Pregnant Fraud : মোক গৰ্ভৱতী কৰি লৈ যাওক ১৩ লাখ, চাইবাৰ জালিয়াতিৰ এক অনন্য গোচৰ

অল ইণ্ডিয়া গৰ্ভৱতী চাকৰি প্ৰৱঞ্চনাঃ বিহাৰৰ নৱাড়া জিলাৰ গুৰমা গাঁৱৰ পৰা আঁতৰত বনাঞ্চলৰ মাজত এখন পথাৰত এটা কল চেণ্টাৰ নিৰ্মাণ কৰা হয়। এই কল চেণ্টাৰটো ২ বছৰ ধৰি চলি আছিল। ইয়াত ৪০ৰ পৰা ৫০জন ল’ৰাক প্ৰশিক্ষণ দি কৰ্তব্যত নিয়োগ কৰা হৈছিল।

বেছিভাগ ল’ৰা কম শিক্ষিত বা নিৰক্ষৰ আছিল। কিন্তু প্ৰশিক্ষণ এনেকুৱা আছিল যে দেশৰ চুক-কোণৰ ​​পৰা মানুহক তেওঁলোকৰ বলি কৰা হৈছিল। এই পৰ্যন্ত তদন্তত প্ৰকাশ পাইছে যে হাজাৰ হাজাৰ লোকক ভুক্তভোগী কৰি দুই কোটিৰো অধিক ধন প্ৰতাৰণা কৰা হৈছে।

এই গেংটোক সম্পূৰ্ণৰূপে উদঙাই দিয়া দলটোৰ নেতৃত্ব দিছিল নাৱাদা চাইবাৰ চেলৰ ডি এছ পি কল্যাণ আনন্দ। আজ টক (ক্ৰাইম টক)ৰ সৈতে হোৱা কথা-বতৰাত ডি এছ পি কল্যাণ আনন্দে কয় যে এইটো চাইবাৰ জালিয়াতিৰ এক অতি অনন্য গোচৰ। য’ত যুৱক-যুৱতীক ছোৱালী গৰ্ভধাৰণৰ নামত লাখ লাখ প্ৰতাৰণা কৰা হৈছে। এই গোচৰত আৰক্ষীৰ কাৰ্যত ৮টা চাইবাৰ গুণ্ডাক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছে। অৱশ্যে মাষ্টাৰমাইণ্ড মুন্নাকে ধৰি বহু লোক পলাতক হৈ আছে। তেওঁলোকক গ্ৰেপ্তাৰ কৰাৰ প্ৰচেষ্টা চলোৱা হৈছে।

এই চাইবাৰ গুণ্ডাবোৰে অল ইণ্ডিয়া গৰ্ভৱতী চাকৰি নামৰ এজেন্সী এটা চলাই আছিল। ফেচবুক আৰু অন্যান্য ছ’চিয়েল মিডিয়াত ইয়াৰ প্ৰচাৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়। ফেচবুকত এনেধৰণৰ বহুতো পেজৰ জৰিয়তে গৰ্ভধাৰণৰ চাকৰিৰ প্ৰতিশ্ৰুতিৰে মানুহক প্ৰলোভিত কৰি ফান্দত পেলাইছিল।

এই গেংটোৱে আগতে ৩ ষ্টেপত কেনেকৈ ফান্দত পৰিছিল জানি লওক

১-ফেচবুক পেজ আৰু হোৱাটছএপ নম্বৰ যোগ কৰক

ফেচবুকত অল ইণ্ডিয়া গৰ্ভৱতী চাকৰি নামেৰে বহুতো পেজ আছে। ইয়াৰ মুখ্য কাৰ্যালয় মুম্বাই বুলি কোৱা হৈছিল। আৰু মহাৰাষ্ট্ৰ আৰু ইয়াৰ আশে-পাশে থকা অঞ্চল আৰু বিহাৰৰ নৱাদাৰ পৰাও কিছু মোবাইল নম্বৰ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। এই ফেচবুক পেজটো গুগল আৰু ছচিয়েল মিডিয়াত প্ৰচাৰৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

যাৰ বাবে মানুহ নিজেই ফান্দত পৰিল। ছোৱালীৰ ফটো আৰু ভিডিঅ’ও ফেচবুক পেজত পোষ্ট কৰা হয়। যাৰ বাবে মানুহ সহজেই ফান্দত আবদ্ধ হৈ পৰিল। মানুহক প্ৰতাৰণা কৰিবলৈ কেনেদৰে ভিডিঅ’ পোষ্ট কৰা হৈছে আপোনালোকে এই ফেচবুক পেজত চাব পাৰিব।

২-আপুনি মোৰ লগত হোৱাটছএপত যোগাযোগ কৰি কি কৈছিল?

