অগ্নি দেৱে ব্যক্তিগত দৰ্শন দিয়া এই মন্দিৰত আপুনিও গৈছেনে? পঢ়ক এই আচৰিত কাহিনী

সাংসদ গণিত মন্দিৰঃ আজিও হিন্দু ধৰ্মত এনে বহু মন্দিৰ আছে, য’ত প্ৰকৃততে দেৱ-দেৱী বাস কৰে। অৱশ্যে এই মন্দিৰ বা মঠৰ বিষয়ে অতি কম সংখ্যক লোকেহে জানে। আজি আমি এনে এটা মঠৰ বিষয়ে জানিবলৈ ওলাইছো যিটো মধ্যপ্ৰদেশৰ সাগৰ জিলাত অৱস্থিত। কওঁ যে এই মঠত অগ্নি ঈশ্বৰক প্ৰত্যক্ষ দেৱতা হিচাপে পূজা কৰা হয়।

আপোনালোকক কওঁ যে সাগৰৰ লখা বঞ্জৰা হ্ৰদৰ পাৰত অৱস্থিত বৃন্দাবন বাগ মঠ প্ৰায় ২৭০ বছৰ পুৰণি। এই মঠটোত অখণ্ড ধুনা জ্বলি থকা প্ৰায় দুশ পঞ্চাশ বছৰ হ’ল। এই অখণ্ড ধুনা সন্দৰ্ভত কোৱা হয় যে ডেৰ শতিকাৰ আগতে গুদৰজী মহাৰাজে ইয়াক জ্বলাই দিছিল। তেতিয়াৰ পৰা আজিলৈকে এই ঠাইত এই জুই জ্বলি আছে। এই জুইৰ বিষয়ে কোৱা হয় যে মন্দিৰৰ যিকোনো কামৰ বাবে যদি জুইৰ প্ৰয়োজন হয় তেন্তে ইয়াৰ পৰাই জুই লোৱা হয়। আৰু সেইবাবেই অগ্নি দেৱক ইয়াত প্ৰত্যক্ষ দেৱতা হিচাপে পূজা কৰা হয়।

মন্দিৰৰ মহন্তই কয় যে ঈশ্বৰৰ পাকঘৰ জ্বলাব লাগে বা যজ্ঞত জুই প্ৰৱেশ কৰিব লাগে, এই ধুনাৰ পৰাই জুই লোৱা হয়। শাস্ত্ৰ অনুসৰি প্ৰকৃতিৰ পঞ্চ উপাদানৰ ভিতৰত অগ্নি ঈশ্বৰক প্ৰধান বুলি বৰ্ণনা কৰা হৈছে। একে সময়তে মন্দিৰৰ ৰক্ষণাবেক্ষণৰ কাম মন্দিৰৰ মুখ্য মহন্তৰ ওপৰত ন্যস্ত কৰা হৈছে, চাকৰৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ছাত্ৰ-ছাত্ৰীলৈকে।

এই ধোঁৱা অলৌকিক

কোৱা হৈছে যে আগতে জুই জ্বলোৱাৰ এনে কোনো উপায় নাছিল, যাৰ জৰিয়তে বাৰে বাৰে জুই জ্বলোৱা হৈছিল। আৰু ঋষি-সাধুসকলেও ঈশ্বৰ ভক্তিত নিমগ্ন হৈ এনে কামত সময় নষ্ট কৰিব বিচৰা নাছিল। এনে পৰিস্থিতিত গুদাজী মহাৰাজে এবাৰ জুই জ্বলাই দিলে। সেই সময়ত বৰষুণ দি আছিল। এনে পৰিস্থিতিত প্ৰচণ্ড বৰষুণ হোৱালৈকে তেওঁ জুই নুমুৱাবলৈ নিদিলে। ইয়াৰ পিছত এই পুখুৰীত জুই জ্বলোৱাৰ ব্যৱস্থা মহাৰাজ জী জীয়াই থকালৈকে চলি থাকিল। আৰু তেওঁৰ মৃত্যুৰ পিছত আন মহন্তসকলে এই পৰম্পৰাক জীয়াই ৰাখিছিল। কেৱল এয়াই নহয়, এই মন্দিৰত গজা পৰম্পৰাও আছে। ইয়াৰ বাবে হাতীও ৪ প্ৰজন্ম ধৰি আছে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment