Advertisement
ধৰ্ম

গীতা জয়ন্তী কেতিয়া কৰা হ’ব উদযাপন? জানক শুভ সময় আৰু তাৎপৰ্য

গীতা জয়ন্তী প্ৰতি বছৰে আঘোণ মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ একাদশী তাৰিখে পালন কৰা হয়। এই একাদশীক মোক্ষদা একাদশী বুলিও কোৱা হয়। হিন্দু ধৰ্মত শুক্ল পক্ষৰ একাদশী তাৰিখত জগতৰ সৃষ্টিকৰ্তা ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই কুৰুক্ষেত্ৰৰ যুদ্ধক্ষেত্ৰত তেওঁৰ পৰম শিষ্য অৰ্জুনক গীতা প্ৰচাৰ কৰিছিল। আজিৰ দিনটোত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণক ৰীতি-নীতিৰে পূজা কৰা হয়। গীতা জয়ন্তীৰ দিনাও মন্দিৰত গীতা পূজা কৰা হয়।

এতিয়া এনে পৰিস্থিতিত এই বছৰ কেতিয়া উদযাপন হ’ব গীতা জয়ন্তী, কি শুভ সময় আৰু তাৎপৰ্য। এই বিষয়ে বিতংভাৱে জানি লওক জ্যোতিষী পণ্ডিত অৰবিন্দ ত্ৰিপাঠীৰ ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

গীতা জয়ন্তীৰ শুভ সময় কি?

কেলেণ্ডাৰ অনুসৰি এইবাৰৰ তাৰিখ গীতা জয়ন্তী, ২২ ডিচেম্বৰ। আঘোণ মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ একাদশী তিথি ২২ ডিচেম্বৰৰ পুৱা ০৮:১৬ বজাৰ পৰা আৰম্ভ হ’ব আৰু ২৩ ডিচেম্বৰৰ পুৱা ০৭:১১ বজাত শেষ হ’ব। জ্যোতিষীৰ মতে এয়া গীতা জয়ন্তীৰ ৫১৬০ বছৰীয়া জয়ন্তী।

গীতা জয়ন্তীৰ দিনা এই পদ্ধতিৰে পূজা কৰক

গীতা জয়ন্তীৰ দিনা ৰাতিপুৱা ব্ৰহ্ম মুহুৰ্তত উঠি ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ ধ্যান কৰক। ঘৰ চাফা কৰি গা ধুব। ইয়াৰ পিছত হালধীয়া বস্ত্ৰ পৰিধান কৰি সূৰ্য্য উদয়ৰ সময়ত সূৰ্য্য দেৱতাক অৰ্ঘ্য আগবঢ়াব। এতিয়া তাৰ পিছত পঞ্চোপাচাৰ কৰি মধুসুদন ভগৱানক সকলো ৰীতি-নীতিৰে পূজা কৰক। এই সময়ত পবিত্ৰ গ্ৰন্থ গীতাৰ অন্ততঃ এটা অধ্যায়ৰ অধ্যয়ন নিশ্চয় শুনক। অৱশেষত আৰতি কৰক আৰু আপোনাৰ ভুলৰ বাবে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ ওচৰত ক্ষমা বিচাৰিব। ইয়াৰ দ্বাৰা সুখ, সমৃদ্ধি আৰু শান্তি পোৱা যায় আৰু ব্যক্তিজনৰ সকলো ইচ্ছা পূৰণ কৰিব পৰা যায়। ( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

গীতা জয়ন্তীৰ ধৰ্মীয় গুৰুত্ব জানি লওক

হিন্দু ধৰ্মত গীতা জয়ন্তীৰ বিশেষ তাৎপৰ্য আছে। শাস্ত্ৰত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই আঘোণ মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ একাদশী তাৰিখত অৰ্জুনক গীতৰ জ্ঞান দিছিল। সেয়েহে এই দিনটোক অতি বিশেষ বুলি গণ্য কৰা হয়। আজিৰ দিনটোত মোক্ষদা একাদশীও বিবেচনা কৰা হয়। সেয়েহে এই দিনটোত বিশেষকৈ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণক পূজা কৰিব লাগে।

গীতা জয়ন্তীৰ দিনা মন্ত্ৰ জপ

ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ এই মন্ত্ৰসমূহ ১০৮ বাৰ জপ কৰক।

ॐ परात्पराय नमः
ॐ सर्वग्रह रुपिणे नमः
ॐ सर्वभूतात्मकाय नमः
ॐ दयानिधये नमः
ॐ वेदवेद्याय नमः
ॐ तीर्थकृते नमः
ॐ पुण्य श्लोकाय नमः
ॐ पन्नगाशन वाहनाय नमः
ॐ परब्रह्मणे नमः
ॐ नारायणाय नमः
ॐ यज्ञभोक्त्रे नमः
ॐ दामोदराय नमः
ॐ गीतामृत महोदधये नमः
ॐ अव्यक्ताय नमः
ॐ पार्थसारथये नमः
ॐ बर्हिबर्हावतंसकाय नमः

( সকলোতকৈ আগত আপোনাৰ দিনটোৰ ৰাশিফল পাবলৈ ইয়াত দিয়া লিংক টোত ক্লিক কৰি WhatsApp গ্ৰুপত Join হওঁক 👉👉 ক্লিক কৰক )

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button