অল ইণ্ডিয়া গৰ্ভৱতী চাকৰি জালিয়াতি: যদি কোনোবাই ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ জৰিয়তে অল ইণ্ডিয়া গৰ্ভৱতী চাকৰিৰ বিষয়ে প্ৰতাৰণা কৰি হোৱাটছএপত যোগাযোগ কৰে, তেন্তে লগে লগে তেওঁক কল চেণ্টাৰৰ পৰা উত্তৰ দিয়া হৈছিল। সেই বাৰ্তাটো আপুনি পঢ়িব পাৰে। য’ত বিশেষভাৱে কোৱা হৈছিল যে এই গৰ্ভৱতী সেৱা কি। যেনে ডাঙৰ পৰিয়ালৰ ছোৱালী যিসকল গৃহিণী সন্তান জন্ম দিব নোৱাৰে বা বিবাহ বিচ্ছেদ হোৱা মহিলা আমাৰ কোম্পানীলৈ আহে।

আমি আপোনাৰ দৰে গ্ৰাহকক গৰ্ভৱতী কৰাৰ সেৱা আগবঢ়াবলৈ স্থাপন কৰোঁ। য’ত মেডামক গৰ্ভৱতী কৰিব লাগিব। যদি আপুনি মেডামক গৰ্ভৱতী কৰে তেন্তে আপুনি ১৩ লাখ টকা পাব, যদি আপুনি গৰ্ভৱতী হ’ব নোৱাৰে তেন্তে আপোনাক ৫ লাখ টকা দিয়া হ’ব। যদি আপুনি বেবী বাৰ্থ চাৰ্ভিচত যোগদান কৰিব বিচাৰে তেন্তে আপুনি নথি-পত্ৰ প্ৰেৰণ কৰিব লাগিব। আধাৰ কাৰ্ড বা পেন কাৰ্ড বা ভোটাৰ কাৰ্ড। এখন ফটো আৰু তাৰ পিছত পঞ্জীয়ন মাচুল ৭৯৯ টকা।

৩-ছোৱালীৰ ফটো, বীৰ্য পৰীক্ষা, জি এছ টিৰ নামত প্ৰৱঞ্চনা

All India pregnant job Fraud: এতিয়া কোনোবাই লোভ কৰি ৭৯৯ টকা দি পঞ্জীয়ন কৰাৰ লগে লগে আৰম্ভ হয় জালিয়াতিৰ আন এক পথ। এতিয়া তেওঁ আগতে ছোৱালীৰ ফটো পঠাইছিল। এই ফটোবোৰো ছ’চিয়েল মিডিয়াৰ পৰা কপি কৰা হৈছিল।

ধুনীয়া ছোৱালী আৰু ভনীয়েকৰ ফটো তেওঁলোকৰ ওচৰলৈ পঠিয়াইছিল আৰু তেওঁলোকৰ মিটিং ঠিক কৰাৰ অভিনয় কৰিছিল। সাজু হোৱাৰ লগে লগে তেওঁলোকে ৫ হাজাৰৰ পৰা ২০ হাজাৰ টকা নিৰাপত্তাৰ ধন আৰু জি এছ টি চাৰ্জ হিচাপে বিচাৰিব।

ইয়াৰ উপৰিও তেওঁলোকৰ বীৰ্য্য পৰীক্ষাৰ নামত বহু লোকৰ পৰাও আগতীয়াকৈ ধন লোৱা হৈছিল। এই ধন দিয়াৰ পিছতো যদি কোনোবাই তেওঁলোকৰ সৈতে যোগাযোগ কৰে তেন্তে তেওঁলোকৰ নম্বৰ ব্লক কৰা হ’ব। তেতিয়াই বুজিলোঁ যে সেই ব্যক্তিজনে মোক প্ৰতাৰণা কৰিছে।

বিহাৰঃ সংবাদমেল অনুষ্ঠিত কৰি থকা অৱস্থাত নাৱাদাত ধৰা পৰিল চাইবাৰ অপৰাধী, ডিএছপি কল্যাণ আনন্দ।

আৰক্ষী বিষয়াই কি কয়?

চাইবাৰ জালিয়াতিৰ এনে এটা গোচৰ পোহৰলৈ আহিছে এইবাৰ। এনে প্ৰৱঞ্চকৰ পৰা আঁতৰি থাকিব লাগিব। স্পষ্টভাৱে কোনো মহিলাই নিজকে গৰ্ভৱতী কৰিবলৈ এনে কোনো এজেন্সী বা ছ’চিয়েল মিডিয়াত কাৰোবাৰ সৈতে যোগাযোগ নকৰে। সেয়েহে মানুহে সজাগ হৈ থকাটো প্ৰয়োজন। মুন্নাই এই গেংটো চলাই আছে। তেওঁ বিশেষ শিক্ষিত নহয় যদিও বাহিৰৰ পৰা প্ৰশিক্ষণ লৈছিল আৰু তাৰ পিছত ইয়াত মানুহক প্ৰশিক্ষণ দিয়াৰ পিছত গোটেই কল চেণ্টাৰ এটা খুলিছিল।

-কল্যাণ আনন্দ, ডি এছ পি, নাৱাদা চাইবাৰ ক্ৰাইম

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment