঁচনিখনত যোগদান কৰি ধন বিনিয়োগ কৰক। কাৰণ ইয়াত বিনিয়োগকাৰীৰ ধন সম্পূৰ্ণ নিৰাপদ হ’ব

বিনিয়োগৰ পৰিমাণ – এই আঁচনিখনত যোগদান কৰিব বিচৰাসকলে ২০ বছৰৰ বাবে বিনিয়োগ কৰিব লাগিব। অৰ্থাৎ তেওঁলোকে প্ৰতিমাহে ৬০০০ টকা জমা কৰিব লাগিব আৰু ইয়াৰ বাবে তেওঁলোকে দৈনিক ২০০ টকা বিনিয়োগ কৰিব লাগিব। এই আঁচনিখনত ১২ বছৰ বয়সৰ পৰাই যোগদান কৰিব পাৰিব। ইয়াৰ উপৰিও সৰ্বোচ্চ ৪৫ বছৰ বয়সলৈকে মানুহে এই আঁচনিখনত যোগদান কৰিব পাৰিব।

এই আঁচনিৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ নথি-পত্ৰ – জীৱন প্ৰগতি পৰিকল্পনাক সংযোগ কৰিবলৈ আবেদনকাৰীৰ হাতত কিছুমান গুৰুত্বপূৰ্ণ নথি-পত্ৰ থাকিব লাগিব। যেনে – আধাৰ কাৰ্ড, পেন কাৰ্ড, পাছপ’ৰ্টৰ আকাৰৰ ফটো, ব্যক্তিগত মোবাইল নম্বৰ, বেংকৰ পাছবুক ইত্যাদি।

২৮ লাখ টকা কেনেকৈ পাব – যদি এই আঁচনিৰ পুঁজি হিচাপ কৰিব লাগে তেনেহ’লে ধাৰণা কৰা হয় যে এজন ব্যক্তিয়ে প্ৰতিদিনে ২০০ টকা জমা কৰে। গতিকে ইয়াৰ মতে গোটেই মাহটোত ৬০০০ টকা জমা হ’ব। তেতিয়া গোটেই বছৰৰ মুঠ ৭২ হাজাৰ টকা হ’ব আৰু ২০ বছৰৰ বাবে বিনিয়োগ কৰিব লাগিব। এই ক্ষেত্ৰত মুঠ বিনিয়োগ হ’ব ১৪,৪০,০০০ টকা। ইয়াৰ জৰিয়তে ২৮ লাখ টকাৰ পুঁজি সৃষ্টি কৰা হ’ব।

কেনেকৈ আবেদন কৰিব – জীৱন প্ৰগতি আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিবলৈ বিনিয়োগকাৰীয়ে এল আই চিৰ কাৰ্যালয়লৈ যাব লাগিব। তাৰ পৰা তেওঁলোকে আবেদন পত্ৰখন ল’ব লাগিব। তাৰ পিছত সেই আবেদন পত্ৰখন শুদ্ধকৈ পূৰণ কৰি ওপৰত উল্লেখ কৰা সকলো নথি-পত্ৰ সংলগ্ন কৰক। ইয়াৰ পিছত প্ৰিমিয়ামৰ পৰিমাণৰ সৈতে আবেদনখন এল আই চিৰ কাৰ্যালয়ত জমা দিব লাগিব।

আমাৰ লিখনিৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাওক। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। অনুৰূপ লিখনি পঢ়িবলৈ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment