সন্তানৰ জন্মই স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজত আনে নেকি দূৰত্ব বা ঘনিষ্ঠতা? জানক কি প্ৰকাশ পাইছে অধ্যয়নত

সন্তান এটা হলেই, সকলো ঠিক হৈ যাব… বিয়াৰ পাচতেই ঘৰৰ বয়োজ্যেষ্ঠসকলে বিবাহিত দম্পতীৰ ওপৰত সন্তান জন্ম দিয়াৰ হেঁচা আৰম্ভ কৰে। স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজত দূৰত্ব আহিবলৈ আৰম্ভ কৰিলেও সন্তান জন্ম দিয়াৰ পৰামৰ্শ দিয়া হয় আৰু সকলো ঠিক হব বুলি কয়। কিন্তু এনেকুৱা হয়নে?

চাগে নহয়, শেহতীয়া আশা দেউল আৰু ভাৰত তখতানিৰ বিবাহ বিচ্ছেদ ইয়াৰ জীয়া প্ৰমাণ। বিবাহ বিচ্ছেদৰ কথা কওঁতে আাশা দেউলে সংবাদ মাধ্যমত জনাইছিল যে দ্বিতীয় কন্যাৰ জন্মৰ পিছত তেওঁৰ স্বামী ভাৰতে তেওঁৰ প্ৰতি বিৰক্ত হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। তেওঁৰ আচৰণ আৰু আগৰ দৰে নাছিল। আপুনি জানি আচৰিত হ’ব যে সন্তান জন্ম হোৱাৰ পিছত বেছিভাগ দম্পতীয়ে এনে এটা পৰ্যায়ৰ মাজেৰে পাৰ হৈ যায়।

অধ্যয়নত কি প্ৰকাশ পাইছিল

২০২১ চনত বিবিচিত প্ৰকাশিত ‘শিশুৰ জন্মই পত্নীৰ ওপৰত কি প্ৰভাৱ পেলায়’ বিষয়ক বৰ্ণ বিশ্ববিদ্যালয়ে কৰা এক অধ্যয়নৰ গৱেষকসকলে দাবী কৰিছে যে সন্তান জন্ম হোৱাৰ পিছত প্ৰতি ৪ গৰাকী মাতৃৰ ভিতৰত ১ গৰাকী আৰু ১০ গৰাকী পিতৃৰ ভিতৰত ১ গৰাকীয়ে মানসিক ৰোগৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছিল।

সন্তান নথকা দম্পতী অধিক সুখী

গৱেষণাৰ পৰা এইটোও জানিব পৰা গৈছে যে সন্তান নথকা দম্পতীয়ে নিজৰ সম্পৰ্কত অধিক সন্তুষ্টি লাভ কৰিছিল। লগতে মাতৃ নহোৱা ৬২ শতাংশ মহিলাই অধিক সুখী হোৱা দেখা গৈছে।

সময়ৰ লগে লগে সম্পৰ্কৰ অৱনতি ঘটে

এই অধ্যয়নত এইটোও প্ৰকাশ পাইছে যে সন্তান জন্ম হোৱাৰ পিছতো ১০ বছৰ ধৰি স্বামী-স্ত্ৰীৰ মাজৰ সম্পৰ্ক অৱনতি ঘটিছিল, যিটো সন্তানহীন দম্পতীৰ অৱস্থাৰ সম্পূৰ্ণ বিপৰীত।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামতও কমেণ্ট বক্সত জনাব। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ আপোনাৰ নিজৰ ফেচবুক পেজ AxomInfo ৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment