ভগৱানক পুজা কৰোতে কিমানবাৰ ঘণ্টা বজাব লাগে?

সনাতন ধৰ্মত পূজাৰ বিশেষ গুৰুত্ব আছে, পূজাত ঘণ্টা বজোৱাটো শাস্ত্ৰত গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি গণ্য কৰা হয়। শাস্ত্ৰ অনুযায়ী ঘণ্টা বজাই পূজা কৰি ঈশ্বৰ জাগ্ৰত হয়। সেয়ে আন পূজা পদ্ধতিৰ দৰে ঘণ্টাৰো প্ৰয়োজন।

পূজাৰ সময়ত ঘণ্টা ব্যৱহাৰ সন্দৰ্ভত কিছু নিয়ম আছে, যিবোৰ মানি চলিব লাগে।

কোৱা হয় যে বায়ুৰ প্ৰধান পাঁচটা উপাদান আছে- ব্যান বায়ু, উদন বায়ু, সমন বায়ু, আপনা বায়ু আৰু প্ৰাণ বায়ু। ভগৱানক নৈবেদ্য অৰ্পণ কৰাৰ সময়ত বায়ুৰ এই পাঁচটা উপাদান মনত ৰাখি পাঁচবাৰ ঘণ্টা বজাব লাগে।

নৈবেদ্য অৰ্পণ কৰাৰ সময়ত বায়ুৰ পাঁচটা উপাদান স্মৰণ কৰি ৫ বাৰ ঘণ্টা বজাই ঈশ্বৰক প্ৰসাদ কৰা হয়। পাঁচবাৰ ঘণ্টা বজাই ঈশ্বৰ আৰু বায়ু উপাদানক জাগ্ৰত কৰা হয়। কোৱা হয় যে এনে কৰিলে বলিদানৰ সুগন্ধি বায়ুৰ মাজেৰে ঈশ্বৰৰ ওচৰ পায়গৈ।

আমাৰ লিখনিৰ লগত জড়িত কিবা প্ৰশ্ন থাকিলে লেখাটোৰ তলত দিয়া কমেন্ট বক্সত জনাওক। আমি আপোনাক শুদ্ধ তথ্য দিবলৈ চেষ্টা কৰি যাম। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে শ্বেয়াৰ কৰিব। অনুৰূপ লিখনি পঢ়িবলৈ Axominfoৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment