ছালৰ দাগ কেনেকৈ আঁতৰাব পাৰি

ছালৰ দাগ কেনেকৈ আঁতৰাব পাৰি ছালৰ দাগ আঁতৰাই ছালখন উজ্জ্বল কৰি তোলাৰ প্ৰাকৃতিক উপায় আছে। বিভিন্ন প্ৰাকৃতিক উপাদান ব্যৱহাৰ কৰিলে দাগ আঁতৰোৱা আৰু ছালৰ উজ্জ্বলতা বৃদ্ধি কৰা সম্ভৱ। সেইবাবেই বাহিৰৰ পৰা বিভিন্ন সামগ্ৰী কিনিবলৈ বহুত টকা খৰচ কৰাৰ প্ৰয়োজন নাই। বৰঞ্চ ঘৰতে বিভিন্ন উপাদানেৰে সহজেই ছালৰ যত্ন ল’ব পাৰি। আহক জানো আহক ঘৰুৱা ঔষধৰ দ্বাৰা দাগ আঁতৰোৱা আৰু ছালৰ উজ্জ্বলতা বৃদ্ধি কৰা-

বেছন

বেছান কেৱল বনাবলৈ মজাৰ খাদ্যই নহয়, ই আমাৰ ছালৰ বাবে প্ৰাকৃতিক এক্সফোলিয়েটৰ হিচাপেও কাম কৰে। গ্ৰাম আটায়ে আমাৰ মুখত জমা হোৱা মৃত ছালৰ স্তৰ পৰিষ্কাৰ কৰি ছালৰ মূল জিলিকনি পুনৰ ঘূৰাই অনাৰ কাম কৰে। ইয়াৰ উপৰিও ছালত জমা হোৱা মলি পৰিষ্কাৰ কৰাৰ কাম কৰে। গতিকে ছালৰ যত্নৰ বাবে গ্ৰাম আটা ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। সেইবাবেই এটা বাটিত চৰণীয়া আটা আৰু গাখীৰ দি ডাঠ পেষ্ট বনাব লাগে। তাৰ পিছত মিশ্ৰণটো মুখত লগাই শুকোৱালৈকে ৰাখিব। শুকান হ’লে পৰিষ্কাৰ পানীৰে ধুব লাগে।

টেঙা দৈ

টেঙা দৈয়ে আমাক সুস্থ কৰি ৰাখে। লগতে আমাৰ ছালৰ যত্নত ই অতি ফলপ্ৰসূ। ইয়াক প্ৰাকৃতিক মইশ্ব’ৰাইজাৰ হিচাপে ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰি। টেঙা দৈত লেক্টিক এচিড থাকে যিয়ে ছালত স্ক্ৰাবিং এজেণ্ট হিচাপে কাম কৰে। আমাৰ ছালৰ আৰ্দ্ৰতাৰ মাত্ৰা বজাই ৰখাত ই এক ফলপ্ৰসূ ভূমিকা পালন কৰে। এনে ক্ষেত্ৰত টেঙা দৈ পোনে পোনে মুখত ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে বা ফেচ পেকৰ লগত মিহলাই দিব পাৰে। ছালৰ যত্নত যদি আপুনি নিয়মিতভাৱে টেঙা দৈ ব্যৱহাৰ কৰে তেন্তে আপুনি নিজেই এই পৰিৱৰ্তন বুজিব।

এলোভেৰা জেল

ছালৰ যত্নত এলোভেৰা জেলৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে নিশ্চয় শুনিছেনে? ইয়াৰ উপৰিও ই ছালৰ আৰ্দ্ৰতা বৃদ্ধিৰ কাম কৰে। এলোভেৰা জেলে আমাৰ ছালৰ ভিতৰত জমা হোৱা প্ৰদূষক আঁতৰোৱাৰ কাম কৰে। গতিকে ইয়াক আপোনাৰ মেকআপৰ উপাদানৰ তালিকাত যোগ কৰক। গতিকে একো কৰিব নালাগে। মাত্ৰ দৈনিক দুবাৰকৈ এলোভেৰা জেল ছালত প্ৰয়োগ কৰিলেহে লাভ হ’ব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment