WhatsApp ভিডিঅ’ কল কেলেংকাৰীৰ পৰা কেনেকৈ হাত সাৰিব পাৰি? জানক ৫টা সহজ উপায়

How to Stay Safe from Whatsapp Video Call Scam: আজিকালি সকলোৱে তৎক্ষণাত মেছেজিং এপ WhatsApp ব্যৱহাৰ কৰে। আড্ডা, অডিঅ’-ভিডিঅ’ কল আৰু অডিঅ’-ভিডিঅ’ ফাইল শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ মানুহে হোৱাটছএপ ব্যৱহাৰ কৰে। WhatsApp এটা অতি উপযোগী এপ কিন্তু এতিয়া প্লেটফৰ্ম কেলেংকাৰীৰ অস্পৃশ্য নহয়। কেলেংকাৰীকাৰীয়ে মানুহক প্ৰৱঞ্চনা কৰিবলৈ WhatsApp ব্যৱহাৰ কৰে। হোৱাটছএপত ভিডিঅ’ কলৰ সময়ত প্ৰৱঞ্চকে ব্যৱহাৰকাৰীক তেওঁৰ ব্যক্তিগত তথ্য বা ভিডিঅ’ লৈ ব্লেকমেইল কৰিব পাৰে। আজি আমি আপোনালোকক জনাইছো WhatsApp video call কেলেংকাৰীৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ পাঁচটা সহজ উপায়।

হোৱাটছএপত যদি কোনো অচিনাকি বা সন্দেহজনক নম্বৰৰ পৰা ভিডিঅ’ কল আহে তেন্তে তাৰ উত্তৰ দিবলৈ খৰখেদা নকৰিব। কোনো অচিনাকি ব্যক্তিৰ লগত কথা পতাৰ পৰা বিৰত থাকক। WhatsApp ভিডিঅ’ কল কেলেংকাৰীৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ এইটোৱেই সহজ উপায়। প্ৰায়ে হোৱাটছএপত অহা ফোনত মানুহে সোনকালে সঁহাৰি জনায়। সেয়ে কেলেংকাৰীকাৰীয়ে হোৱাটছএপ কলৰ সহায় লৈ মানুহক প্ৰৱঞ্চনা কৰে।

যদি আপোনাৰ কোনো অচিনাকি ফোন কৰা ব্যক্তিয়ে হোৱাটছএপত যোগাযোগ কৰে, তেন্তে তেওঁৰ সৈতে কথা পাতি থকাৰ সময়ত নিজৰ বিবেচনা ব্যৱহাৰ কৰক। কোনো অচিনাকি ব্যক্তিৰ লগত কথা পাতি থাকোঁতে যদি কথা-বতৰাটো আচহুৱা যেন লাগে বা কিবা এটা ঠিক যেন নালাগে, তেন্তে সাৱধান হওক আৰু লগে লগে ফোনটো বন্ধ কৰক। এনে কৰিলে আপুনি কেলেংকাৰীৰ পৰা সুৰক্ষিত হ’ব।

কেলেংকাৰীকাৰীয়ে প্ৰায়ে হোৱাটছএপত ভিডিঅ’ কল কৰি ব্যক্তিগত তথ্য বিচাৰে। আপোনাৰ আস্থা লাভ কৰিবলৈ তেওঁলোকে চৰকাৰী বিষয়া বা বেংকৰ কৰ্মচাৰীৰ অভিনয় কৰিব পাৰে। কিন্তু, আপুনি কেতিয়াও আপোনাৰ ব্যক্তিগত তথ্য দিব নালাগে কাৰণ কোনো চৰকাৰী বিষয়া বা বেংকৰ কৰ্মচাৰীয়ে ভিডিঅ’ কল কৰি এনে তথ্য বিচৰা নাই।

হোৱাটছএপত অচিনাকি নম্বৰৰ পৰা ভিডিঅ’ কল আহিলে ফোন কৰাজনৰ পৰিচয় জনাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। বহু সময়ত প্ৰৱঞ্চকে আপোনাৰ চিনাকি ব্যক্তিৰ পৰা বা আন কোনো ধৰণে আপোনাৰ নম্বৰ লয় আৰু তাৰ পিছত আপোনাক ফোন কৰে। আপোনাৰ আস্থা লাভ কৰিবলৈ কেলেংকাৰীকাৰীয়ে আপোনাৰ কোনোবা বন্ধুৰ আত্মীয়ৰ অভিনয় কৰিব পাৰে। আপোনাৰ বন্ধুৰ সৈতে এই ধৰণৰ তথ্য নিশ্চিত কৰক।

হোৱাটছএপত ভিডিঅ’ কলৰ সময়ত মনত ৰাখিব যে আনজনৰ চাৰিওফালে সন্দেহজনক একো নাই বা তেওঁ আপোনাৰ লগত কৃত্ৰিমভাৱে কথা পতা নাই। ভিডিঅ’ কলত আপোনাৰ গোপনীয়তা বজাই ৰাখক আৰু ভুলতেও কোনো ব্যক্তিগত তথ্য আনৰ লগত শ্বেয়াৰ নকৰিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment