শৰীৰত তেজ বৃদ্ধিৰ বাবে গ্ৰহণ কৰক এই ঘৰুৱা উপায়সমূহ, ৰক্তহীনতাৰ বাবে সঠিক খাদ্যাভ্যাস

শৰীৰত তেজৰ অভাৱ অতি সাধাৰণ সমস্যা। এই অৱস্থাত ৰক্তকণিকাৰ সংখ্যা কমি যায়। যিকোনো বয়সৰ লোকে ইয়াৰ প্ৰভাৱ পৰিব পাৰে। বিশেষকৈ শিশু আৰু মহিলাৰ ক্ষেত্ৰত ইয়াক বেছিকৈ দেখা যায়। ইয়াৰ বাবে ৰক্তহীনতাৰ দৰে অৱস্থাও উদ্ভৱ হয়। অৱশ্যে সঠিক খাদ্যাভ্যাসৰ সহায়ত শৰীৰৰ ৰক্তহীনতা দূৰ কৰিব পাৰি। স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞ লৱনীত বাত্ৰাৰ পৰা জনাওক শৰীৰত তেজ বৃদ্ধি কৰিবলৈ কি কি খাব লাগে।

শৰীৰত তেজ বৃদ্ধিৰ বাবে এই ঘৰুৱা উপায়সমূহ গ্ৰহণ কৰক

ৰক্তহীনতা দূৰ কৰাৰ অন্যতম উত্তম উপায় হ’ল বুটমাহ খোৱা। ইয়াক চালাড বা ৰসৰ ৰূপতো খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে। ইয়াত ভাল পৰিমাণৰ আইৰণ পোৱা যায়। ইয়াৰ বাহিৰেও ইয়াত আন বহুতো পুষ্টিকৰ উপাদান আছে যেনে কেলচিয়াম,পটাছিয়াম,চালফাৰ,ভিটামিন চি ইত্যাদি এই সকলোবোৰ পুষ্টিকৰ পদাৰ্থই একেলগে শৰীৰত তেজৰ অভাৱ পূৰণ কৰে।ৰক্তহীনতাত ভুগি থকা লোকসকলে বুটমাহ সেৱন কৰিব লাগিব।

ডালিমতো প্ৰচুৰ পৰিমাণে আইৰণ থাকে, যাৰ ফলত শৰীৰত হিম’গ্লবিনৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি পায়। যদি আপুনিও ৰক্তহীনতাত ভুগি আছে তেন্তে নিশ্চিতভাৱে ডালিমৰ ৰস খাব। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত ভাল পৰিমাণৰ ভিটামিন চি থাকে যিয়ে আইৰণ শোষণত সহায় কৰে।
ৰক্তহীনতা দূৰ কৰিবলৈ আপুনি খাদ্য তালিকাতো খেজুৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত আইৰণ, কপাৰ, মেগনেছিয়াম আৰু ভিটামিন বি ৬ আদি পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে যিয়ে হিম’গ্লবিন বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে।

যদি আপুনি ৰক্তহীনতাৰ বলি হয় তেন্তে আপুনি আপোনাৰ খাদ্যত টমেটো আৰু কচুও অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগে। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত আইৰণ থাকে, ইয়াৰ উপৰিও শণৰ গুটি, কুমলীয়া গুটি, তিল আদিয়েও হিম’গ্লবিনৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰাত সহায় কৰে। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, তামৰ পাত্ৰত পানী খোৱাটোৱেও ৰক্তহীনতা দূৰ কৰাত সহায় কৰে।

আপোনাৰ মতামত আমাৰ বাবে গুৰুত্বপূৰ্ণ! অনুগ্ৰহ কৰি অলপ সময় উলিয়াই আমাৰ পাঠকৰ সমীক্ষা পূৰণ কৰক। ইয়াৰ দ্বাৰা আপোনাৰ পছন্দসমূহ ভালদৰে বুজিব পৰা যাব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment