আপুনিও ঘূৰা ফুৰা কৰি ভাল পায় নেকি? গঢ়িব পাৰে এই ক্ষেত্ৰত কেৰিয়াৰ

Travelling Career: প্ৰায়ে আমি পঢ়া-শুনা বা কেৰিয়াৰত এনে পৰিস্থিতিলৈ আহিছো যেতিয়া আমি একো বুজি নাপাওঁ। কিছুমান মানুহে নিজৰ কেৰিয়াৰ কোন দিশত আগবাঢ়িব সেই বিষয়ে যথেষ্ট বিভ্ৰান্ত হৈয়েই থাকে। সকলোৱে বেলেগ বেলেগ মতামত দি আছে। এনে পৰিস্থিতিত কি কৰাটো সঠিক হ’ব সেয়া স্পষ্ট নহয়। আনহাতে, আজিৰ সময় কেৱল পাঠ্যক্ৰম বা ডিগ্ৰীৰ মাজতে সীমাবদ্ধ নহয়। যদি আপোনাৰ কোনো দক্ষতা আছে, তেন্তে সেইটোতো আপুনি আপোনাৰ কেৰিয়াৰ চাব পাৰে। কিন্তু, আজি আমি ভ্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত কেৰিয়াৰ গঢ়াৰ কথা কৈছো। যদি আপুনি ভ্ৰমণৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত আৰু প্ৰায়ে ভ্ৰমণলৈ ওলাই যায়, তেন্তে এই ক্ষেত্ৰতো আপোনাৰ কেৰিয়াৰ চাব পাৰিব। ভ্ৰমণৰ লগত জড়িত কিছুমান কেৰিয়াৰ বিকল্পৰ বিষয়ে আজি কওঁ।

ট্যুৰ গাইডত কেৰিয়াৰ গঢ়ি তোলক

যদি আপুনি কোনো ঠাইলৈ গৈ সেই বিষয়ে জানিবলৈ আগ্ৰহী, তেন্তে আপুনি ট্যুৰ গাইডৰ কেৰিয়াৰ গঢ়িব পাৰে। ইয়াৰ বাবে নতুন ঠাইৰ জ্ঞান থকাৰ লগতে গল্প কোৱাৰ দক্ষতাও থাকিব লাগে। আচলতে ট্যুৰ গাইডৰ কাম হ’ল পৰ্যটকসকলক বিভিন্ন পৰ্যটনস্থলীৰ বিষয়ে তথ্য দিয়া আৰু ইয়াৰ লগত জড়িত ইতিহাসৰ বিষয়ে কোৱা। এনে পৰিস্থিতিত এই ঠাইবোৰৰ ইতিহাসৰ বিষয়ে জ্ঞান থাকিব লাগে আৰু লগতে ক’বও জানিব লাগে, যাতে মানুহে আপুনি কি কৈছে সেয়া সহজে বুজিব পাৰে।

ট্ৰেভেল এজেণ্ট হিচাপেও কাম কৰিব পাৰে

ভ্ৰমণ আৰু পৰ্যটনৰ ক্ষেত্ৰত ট্ৰেভেল এজেণ্টৰ চাকৰিটোৱেই আটাইতকৈ বেছি পছন্দ কৰা হয়। এই কামৰ বাবে আপোনাৰ বাবে মেনেজমেণ্ট আৰু বাজেটৰ দক্ষতা থকাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। ট্ৰেভেল এজেণ্টৰ কাম হ’ল মানুহৰ বাবে ভাল ভ্ৰমণ বিচাৰি উলিয়াই তেওঁলোকৰ বাবে ভ্ৰমণ বা ভ্ৰমণ পেকেজ প্ৰস্তুত কৰা। ইয়াত ৰিজ’ৰ্ট বুকিং কৰাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি খোৱা-বোৱা, খোৱা আৰু দৰ্শন কৰালৈকে সম্পূৰ্ণ ছুটীৰ পেকেজ প্ৰস্তুত কৰা হয়।

ভ্ৰমণ ফটোগ্ৰাফীও সৰ্বোত্তম বিকল্প

ভ্ৰমণৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত হ’লে ভ্ৰমণ ফটোগ্ৰাফাৰও হ’ব পাৰে। ইয়াৰ লগতে আপুনি আপোনাৰ ব্যক্তিগত পেজটো তৈয়াৰ কৰিব পাৰে, য’ত আপুনি ক্লিক কৰি কিছুমান সৃষ্টিশীল ফটো আপলোড কৰিব পাৰে। আপুনি ফ্ৰীলান্স ট্ৰেভেল ফটোগ্ৰাফাৰ হিচাপে কাম কৰিব পাৰে। আপুনি আপোনাৰ কাম বিভিন্ন ব্ৰেণ্ড আৰু কোম্পানীক বিক্ৰী কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও আপুনি ট্ৰেভেল কোম্পানী বা প্ৰকাশনতো কাম কৰিব পাৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment