মানুহে সদায় আপোনাৰ সুবিধা লয় নেকি ? আজিয়েই সলনি কৰক এই ৪টা অভ্যাস

How to Stop People From Taking Advantage of You: বহুতৰে হৃদয় অতি পৰিষ্কাৰ, আৰু পৰিয়ালত, বন্ধু-বান্ধৱীৰ মাজত আৰু অফিচত আনক সহায় কৰাত সদায় আগবাঢ়ি থাকে, যাৰ বাবে তেওঁলোকক প্ৰশংসা কৰা হয়, কিন্তু কেতিয়াবা ইমানেই। এই কাম কৰাৰ পিছত আপুনি যি প্ৰাপ্য তাক ঘূৰাই নাপায়। অৰ্থাৎ আপুনিহে সম্পৰ্কটো পৰিচালনা কৰিবলৈ সকলো প্ৰচেষ্টা চলাই আছে আৰু যদি আপুনি আনফালৰ পৰা কোনো প্ৰচেষ্টা দেখা নাপায়, তেন্তে বুজিব যে আপুনি কেৱল সুবিধাৰ বাবেহে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে, আৰু সময় আহিলে একাষৰীয়া কৰিব পাৰি। আপুনি বিচাৰিলে কোনবোৰ অভ্যাস সলনি কৰিব লাগিব সেইটো জানি লওক যাৰ সুবিধা আপুনি লোৱা উচিত নহয়।

এইবোৰৰ যত্ন লওক

১/ জীৱনৰ গোপন কথা সকলোকে নকব

হৃদয়খন পৰিষ্কাৰ হৈ থাকিলেও ব্যক্তিগত জীৱনৰ বেছিভাগ কথাই আনৰ লগত ভাগ কৰিবলৈ কুণ্ঠাবোধ নকৰিলেও আনজনৰ উদ্দেশ্য সমানেই ভাল হোৱাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়। অতি সম্ভৱ যে গোপন কথাটো জনাৰ পিছত তেওঁ আপোনাৰ ক্ষতি কৰিব পাৰে আৰু সুবিধা ল’বলৈ চেষ্টা কৰিব। উদাহৰণস্বৰূপে, যদি কোনোবাই আপোনাৰ একাউণ্টৰ সবিশেষ বা সঞ্চয়ৰ বিষয়ে জানিব পাৰে, তেন্তে তেওঁ বাৰে বাৰে ঋণ বিচাৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিব।

২/ সম্পৰ্কত আপুনি সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰক

আপোনাৰ পৰিয়ালত বা বন্ধুত্বত কোনোবাই আপোনাৰ যিমানেই ঘনিষ্ঠ নহওক কিয়, আপুনি এটা সীমা নিৰ্ধাৰণ কৰিব লাগিব। আপুনি সন্মুখৰ আনক ভালদৰে বুজাব লাগে যে এইটোৱেই সেই ৰেখা যিটো কোনো কাৰণতে পাৰ হ’ব নালাগে। যদি আপুনি এই নিয়মবোৰ মানি চলে তেতিয়া কোনেও আপোনাৰ অপ্ৰয়োজনীয় সুবিধা লব নোৱাৰিব।

৩/ নিজৰ সিদ্ধান্ত নিজে ল’বলৈ শিকক

যদি আপুনি জীৱনৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ সিদ্ধান্তৰ বাবে আন এজন ব্যক্তিৰ ওপৰত অত্যধিক নিৰ্ভৰশীল, তেন্তে সম্ভৱ যে কোনোবাদিনা তেওঁ নিজৰ লাভৰ বাবে ভুল পৰামৰ্শ দিব পাৰে, যাৰ বাবে আপুনি পিছত অনুশোচনা কৰিব। গতিকে সকলোৰে মতামত ল’লেও নিজেই সিদ্ধান্ত ল’বলৈ শিকক।

৪/ নোসোধাকৈ সহায় নকৰিব

কিছুমান মানুহ সদায় আনক সহায় কৰিবলৈ সাজু থাকে, যিটো অতি ভাল কথা, কিন্তু এই স্বাৰ্থপৰ পৃথিৱীত ইয়াক মূৰ্খামি বুলি গণ্য কৰা হয়। এনে কৰিলে মানুহে আপোনাক সহজভাৱে ল’ব। মনত ৰাখিব, সহজে আহৰণ কৰিব পৰা বস্তুবোৰৰ গুৰুত্ব এজন ব্যক্তিয়ে বুজি নাপায়। গতিকে নোসোধাকৈ সহায় কৰাৰ পৰা বিৰত থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment