Advertisement
News

যদি প্ৰতিটো বিষয়তে শিশুটি খঙত ৰঙা-হালধীয়া হৈ পৰে, তেন্তে নিশ্চিতভাৱে এই ৫টা কথা শিকাওক

প্ৰায়ে শিশুৱে সৰু সৰু কথাক লৈ খং উঠিবলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু যদি সেইবোৰ বন্ধ নহয় তেন্তে ডাঙৰ হোৱাৰ পিছতো তেওঁলোকে এই অভ্যাসৰ পৰা মুক্তি লাভ কৰিব নোৱাৰে আৰু ইয়াৰ ফলত তেওঁলোকৰ লগতে চৌপাশৰ মানুহৰ ক্ষতি হয়।

কিছুমান ল’ৰা-ছোৱালীয়ে পিতৃ-মাতৃৰ মৰম-চেনেহত নষ্ট হৈ প্ৰতিটো বিষয়তে খং উঠিবলৈ আৰম্ভ কৰে। শিশুৰ খং কিছু পৰিমাণে হোৱাটো ঠিকেই আছে, কিন্তু যেতিয়া ই তেওঁলোকৰ মূৰৰ বাহিৰলৈ যায় তেতিয়া পিতৃ-মাতৃয়ে ইয়াক আওকাণ কৰা উচিত নহয়। খং উঠাটো আপোনাৰ সন্তানৰ অন্যতম অভ্যাস হ’ব পাৰে যিটো তেওঁ ডাঙৰ হ’লেও এৰিব নোৱাৰিব।

ল’ৰা-ছোৱালী সৰু হ’লে পিতৃ-মাতৃয়ে নিজৰ সন্তানৰ অভাৱবোৰ শুধৰাই দিব পাৰে, গতিকে আপোনাৰ সন্তানৰো যদি খঙাল স্বভাৱ থাকে, তেন্তে আপুনি নিজৰ ধৰণেৰে তেওঁৰ আচৰণ শুধৰাই দিব পাৰে। ইয়াত আমি আপোনালোকক শিশুৰ খঙাল স্বভাৱ শুধৰোৱাৰ কিছু উপায়ৰ বিষয়ে কৈছো।

কি ট্ৰিগাৰ কৰি আছে

যদি আপোনাৰ সন্তানটো চুটি স্বভাৱৰ হৈ পৰিছে, তেন্তে কি কি কথাই তেওঁক ট্ৰিগাৰ কৰিছে সেইটো জানিবলৈ চেষ্টা কৰক। কিবা হতাশা, ভাগৰ, ভোক বা আন কিবা এটাই তেওঁক অশান্তি দিছে নেকি? ইয়াৰ দ্বাৰা আপুনি আপোনাৰ সন্তানক সেই ট্ৰিগাৰ পৰিস্থিতিৰ পৰা ৰক্ষা কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও সন্তানক তেওঁৰ অনুভৱ প্ৰকাশ কৰিবলৈ উৎসাহিত কৰা উচিত। খঙত নিজৰ খেলনাবোৰ পেলাই দিয়াৰ পৰিৱৰ্তে শিশুটিয়ে আপোনাৰ লগত মুকলিকৈ কথা পাতিবলৈ আৰাম পাব লাগে।ফটো সৌজন্য: পেক্সেল

আপোনাৰ আৱেগ বুজিবলৈ শিকাওক

আপোনাৰ শিশুটিক আৱেগ বুজিবলৈ সহায় কৰক। তেওঁক কওক যে খং উঠাটো সম্পূৰ্ণ স্বাভাৱিক কিন্তু আপুনি ইয়াক সঠিকভাৱে নিয়ন্ত্ৰণ আৰু পৰিচালনা কৰিবও জানিব লাগে। ইয়াৰ বাহিৰেও শিশুৱে প্ৰায়ে পিতৃ-মাতৃৰ আচৰণ নকল কৰে, গতিকে যদি আপুনি বিচাৰে যে আপোনাৰ সন্তানে খঙাল আচৰণ গ্ৰহণ নকৰে, তেন্তে আপুনি তেওঁৰ সন্মুখত শান্ত আৰু ধৈৰ্য্যৰে আচৰণ কৰা উচিত। ইয়াৰ লগে লগে শিশুটিয়েও এই সকলোবোৰ শিকিবলৈ আৰম্ভ কৰিব।

সমস্যা সমাধান কৰিব জানিব লাগিব

যেতিয়া আপোনাৰ শিশুৱে কোনো প্ৰত্যাহ্বান বা অসুবিধাৰ সন্মুখীন হয়, তেতিয়া তেওঁক খং বা চিঞৰ-বাখৰ কৰাৰ পৰিৱৰ্তে সমাধান বিচাৰিবলৈ কওক। ইয়াৰ ফলত শিশুৱে তেওঁলোকৰ সমস্যাৰ পৰা ওলাই অহাত বহুখিনি সহায় কৰে।

সহানুভূতি আনিব

আপুনি আপোনাৰ জেদী সন্তানক তেওঁৰ ইচ্ছা অনুসৰি আচৰণ কৰিবলৈ নিদিব, বৰঞ্চ তেওঁৰ মাজত সহানুভূতিৰ দৰে অনুভৱক প্ৰসাৰিত কৰা উচিত। এনেকৈয়ে শিশুটিয়ে খং উঠাৰ সলনি আনজনৰ অৱস্থা বুজিবলৈ চেষ্টা কৰিব। একেদৰে যেতিয়া কোনোবাই ভুল কৰে আৰু আপোনাৰ সন্তান তাৰ দ্বাৰা প্ৰভাৱিত হয়, তেতিয়া যেতিয়া আনজনে ক্ষমা খুজিব তেতিয়া শিশুৱে তেওঁক ক্ষমা কৰিবলৈ সক্ষম হ’ব।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button