বেছিভাগ স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজত এই ৫টা কাৰণতে হয় বিবাহ বিচ্ছেদ, বেছিভাগ দম্পতী পৰে তৃতীয় কাৰণৰ কবলত

Divorce: বিবাহ সম্পৰ্কক জন্মৰ পবিত্ৰ বান্ধোন বুলি গণ্য কৰা হৈছে। কিন্তু আজিৰ সময়ত এই সংজ্ঞাটো যেন সম্পূৰ্ণ ভুল। এতিয়া এই জীৱনতো যদি পতি-পত্নীৰ সম্পৰ্ক চলি থাকে, তেন্তে বহুত ডাঙৰ কথা এটা বুজিব পাৰি।

এই কথা কোৱাটো সঠিক কাৰণ আজিৰ যুগত বিবাহ বিচ্ছেদৰ ঘটনা অতি দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাইছে। বিশেষ কথাটো হ’ল এইটো ঘটাৰ আঁৰৰ কাৰণ ইমান সৰু সৰু কাৰণ যিবোৰক স্বামী-স্ত্ৰীয়ে আৰম্ভণিতে বৰ গুৰুত্বসহকাৰে লোৱা নাই। ফলত সম্পৰ্কটোত ইমানেই তিক্ততা আৰু দূৰত্বৰ সৃষ্টি হৈছে যে বিবাহ বিচ্ছেদৰ বাহিৰে আন কোনো বিকল্প বাকী নাথাকে। ইয়াত আমি আপোনালোকক এনে কিছুমান কাৰণৰ বিষয়ে কৈছো।

যোগাযোগৰ ব্যৱধান

স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজত সঠিক যোগাযোগৰ অভাৱ সমগ্ৰ বিশ্বতে বিবাহ বিচ্ছেদৰ অন্যতম মূল কাৰণ। কাৰণ চিন্তাৰ আদান-প্ৰদানৰ অভাৱ, ইজনে সিজনৰ অনুভৱ নুবুজা, নিজৰ চিন্তা মুকলিকৈ প্ৰকাশ নকৰা এই সকলোবোৰ কথাই স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজৰ দূৰত্ব বৃদ্ধি কৰে।

পাৰস্পৰিক সন্মানৰ অভাৱ

বিবাহত স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজত সন্মান থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। যদি অৱজ্ঞা বা অপমানৰ দৰে কথাবোৰ সম্পৰ্কত আহে, তেতিয়া প্ৰেম কমি যায় আৰু কেতিয়াবা বিবাহ বিচ্ছেদৰ পৰ্যন্তও আহে।

অৰ্থনৈতিক নিৰাপত্তাহীনতা

আজিৰ সময়ত আৰ্থিক অসুবিধাও বিবাহ বিচ্ছেদৰ প্ৰধান কাৰণ হৈ পৰিছে। টকাক লৈ পতি-পত্নীৰ মাজত অহৰহ কাজিয়া, খৰচ পূৰণ নকৰাৰ সমস্যা, আৰ্থিক লক্ষ্যত উপনীত হ’ব নোৱাৰাৰ সমস্যা – এই সকলোবোৰ কথাই দুজন মানুহৰ মাজত ইমানেই উত্তেজনা বৃদ্ধি কৰে যে সম্পৰ্ক ৰক্ষা কৰাটো কঠিন হৈ পৰে।

প্ৰৱঞ্চনা

বিশ্বাস যিকোনো সম্পৰ্কৰ ভেটি। এনে পৰিস্থিতিত যদি কোনো ব্যক্তিয়ে নিজৰ সংগীক প্ৰতাৰণা কৰে তেন্তে বিবাহৰ দৰে সম্পৰ্ক ভাঙিবলৈ কোনো সময় নালাগে। যিহেতু ভঙা আস্থা ঠিক কৰাটো সহজ নহয়, সেয়েহে বেছিভাগ দম্পতীয়ে বিবাহ বিচ্ছেদৰ দ্বাৰা পৃথক হৈ পৰে।

পৰিয়ালৰ হস্তক্ষেপ

বহু সময়ত শহুৰ-শাহু বা মাতৃ পক্ষৰ লোকে স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজত অপ্ৰয়োজনীয় হস্তক্ষেপ আৰম্ভ কৰে, ইয়াৰ ফলত স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজত ভুল বুজাবুজিৰ সৃষ্টি হয় আৰু কাজিয়া বাঢ়ে। বহু সময়ত পৰিয়ালৰ এই এটা ভুলৰ বাবে স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজৰ দূৰত্ব ইমানেই বাঢ়ি যায় যে বিবাহ বিচ্ছেদৰ বাহিৰে আন কোনো বিকল্প বাকী নাথাকে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment