সন্তানৰ লগত কেনেকৈ ভাল বন্ধু হ’ব পাৰি

শিশুৰ বৃদ্ধিৰ বাবে পিতৃ-মাতৃৰ সহযোগিতা অতি প্ৰয়োজনীয়। আৰু যদি আপুনি শিশুটিক ভালকৈ ডাঙৰ-দীঘল কৰিব বিচাৰে তেন্তে সন্তানৰ লগত বন্ধন দৃঢ় হ’ব লাগিব।

শিশুটিৰ লগত এক সুদৃঢ় সম্পৰ্ক গঢ়ি তুলিবলৈ তেওঁৰ লগত ভাল বন্ধুত্ব গঢ়ি তোলাটো প্ৰয়োজনীয়। অত্যধিক শাসন ব্যৱস্থা নহয়, কিন্তু তেওঁৰ বাবে এক সুন্দৰ আৰু নিৰাপদ পৰিৱেশ সৃষ্টি কৰা উচিত। তেওঁৰ কৃতিত্ব উদযাপন কৰক, তেওঁৰ ব্যৰ্থতাৰ কাষত থিয় দিয়ক।

শিশুৰ লগত বন্ধুত্বপূৰ্ণ সম্পৰ্ক থাকিলে পিছৰ জীৱনত তেওঁৰ কাম-কাজ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাত সহজ হয়। গতিকে শিশুৰ বন্ধু হ’ব বিচাৰিলে এইবোৰ কথা মনত ৰাখিব-

সদায় শিশুটিৰ লগত থাকক

শিশু এটা ভালদৰে ডাঙৰ হ’বলৈ প্ৰয়োজনীয় এটা অত্যাৱশ্যকীয় বস্তু হ’ল তেওঁৰ কাষত কোনোবা এজন থকা। আপোনাৰ সন্তানে স্কুলত অসুবিধা পাইছে বা কিবা এটা কথা ক’বলগীয়া হ’ব পাৰে। গতিকে আপোনাৰ সন্তানক নিশ্চিত কৰক যে তেওঁৰ যিকোনো সমস্যাত আপুনি সদায় তেওঁৰ লগত থাকে। শিশুটিৰ আত্মবিশ্বাস গঢ়ি তোলক যাতে তেওঁ আপোনাৰ আগত নিজৰ মনৰ কথা ক’ব পাৰে। এইদৰে লাহে লাহে আপোনাৰ সন্তানে আপোনাৰ লগত সকলো কথা শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিব।

শিশুটিৰ লগত সময় কটাওক

আজিৰ ব্যস্ত জীৱনত বহু পিতৃ-মাতৃয়ে সন্তানৰ বাবে পৰ্যাপ্ত সময় নাপায়। কিন্তু ব্যস্ততাৰ পৰা সময় উলিয়াই সন্তানৰ সৈতে সময় কটাবলৈ। পিতৃ-মাতৃয়ে দিনটোত হ’লেও সন্তানৰ সৈতে কিছু মানসম্পন্ন সময় কটাব লাগে। কেতিয়াবা খোজ কাঢ়িবলৈ লৈ যাওক। ইয়াৰ দ্বাৰা আপোনাৰ সন্তানৰ সৈতে বন্ধুত্ব গঢ়ি তোলাত আৰু অধিক সহায়ক হ’ব। তদুপৰি তেওঁলোকৰ মানসিক বিকাশত পাৰিবাৰিক পৰিৱেশে গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰে।

অত্যধিক শাসন নহয়

সন্তান ডাঙৰ-দীঘল কৰাৰ সময়ত বহু অভিভাৱকে সকলো সময়তে নিজৰ সন্তানৰ ওপৰত চকু ৰাখে আৰু অত্যধিক অনুশাসন কৰে। ইয়াৰ ফলত শিশুৰ মেজাজ বিচলিত হ’ব পাৰে আৰু শিশুটি অনিয়ন্ত্ৰিত হৈ পৰিব পাৰে। গতিকে, যদি শিশুটিয়ে ভুল কৰে তেন্তে ভুলৰ বাবে হ’ব পৰা সমস্যাৰ বিষয়ে বুজাই সকীয়াই দিয়ক।

তেওঁলোকৰ আগ্ৰহৰ প্ৰতি আগ্ৰহ দেখুৱাওক

সকলোৰে আগ্ৰহ বেলেগ বেলেগ। কোনো ধৰণে শিশুটিক নিৰুৎসাহিত নকৰিব। তেওঁৰ আগ্ৰহৰ প্ৰতি আগ্ৰহ দেখুৱাওক। তেওঁৰ ভাল কামবোৰক উৎসাহিত কৰা। ইয়াৰ দ্বাৰা শিশুটিৰ সৈতে আপোনাৰ বন্ধুত্ব গঢ়ি তোলাতো সহায়ক হ’ব।

শিশুটিৰ কথা শুনা

শিশুটিক সকলো কথাতে পৰামৰ্শ নিদিব। তেতিয়া শিশুৱে আৱেগ প্ৰকাশৰ প্ৰতি আগ্ৰহী নহয়। বৰঞ্চ তেওঁৰ শুনা মানসিকতা থাকিব লাগে। ইয়াৰ ফলত আপোনাৰ মতামত তেওঁৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ হৈ পৰিব। শিশুৰ আৱেগ, আনন্দ, খং বা হতাশাক গ্ৰহণ কৰিবলৈ শিকক। কাৰণ তেওঁ আপোনাৰ দৰে বেলেগ মানুহ।

আমাৰ লিখনিৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাওক। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। অনুৰূপ লিখনি পঢ়িবলৈ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment