মাতৃ গংগা কেনেকৈ আৰু কিয় ভগৱান শিৱৰ জঁটাত মগ্ন হ’ল, জানক পৃথিৱীলৈ অহাৰ আগতে কি হৈছিল?

হিন্দু ধৰ্মত গংগা সপ্তমীৰ বিশেষ তাৎপৰ্য আছে। পঞ্চাঙৰ মতে প্ৰতি বছৰে বহাগ মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ সপ্তমী তিথিত ইয়াক পালন কৰা হয়। এইবাৰ এই উৎসৱ ২০২৪ চনৰ ১৪ মে’ত। কোৱা হয় যে এই দিনটোত গংগাত গা স্নান কৰি মাতৃ গংগা পূজা কৰিলে এজন ব্যক্তিৰ ইচ্ছা পূৰণ হ’ব পাৰে।

বিশ্বাস অনুসৰি গংগা সপ্তমীৰ দিনা মাতৃ গংগা পৃথিৱীত আবিৰ্ভাৱ হৈছিল। সেয়েহে প্ৰতি বছৰে মাতৃ গংগাৰ অৱতাৰ দিৱসত এই বিশেষ উৎসৱ পালন কৰা হয়। গতিকে মাতৃ গংগাৰ লগত জড়িত কিছু আমোদজনক তথ্য, ভগৱান শিৱৰ চুলিৰ জঁটাত তেওঁক কেনেদৰে অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল আৰু কেনেকৈ পৃথিৱীত অৱতাৰ লোৱা হৈছিল, সেই বিষয়ে আৰু অধিক জানো আহক।

মাতৃ গংগা কেনেকৈ ভগৱান শিৱৰ জঁটাত মগ্ন হৈ পৰিল

পৌৰাণিক হিন্দু কাহিনী অনুসৰি মহাৰাজ ভগীৰথে নিজৰ পূৰ্বপুৰুষৰ মোক্ষ প্ৰদানৰ বাবে স্বৰ্গৰ পৰা পৃথিৱীলৈ মাতৃ গংগাক আনিবলৈ কঠোৰ তপস্যা কৰিছিল। মাতৃ গংগাও তেওঁৰ তপস্যাত সন্তুষ্ট হৈছিল। কিন্তু ভগীৰথে গংগাৰ প্ৰবল সোঁতৰ কথা জানিছিল, সেয়েহে তাৰ সমাধানৰ বাবে ব্ৰহ্মজীলৈ গৈছিল। তাতে ব্ৰহ্মজীয়ে ভগীৰথক ভগৱান শিৱক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ অনুৰোধ কৰিলে। তাৰ পাছত ভগীৰথে তেওঁৰ কঠোৰ তপস্যাৰে ভগৱান শিৱক সন্তুষ্ট কৰিলে আৰু মহাদেৱে তেওঁক কিবা এটা বৰ বিচাৰিবলৈ ক’লে যাৰ বাবে ভগীৰাথে মাতৃ গংগাক পৃথিৱীলৈ অনাৰ দাবী জনায়। তেতিয়া ভোলেনাথে গংগাৰ গতিৰ পৰা পৃথিৱীখনক বচাবলৈ নিজৰ জঁটা খুলিলে।

ভগৱান শিৱৰ জঁটাত মাতৃ গংগা কেতিয়া আৰু কিয় বিলীন হ’ল?

ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি ভাগীৰথৰ কঠোৰ তপস্যাৰ বাবেই মাতৃ গংগা পৃথিৱীলৈ নামি আহিছিল। কিন্তু, ইয়াৰ প্ৰবল সোঁতৰ বাবে দেৱলোকৰ পৰা পোনে পোনে পৃথিৱীলৈ অহা সম্ভৱ নহ’ল। এই কাৰণেই ভগৱান শিৱই তেওঁক প্ৰথমে চুলিত নমাই আনিছিল পৃথিৱীত অৱতাৰ ল’বলৈ। কোৱা হয় যে পৃথিৱীক ৰক্ষা কৰিবলৈ ভগৱান শিৱই মাতৃ গংগাক চুলিত ৰাখিছিল। এনে নহ’লে মাতৃ গংগাই নিজৰ প্ৰবল সোঁত লৈ পৃথিৱীলৈ নামি আহি পোনপটীয়াকৈ পৃথিৱীখন ফালি পাতালত উপনীত হ’লহেঁতেন, যাৰ বাবে জগতখন ধ্বংস হৈ গ’লহেঁতেন।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment