Advertisement
স্বাস্থ্য

গৰ্ভাৱস্থাত কিমান ওজন বৃদ্ধি হোৱাটো স্বাভাৱিক? বিশেষজ্ঞৰ পৰা লাভ কৰক সঠিক তথ্য

এগৰাকী মহিলাৰ বাবে গৰ্ভাৱস্থাৰ সময় যিমানেই গুৰুত্বপূৰ্ণ, এই সময় তাইৰ বাবেও সমানেই সুক্ষ্ম। এই সময়ছোৱাত মহিলাগৰাকীয়ে বহু শাৰীৰিক আৰু মানসিক পৰিৱৰ্তনৰ মাজেৰে পাৰ হৈ আহিছে। এনে পৰিস্থিতিত বহু ধৰণৰ প্ৰশ্ন তেওঁৰ মনলৈ আহে। উদাহৰণস্বৰূপে, গৰ্ভাৱস্থাত শৰীৰৰ আকাৰ আৰু ওজন বৃদ্ধিৰ ক্ষেত্ৰত মহিলাসকলে দ্বিধাদ্বন্দ্বত ভুগি থাকে।

মহিলাৰ মাজত এটা সাধাৰণ প্ৰশ্ন যে গৰ্ভাৱস্থাত কিমান ওজন বৃদ্ধি স্বাভাৱিক? বা ওজন বৃদ্ধিৰ বাবে কোনো সমস্যা নহ’ব। বিশেষকৈ যদি এগৰাকী নাৰী প্ৰথমবাৰৰ বাবে মাতৃ হ’বলৈ গৈ আছে, তেন্তে এনে বহু প্ৰশ্ন আৰু আশংকা তেওঁৰ মনত থাকে। সেয়ে এই বিষয়ে লক্ষ্ণৌৰ স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞ ডাঃ ৰেখা যাদৱৰ সৈতে কথা পাতি তেওঁৰ পৰা পোৱা তথ্যসমূহ জনোৱা হৈছে।

এইবোৰ কাৰণত গৰ্ভাৱস্থাত ওজন বৃদ্ধি পায়

প্ৰথমে গৰ্ভাৱস্থাত কিয় ইমান দ্ৰুতগতিত ওজন বৃদ্ধি পায় সেই বিষয়ে কওঁ, ইয়াৰ মূল কাৰণ হ’ল ভ্ৰুণৰ ওজন মাতৃৰ শৰীৰত অন্তৰ্ভুক্ত হোৱা। ইয়াৰ উপৰিও গৰ্ভৰ আকাৰ বৃদ্ধি আৰু তাত ভৰোৱা এম্নিয়টিক তৰল পদাৰ্থও ওজন বৃদ্ধি কৰে। ইয়াৰ উপৰিও গৰ্ভাৱস্থাত স্তনৰ আকাৰো বৃদ্ধি পায় আৰু এইদৰে মহিলাগৰাকীৰ সামগ্ৰিক শৰীৰৰ ওজন স্বাভাৱিকতকৈ বহু বেছি বৃদ্ধি পায়।
আপোনালোকক কওঁ যে গৰ্ভৱতী মহিলাৰ শৰীৰৰ আকাৰ আৰু ওজন তৃতীয় মাহৰ পিছতহে দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পায়। তৃতীয় মাহৰ পিছত প্ৰতি সপ্তাহত এগৰাকী মহিলাৰ ওজন প্ৰায় এক কিলোগ্ৰাম বৃদ্ধি পাব পাৰে।

গৰ্ভাৱস্থাত কিমান ওজন বৃদ্ধি স্বাভাৱিক?

ডাঃ ৰেখা যাদৱে কয় যে গৰ্ভাৱস্থাত মহিলাগৰাকীৰ শৰীৰৰ আকাৰ অনুসৰি ওজন বৃদ্ধি পায়। উদাহৰণস্বৰূপে, যদি এগৰাকী মহিলাৰ ওজন ইতিমধ্যে অতিৰিক্ত হয়, তেন্তে গৰ্ভাৱস্থাত তেওঁৰ ওজন প্ৰায় ১৬ কিলোগ্ৰাম বৃদ্ধি হ’ব পাৰে। আনহাতে স্বাভাৱিক উচ্চতা আৰু সুষম ওজনৰ মহিলাৰ গৰ্ভাৱস্থাত ১২ৰ পৰা ১৬ কিলোগ্ৰাম ওজন বৃদ্ধি হোৱা দেখা যায়। একে সময়তে যদি এগৰাকী মহিলাই গৰ্ভত যমজ সন্তান কঢ়িয়াই লৈ ফুৰিছে, তেন্তে ১৫ৰ পৰা ২০ কিলোগ্ৰাম ওজন বৃদ্ধিও স্বাভাৱিক বুলি গণ্য কৰা হ’ব।

অতিৰিক্ত ওজন বৃদ্ধি হ’লে ক্ষতিকাৰক হ’ব পাৰে

গৰ্ভাৱস্থাত ওজন বৃদ্ধি হোৱাটো স্বাভাৱিক, কিন্তু যদিহে ই অনিয়ন্ত্ৰিতভাৱে বৃদ্ধি পাবলৈ আৰম্ভ কৰে তেন্তে পৰিস্থিতি মাতৃ আৰু সন্তান উভয়ৰে বাবে মাৰাত্মক হ’ব পাৰে। অত্যধিক ওজন বৃদ্ধিৰ বাবে শিশুৰ ক্ষেত্ৰত মেক্ৰ’ছ’মিয়া হ’ব পাৰে।
আপোনালোকক কওঁ যে নৱজাত শিশুৰ মেক্ৰ’ছ’মিয়াৰ অৱস্থা তেতিয়াই হয় যেতিয়া গৰ্ভৱতী মহিলাৰ তেজত চেনিৰ মাত্ৰা ইমানেই বৃদ্ধি পায় যে ই নাভিৰ দ্বাৰা ভ্ৰুণৰ শৰীৰত প্ৰৱেশ কৰে। এনে পৰিস্থিতিত যেতিয়া শিশুৰ মাজত অতিৰিক্ত চেনি জমা হয় তেতিয়া তেওঁৰ অগ্নাশয়ত অধিক ইনচুলিন উৎপাদন কৰিবলগীয়া হয় আৰু অতিৰিক্ত শক্তি শিশুৰ শৰীৰত চৰ্বিৰ ৰূপত জমা হৈ পৰে। এনে শিশু স্বাভাৱিকতকৈ বহু বেছি মোটা আৰু জন্মতো কঠিন হৈ পৰে।

গৰ্ভাৱস্থাত অস্বাভাৱিক ওজন বৃদ্ধিৰ বাবে মহিলাগৰাকীয়ে স্বাভাৱিক প্ৰসৱত অসুবিধাৰ সন্মুখীন হয় আৰু চি ছেকচনৰ জৰিয়তে প্ৰসৱ কৰিবলগীয়া হয়। ইয়াৰ বাহিৰেও এনে অৱস্থাত জন্ম লোৱা শিশুৰ আজীৱন মধুমেহ ৰোগৰ আশংকা থাকে। গতিকে গৰ্ভাৱস্থাত বৃদ্ধি পোৱা ওজন নিৰীক্ষণ কৰি নিয়ন্ত্ৰণত ৰাখিবলৈ উপযুক্ত খাদ্যাভ্যাস আৰু শাৰীৰিক কাৰ্যকলাপৰ যত্ন লোৱা উচিত।

অতিৰিক্ত ওজন বৃদ্ধিৰ বাবে গৰ্ভৱতী মহিলাগৰাকী চি-চেকচন, গৰ্ভাৱস্থাত ডায়েবেটিছ, উচ্চ ৰক্তচাপ আৰু মেক্ৰ’ছ’মিয়া আদি ৰোগত আক্ৰান্ত হ’ব পাৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও অতিৰিক্ত ওজনৰ মাতৃৰ সন্তানে ভৱিষ্যতে মেদবহুলতা আৰু অন্যান্য স্বাস্থ্যজনিত সমস্যাৰ সন্মুখীন হোৱাৰ সম্ভাৱনা থাকিব পাৰে।

আমি আশা কৰোঁ যে এই স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় তথ্যসমূহ আপোনাৰ বাবে উপযোগী বুলি প্ৰমাণিত হ’ব আৰু যদি আপুনি এই তথ্যসমূহ ভাল পায় তেন্তে আপোনাৰ বন্ধু-বান্ধৱী আৰু চিনাকিসকলৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।লগতে কমেণ্ট বক্সত আপোনাৰ মতামত জনাব।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button