স্তন কেন্সাৰ আগতীয়াকৈ ধৰা পেলোৱাত জিনীয় পৰীক্ষাই কেনেদৰে সহায় কৰিব পাৰে? জানক বিশেষজ্ঞই কি কয়!

স্তন কেন্সাৰ হৈছে এক ভয়াৱহ ৰোগ যিয়ে সমগ্ৰ বিশ্বৰ লাখ লাখ লোক আক্ৰান্ত কৰিছে। কিন্তু ভাল খবৰটো হ’ল চিকিৎসা প্ৰযুক্তিৰ উন্নতিয়ে (যেনে জিনীয় পৰীক্ষা) এই ৰোগৰ আগতীয়া ধৰা পেলোৱাত এক বৈপ্লৱিক পৰিৱৰ্তন আনিছে। কেৱল এয়াই নহয়, এই পৰীক্ষাসমূহো বিৰল ৰোগ নিৰ্ণয়ৰ ক্ষেত্ৰতো গুৰুত্বপূৰ্ণ বুলি প্ৰমাণিত হৈছে।

পৰৱৰ্তী প্ৰজন্মৰ ক্ৰমবিন্যাস প্ৰযুক্তিৰ সৈতে মেম’গ্ৰাম আৰু আল্ট্ৰাছাউণ্ডৰ দৰে পৰম্পৰাগত পৰীক্ষাৰ সংমিশ্ৰণে প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত স্তন কেন্সাৰ ধৰা পেলাব পাৰে। ডি এন এ বিশ্লেষণৰ জৰিয়তে স্বাস্থ্যসেৱাৰ পেছাদাৰীসকলে নিৰ্দিষ্ট জিন মিউটেচন চিনাক্ত কৰিব পাৰে যিয়ে স্তন কেন্সাৰ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ ফলত সক্ৰিয় ব্যৱস্থা, যেনে বৃদ্ধি পোৱা চোৰাংচোৱাগিৰি বা প্ৰতিৰোধমূলক অস্ত্ৰোপচাৰৰ পথ মুকলি হয়, যাতে এই ৰোগৰ আশংকা হ্ৰাস পায় আৰু সম্ভাৱনাময়ভাৱে ৰোগটো সম্পূৰ্ণৰূপে প্ৰতিৰোধ কৰিব পৰা যায়।

গুৰুগ্ৰামৰ ফৰ্টিছ মেম’ৰিয়েল ৰিচাৰ্চ ইনষ্টিটিউটৰ মেডিকেল অংক’লজীৰ জ্যেষ্ঠ সঞ্চালক ডাঃ অংকুৰ বাহলে কয় যে জেনেটিক টেষ্টত ব্যক্তিৰ ডি এন এ বিশ্লেষণ কৰি এনে পৰিৱৰ্তন বা মিউটেচন চিনাক্ত কৰা হয়, যিয়ে তেওঁক স্তন কেন্সাৰ কেনকে ধৰি কিছুমান ৰোগৰ বিকাশৰ প্ৰৱণতা সৃষ্টি কৰিব পাৰে ৰ ৰিস্ক।

স্তন কেন্সাৰৰ সৈতে জড়িত নিৰ্দিষ্ট জিনৰ পৰীক্ষা কৰি স্বাস্থ্যসেৱা বিশেষজ্ঞসকলে এজন ব্যক্তিৰ এই ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনাৰ মূল্যায়ন কৰি প্ৰয়োজনীয় প্ৰতিৰোধমূলক ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰিব পাৰে।

যিকোনো ৰোগ আগতীয়াকৈ ধৰা পেলোৱাটোৱেই সফল চিকিৎসাৰ চাবিকাঠি বুলি সকলোৱে জনা কথা। জিনীয় পৰীক্ষাৰ দ্বাৰা স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলে এনে লোকক চিনাক্ত কৰিব পাৰে, যিসকলৰ কোনো ৰোগ হোৱাৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়, আনকি কোনো লক্ষণ দেখা দিয়াৰ আগতেই।

ইয়াৰ ফলত ব্যক্তিসকলে সক্ৰিয় পদক্ষেপ ল’ব পাৰে, যেনে বৃদ্ধি পোৱা চোৱাচিতা, জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তন বা প্ৰতিৰোধমূলক অস্ত্ৰোপচাৰ, যাতে তেওঁলোকৰ বিপদ হ্ৰাস পায় আৰু সম্ভাৱনাময়ভাৱে ৰোগটো সম্পূৰ্ণৰূপে প্ৰতিৰোধ কৰিব পাৰে। ব্যক্তিৰ জিনীয় গঠন বিশ্লেষণ কৰি স্বাস্থ্যসেৱা বিশেষজ্ঞসকলে আটাইতকৈ ফলপ্ৰসূ চিকিৎসা বিকল্প, যেনে লক্ষ্য চিকিৎসা বা ব্যক্তিগতকৃত ঔষধ নিৰ্ধাৰণ কৰিব পাৰে।

ইয়াৰ উপৰিও বহুতো বিৰল বিকাৰৰ জিনীয় উপাদান থাকে আৰু জিন পৰীক্ষাই এই অৱস্থাৰ বাবে দায়ী অন্তৰ্নিহিত জিনীয় মিউটেচন উন্মোচন কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। এই জ্ঞানে ব্যক্তিসকলক কেৱল এটা নিৰ্দিষ্ট নিদান প্ৰদান কৰাই নহয়, সম্ভাৱ্য চিকিৎসা আৰু সমৰ্থন নেটৱৰ্কৰ দুৱাৰ মুকলি কৰে।

প্ৰযুক্তিৰ উন্নতিৰ লগে লগে জিন পৰীক্ষা অধিক সুলভ আৰু সুলভ হৈ পৰিছে। স্তন কেন্সাৰ আগতীয়াকৈ ধৰা পেলোৱা আৰু বিৰল বিকাৰ নিৰ্ণয়ৰ ক্ষেত্ৰত ই এক শক্তিশালী আহিলা। আমি জিন পৰীক্ষাৰ সম্ভাৱনা উন্মোচন কৰি যোৱাৰ লগে লগে আমি এনে এটা ভৱিষ্যতৰ ওচৰ চাপি আহিছো য’ত আগতীয়াকৈ ধৰা পেলোৱা আৰু লক্ষ্যভিত্তিক চিকিৎসাই নিয়ম হৈ পৰিব, জীৱন ৰক্ষা কৰি ৰোগীৰ বাবে উন্নত ফলাফল লাভ কৰিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment