সুস্থ শৰীৰ বাবে গ্ৰীষ্মকালত কিমান লিটাৰ পানী খাব লাগে ? জানক সঠিক পৰামৰ্শ..

গ্ৰীষ্মকালত অধিক গৰম অৱস্থাই শ্বাসৰুদ্ধ কৰি তুলিছে। এই পৰিস্থিতিত খোৱাপানীৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়ক। গৰম দিনত কিমান পানী খাব? উত্তৰ দিলে পুষ্টিবিদ বিশেষজ্ঞ।

তীব্ৰ গৰমত অৱস্থা বেয়া, ঘৰৰ বাহিৰলৈ খোজ দিয়াৰ লগে লগে সূৰ্য্যই আপোনাৰ শৰীৰ আৰু মনক জ্বলাই দিছে। টেপৰ পানীৰ দৰে শৰীৰৰ পৰা ওলাই আহিছে ঘাম। এনে পৰিস্থিতিত যদি আপুনি পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ পানী নাখায় তেন্তে আপুনি নিজকে বিপদত পেলাব। এতিয়া প্ৰশ্ন হয় এই গৰম বতৰত কিমান পানী খোৱা উচিত? সেই প্ৰশ্নৰ উত্তৰ দিলে বিশিষ্ট পুষ্টিবিদে বিশেষজ্ঞ।

পানী হৈছে জীৱন। পানী খোৱা অবিহনে আমি জীয়াই থাকিব নোৱাৰো। অৱশ্যে বহুতে পানী খাবলৈ ইচ্ছা নকৰে। বাৰে বাৰে পানী এৰাই চলিব বিচাৰে। আনকি গ্ৰীষ্মকালতো ইহঁতৰ পানীৰ পৰিমাণ বহুত কম হয়। ফলত জটিল ৰোগ হোৱাৰ আশংকা বাঢ়ি যায়। গতিকে সাৱধান হওক।

পানীৰ পৰিমাণ কম কৰিলে শৰীৰত বহু সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব পাৰে। ডিহাইড্ৰেচনৰ ফলত বৃক্কত পাথৰ হোৱা, শৰীৰৰ উষ্ণতা কমি যোৱা, আৰু বহুতো জটিলতা হ’ব পাৰে।

১. খোৱাপানী কিয় গুৰুত্বপূৰ্ণ?

পুষ্টিবিদে বিশেষজ্ঞয়ে কয়, আমাৰ শৰীৰত পানী অতি প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ কামৰ কোনো অন্ত নাই। পানীয়ে নিয়মিতভাৱে তেজ গঠনৰ পৰা আৰম্ভ কৰি কেইবাটাও গুৰুত্বপূৰ্ণ কাম কৰে। ইয়াৰ উপৰিও পানীয়ে আমাৰ শৰীৰৰ উষ্ণতা নিয়ন্ত্ৰণ কৰে, পাচনত সহায় কৰে, বিপাকীয় ক্ৰিয়া ত্বৰান্বিত কৰে, শৰীৰৰ পৰা বেয়া পদাৰ্থ বাহিৰ কৰি দিয়ে আৰু গাঁঠিবোৰ তেলযুক্ত কৰি ৰখাত সহায় কৰে। গতিকে পানীক জীৱন বুলি ক’ব পাৰি। সেয়ে ব্যৱধানত পানী খাব লাগে। বিশেষকৈ গ্ৰীষ্মকালত পানীৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰিব লাগে।

২. গৰমৰ দিনত কিমান পানী?

পুষ্টিবিদে বিশেষজ্ঞৰ মতে এজন ব্যক্তিৰ কিমান পানীৰ প্ৰয়োজন সেয়া নিৰ্ভৰ কৰে তেওঁৰ বৃত্তি, ওজন, উচ্চতা ইত্যাদিৰ ওপৰত। কিন্তু সাধাৰণ নিয়ম অনুসৰি ক’ব পাৰি যে দিনটোত ৩ৰ পৰা ৪ লিটাৰ পানী খাব লাগে। এজন প্ৰাপ্তবয়স্ক পুৰুষ বা মহিলাই এই পৰিমাণৰ পানী খাব লাগে। তেতিয়াহে এই গ্ৰীষ্মকালত শৰীৰটো সুস্থ কৰি ৰাখিব পাৰিব। অন্যথা সমস্যা বহুগুণে বৃদ্ধি পাব পাৰে। আনকি পানীৰ অভাৱত প্ৰাণ হেৰুওৱাৰ আশংকাও।

৩. বাহিৰত থাকিলে পানীৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰক

দিনটোৰ বেছিভাগ সময় বাহিৰত থাকিলে পানীৰ পৰিমাণ বৃদ্ধি কৰিব লাগে। লগত পানীৰ বটল এটা নিশ্চয়কৈ ৰাখিব। যেতিয়াই পিয়াহ লাগে তেতিয়াই পানী খাব লাগে। ডিঙি আৰু জিভা শুকান হোৱালৈকে অপেক্ষা নকৰিব। বৰঞ্চ পানী খাই তেওঁৰ আগত ডিঙি তিয়াই থওক। তেতিয়াহে শৰীৰে স্বাস্থ্যসন্মত খাদ্য গ্ৰহণ কৰিব। তাৰোপৰি অতি গৰম বতৰত দুপৰীয়া বাহিৰলৈ নোযোৱাই ভাল। ৰ’দৰ তাপ কমি গ’লে বাহিৰলৈ ওলাই যাওক। কিন্তু অকলে ওলাই যাব বিচাৰিলে টুপী আৰু ছাতি লগত ৰাখক। আৰু পানীৰ বটল এটা খাব লাগিব। আৰু যিসকল এচিত আছে তেওঁলোকে নিয়মিতভাৱে ডিঙি তিয়াই ৰাখক। ইয়াৰ ফলত শৰীৰত হাইড্ৰেট হ’ব।

৪. পানীৰ বিকল্প কি?

এই সময়ত আপুনি নাৰিকলৰ পানী খাব পাৰে। ইয়াৰ জৰিয়তে শৰীৰৰ PH ভাৰসাম্য সঠিক হয়। ইয়াৰ উপৰিও ঘৰতে ফলমূল কিনি ৰস দিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত ভিটামিন, খনিজ পদাৰ্থ, এন্টিঅক্সিডেন্ট থাকে। পিয়াহও তৃপ্ত হ’ব। কিন্তু সতেজ কাটি লোৱা ফলৰ ৰস কিনিব নালাগে। আনকি ৰসৰ পেকেটও সেৱন কৰিব নালাগে। ইয়াত যোগ কৰা চেনি থাকে যি ক্ষতিকাৰক। লগতে গৰমৰ দিনত চাহ-কফি কমকৈ খাব লাগে। লাভৰ সলনি লোকচানৰ সৃষ্টি কৰে।

৫. কেনে পানী খাব?

বৃক্ক ৰোগত আক্ৰান্তসকলে পৰিমিত পৰিমাণে পানী খোৱা উচিত। এই সন্দৰ্ভত চিকিৎসক বা পুষ্টিবিদৰ পৰামৰ্শ ল’বলৈ নাপাহৰিব। ইয়াৰ বাহিৰেও বিভিন্ন হৃদৰোগত পানী পৰিমিতভাৱে সেৱন কৰিব লাগে। গতিকে কোৱেল পাল চৌধুৰীয়ে হৃদৰোগত আক্ৰান্তসকলক খোৱাপানীৰ প্ৰতি সচেতন হ’বলৈ কয়। আশাকৰোঁ এই নিয়মবোৰ মানি চলিলে এই গ্ৰীষ্মকালত নিৰাপদে নামিব পাৰিব।

অস্বীকাৰ: প্ৰতিবেদনখন সজাগতাৰ উদ্দেশ্যে লিখা হৈছে। যিকোনো সিদ্ধান্ত লোৱাৰ আগতে চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক।

Leave a Comment