যদি আপুনি বেছি ক্ষীণ হয় তেন্তে আজিৰ পৰাই এই ৩ টা বস্তু খাবলৈ আৰম্ভ কৰক, ওজন দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাব

ওজন বৃদ্ধিৰ খাদ্য: কেৱল ওজন বৃদ্ধিয়েই নহয়, ওজন কমাও চিন্তাৰ বিষয়। অত্যধিক পাতল বা কম ওজনৰ বাবে আপোনাৰ ব্যক্তিত্ব নিস্তেজ হৈ পৰে। মাত্ৰ আপোনাৰ খাদ্যত কিছুমান শাক-পাচলি অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগিব যিয়ে আপোনাক ওজন বৃদ্ধিত সহায় কৰিব পাৰে।

Weight Gain Food: আপুনিও আপোনাৰ পাতলতাই অশান্তি দিছে নেকি? দেখাৰ পিছতো মানুহে সদায় খাবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে নেকি? বেছিকৈ খোৱাৰ পিছতো ওজন বৃদ্ধি হোৱা নাই নেকি? যদি হয় তেন্তে আজি আপুনি সঠিক ঠাইত আছে। যদি আপোনাৰ শৰীৰটোও কংকালৰ দৰে দেখাবলৈ আৰম্ভ কৰে, তেন্তে আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰাৰ সময় আহি পৰিছে। কওঁ যে কেৱল ওজন বৃদ্ধিয়েই নহয়, ওজন কমাও চিন্তাৰ বিষয়। অত্যধিক পাতল বা কম ওজনৰ বাবে আপোনাৰ ব্যক্তিত্ব নিস্তেজ হৈ পৰে। মানুহে ওজন বৃদ্ধিৰ বাবে বহু পদ্ধতি অৱলম্বন কৰে যদিও কেতিয়াবা এইবোৰৰ কোনো কামো নাথাকে। ওজন বৃদ্ধিৰ চেষ্টা কৰি থাকোঁতে বহু সময়ত আমি এনে ভুল কৰো যিয়ে আমাৰ শৰীৰত কলেষ্টেৰলৰ মাত্ৰাও বৃদ্ধি কৰিব পাৰে। যাৰ বাবে ওজন বৃদ্ধিৰ উপৰিও আপুনি আন বহু ৰোগৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হ’ব পাৰে। গতিকে স্বাস্থ্যকৰ আৰু স্বাভাৱিকভাৱে ওজন বৃদ্ধি কৰিলে ভাল। কওঁ যে কিছুমান সেউজীয়া শাক-পাচলি আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধিত সহায় কৰিব পাৰে। গতিকে ওজন বৃদ্ধি কৰা শাক-পাচলিৰ বিষয়ে জনাওক।

ওজন বৃদ্ধি কৰা শাক-পাচলি

ৰঙালাও

যদি আপোনাৰ ওজন কম তেন্তে আপুনি আপোনাৰ খাদ্যত কুমলীয়া ডালিমও অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে। কুমলীয়া ডালিমত ষ্টাৰচ প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়, যাৰ ফলত শৰীৰত গ্লুক’জ উৎপন্ন হয়। গ্লুক’জে শৰীৰত চৰ্বি জমা হোৱাত সহায় কৰে। এনে পৰিস্থিতিত ই ওজন বৃদ্ধিত সহায় কৰিব পাৰে। দিন বা ৰাতি যিকোনো সময়তে কুমলীয়া ডালিম খাব পাৰে।

আলু

যদি আপুনি প্ৰতিদিনে আলু খায় তেন্তে ই এটা ভাল কথা, ইয়াৰ সেৱনে আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধিত সহায় কৰিব পাৰে। মাত্ৰ খাদ্যত আলুৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰিব লাগিব। আলুত কাৰ্বহাইড্ৰেট আৰু জটিল চেনিৰ পৰিমাণ বেছি, যাৰ ফলত ওজন বৃদ্ধিত সহায়ক হ’ব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও আলুত কেলৰিও প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়। আলুৰ তৰকাৰী, আলু পৰন্ত, আলু ভাৰত, আলুৰ চিপচ আদি খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে। কিন্তু যদি আপুনি ডায়েবেটিছ ৰোগত আক্ৰান্ত তেন্তে ভুলতেও সেইবোৰ সেৱন নকৰিব।

বুটমাহ

বুটমাহ সেৱনেও আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধিত সহায় কৰিব পাৰে। বুটমাহৰ ৰস খালে শৰীৰৰ তেজৰ অভাৱ দূৰ হয়। ইয়াৰ উপৰিও ই আইৰণৰ মাত্ৰা বজাই ৰখাতো সহায় কৰে। ইয়াত চৰ্বি কম যদিও ইয়াত কেলৰি বেছি থাকে যিয়ে আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধিত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াক শাক-পাচলি, চালাড বা ৰস হিচাপে সেৱন কৰিব পাৰে।

(অস্বীকাৰ: পৰামৰ্শকে ধৰি এই বিষয়বস্তুৱে কেৱল সাধাৰণ তথ্যহে প্ৰদান কৰে। ই কোনো কাৰণতে যোগ্য চিকিৎসা মতামতৰ বিকল্প নহয়। অধিক বিৱৰণৰ বাবে সদায় বিশেষজ্ঞ বা আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক। এই তথ্যৰ বাবে Axominfoয়ে দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে। কৰে।)

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment