ভগৱান শ্ৰীৰামৰ চৰিত্ৰৰ পৰা এইবোৰ শিক্ষা ল’লে আমি কেতিয়াও পৰাজয়ৰ সন্মুখীন নহওঁ।

তুলসীদাসৰ দ্বাৰা ৰচিত শ্ৰী ৰামচৰিত মানস ৰামচৰিতমানসক হিন্দু ধৰ্মৰ আটাইতকৈ বিশিষ্ট আৰু জনপ্ৰিয় গ্ৰন্থ বুলি গণ্য কৰা হয়। ভগৱান শ্ৰীৰামে কেতিয়াও তেওঁৰ মৰ্যাদা উলংঘা কৰা নাছিল, সেয়েহে তেওঁক মৰ্যাদা পুৰুষোত্তম শ্ৰী ৰাম বুলি কোৱা হয়। আজিৰ যুগত প্ৰভু ৰামৰ চৰিত্ৰৰ পৰা বহু কথা শিকিব পাৰি যিয়ে মানুহক প্ৰতিটো পৰিস্থিতিৰ বাবে সাজু কৰি ৰাখে।

হিন্দু ধৰ্মত ভগৱান ৰামক ভগৱান বিষ্ণুৰ অৱতাৰ বুলি গণ্য কৰা হয়। অযোধ্যাৰ মহাৰাজ দশৰথৰ চাৰিজন পুত্ৰৰ ভিতৰত তেওঁ আছিল জ্যেষ্ঠ পুত্ৰ। তেওঁক আদৰ্শ পুৰুষ হিচাপে দেখা যায়। তেওঁৰ চৰিত্ৰত এনে বহুতো গুণ আছে যিবোৰ এজন ব্যক্তিয়ে গ্ৰহণ কৰিলে প্ৰতিটো সমস্যাৰ সমাধান বিচাৰি পাব পাৰে।

পিতৃ-মাতৃৰ আজ্ঞা পালন কৰক

ভগৱান ৰাম আছিল জ্যেষ্ঠ পুত্ৰ, ইয়াৰ দ্বাৰা অধোয়াৰ সিংহাসন তেওঁৰ হাতত অৰ্পণ কৰিব লাগিছিল। কিন্তু মাতৃ কৈকেয়ীৰ আদেশ পালন কৰি তেওঁ ৰাজ্য শাসন কৰাৰ পৰিৱৰ্তে নিৰ্বাসন বাছি লৈছিল। ইয়াৰ পৰা মানুহে শিকিব লাগে যে পিতৃ-মাতৃৰ আদেশ পালন কৰাটো শিশুৰ প্ৰথম কৰ্তব্য।

ধৈৰ্য্যৰ উত্তম উদাহৰণ

আজিৰ সময়ত মানুহৰ ধৈৰ্য্যৰ অভাৱ, যাৰ ফলত এজন ব্যক্তিৰ বাবে বহু সমস্যাৰ সৃষ্টি হয়। এনে পৰিস্থিতিত ৰাম জীৰ জীৱন ধৈৰ্য্যৰ এক ডাঙৰ নিদৰ্শন। মা কৈকেয়ীয়ে যেতিয়া ৰাম জীক ১৪ বছৰৰ বাবে নিৰ্বাসনলৈ যাবলৈ নিৰ্দেশ দিছিল, তেতিয়া ৰাম জীয়ে সম্পূৰ্ণ ধৈৰ্য্যৰে গ্ৰহণ কৰিছিল। একে সময়তে তেওঁ তপস্যা কৰিলে সাগৰৰ ওপৰত এখন দলং প্ৰস্তুত কৰিবলৈ। ইয়াৰ লগতে যেতিয়া মাতৃ সীতাই পুনৰ হাবিলৈ যাবলগীয়া হ’ল, তেতিয়া শ্ৰীৰামে ৰজা হোৱাৰ পিছতো সন্ন্যাসীৰ দৰে জীৱনটো কটালে।

শ্ৰী ৰাম এজন আদৰ্শ ভাতৃৰ প্ৰতীক।

আদৰ্শ পুত্ৰ হোৱাৰ উপৰিও ৰাম জী এজন আদৰ্শ ভাতৃৰ মহান নিদৰ্শন। আজিৰ কলিযুগত যেতিয়া এজন ভাতৃ ভাতৃৰ শত্ৰু হৈ পৰে। এনে অৱস্থাত যেতিয়া ৰামজীৰ ভাতৃ ভাৰতে নিৰ্বাসনৰ সময়ত তেওঁক অযোধ্যালৈ লৈ যাবলৈ আহিছিল, তেতিয়া তেওঁ পিতৃ-মাতৃৰ আদেশ সৰ্বোচ্চ পালন কৰি ভাৰতৰ হাতত ৰাজ্য অৰ্পণ কৰিছিল।

শ্ৰীৰামৰ দৰে বন্ধু হওক

বন্ধুত্ব বজাই ৰখাৰ ক্ষেত্ৰতো আগৰণুৱা হৈ আহিছে ৰাম জীয়ে। কেৱত, সুগ্ৰীৱ আৰু বিভিষণ আদি তেওঁৰ প্ৰিয় বন্ধু আছিল আৰু তেওঁ নিজেই এই সকলোবোৰ বিপদৰ সন্মুখীন হৈছিল। কোনো ধৰণৰ বৈষম্য নোহোৱাকৈ সকলোৰে লগত বন্ধুত্ব বজাই ৰাখিছিল।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment