কিমান দিনলৈ প্ৰসাদ ঈশ্বৰৰ সন্মুখত ৰাখিব লাগে? প্ৰসাদৰ লগত জড়িত গুৰুত্বপূৰ্ণ নিয়মবোৰ জানি লওক

হিন্দু ধৰ্মত দৈনিক পূজাৰ গুৰুত্ব অতিশয় বেছি। নিয়মীয়াকৈ উপাসনা কৰিলে বহু উপকাৰ পোৱা যায়। কিন্তু পূজাৰ সম্পূৰ্ণ ফল, ঈশ্বৰৰ কৃপা আৰু ইতিবাচকতা তেতিয়াহে লাভ হয় যেতিয়া পূজা নিয়ম অনুসৰি কৰা হয়। মন্ত্ৰ জপ, আবৃত্তি ইত্যাদিৰ সমান্তৰালকৈ পূজা-অৰ্চনাত আহাৰ আগবঢ়োৱাৰ গুৰুত্ব অতি বেছি। নৈবেদ্য সঠিক পদ্ধতিৰে দিলেহে ঈশ্বৰ সন্তুষ্ট হয়। যিয়েই নহওক, পূজাৰ সময়ত প্ৰতিজন দেৱতাক আহাৰ আৰু বলি দিয়াটো প্ৰয়োজনীয়। তদুপৰি ইয়াক সঠিক পদ্ধতিৰে কৰাটোও জৰুৰী। ভোগ আগবঢ়োৱাৰ মন্ত্ৰ আৰু শুদ্ধ পদ্ধতি জানো আহক।

নৈবেদ্যৰ মন্ত্ৰঃ ভগৱানক অৰ্জন কৰাৰ মন্ত্ৰ আবৃত্তি কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে ঈশ্বৰে প্ৰসাদ অৰ্পণ কৰাৰ মন্ত্ৰ আবৃত্তি কৰিহে সেই প্ৰসাদ গ্ৰহণ কৰে। সেয়ে আহাৰ আগবঢ়োৱাৰ সময়ত ইয়াৰ মন্ত্ৰ হ’ল – ‘ত্বদিয়া বাস্তু গোবিন্দ তুভ্যামেৱ সমৰপায়ে।’ পঢ়ক ‘গ্ৰিহান সম্মুখো ভূত্ব প্ৰসিদ্ধ পাৰ্মেশ্বৰ…’।

কিমান দিনলৈ প্ৰসাদ ঈশ্বৰৰ সন্মুখত ৰাখিব লাগে: ঈশ্বৰক খাদ্য অৰ্পণ কৰাৰ সময়ত এই কথা মনত ৰখাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যে নৈবেদ কিমান দিনলৈ ঈশ্বৰৰ সন্মুখত ৰাখিব লাগে। ধৰ্মশাস্ত্ৰ অনুযায়ী প্ৰভুৰ পৰা তৎক্ষণাত প্ৰসাদ আঁতৰাই নিদিব, নৈবেদ্য প্ৰভুৰ মন্দিৰত বহু সময়লৈ নাৰাখিব। পূজাৰ পিছত ভোগটো ভগৱানৰ সন্মুখত ৫ মিনিটমানহে ৰখাটো ভাল। ইয়াৰ পিছত ভোগটো তুলি লওক আৰু সকলোৱে প্ৰসাদ বুলি মানি ল’ব লাগে। ভোগটো মন্দিৰত ঘণ্টাৰ পিছত ঘণ্টা নাৰাখিব কাৰণ ইয়াৰ ফলত নেতিবাচকতা বৃদ্ধি পায়।

নৈবেদ্যৰ পাত্ৰ: ঈশ্বৰক বলিদানৰ বাবে উপযুক্ত পাত্ৰ থকাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। মনত ৰাখিব নৈবেদ্য বা ভোগ কেৱল সোণ, ৰূপ, তাম, পিতল বা মাটিৰে নিৰ্মিত পাত্ৰতহে ঈশ্বৰক উৎসৰ্গা কৰিব লাগে। পাত্ৰৰ ধাতু বিশুদ্ধ হ’ব লাগে। এলুমিনিয়াম, লোহা, তীখা, প্লাষ্টিক বা কাঁচৰ বাচনত ভোগ আগবঢ়োৱাৰ ভুল নকৰিব।

প্ৰসাদ বিতৰণৰ পদ্ধতিঃ ভোগ আগবঢ়োৱাৰ পিছত যিমান পাৰি সিমান মানুহৰ মাজত প্ৰসাদ বিতৰণ কৰাটো অতি শুভ। লগতে নিশ্চিতভাৱে প্ৰসাদটো নিজে গ্ৰহণ কৰক। কিন্তু প্ৰসাদ বিতৰণ কৰি থাকোঁতে মনত ৰাখিব যে ভোগ সদায় সৎ আৰু পৰিষ্কাৰ পদ্ধতিৰে প্ৰস্তুত কৰিব লাগে আৰু একে বিশুদ্ধতাৰে বিতৰণ কৰিব লাগে। তেতিয়াহে ঈশ্বৰে ইচ্ছা পূৰণ কৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment