Advertisement
ধৰ্ম

গীতাৰ এই শ্লোকবোৰৰ পৰাই আপুনি জীৱন যাপন সলনি কৰিব, ইয়াৰ প্ৰকৃত অৰ্থ জানি লওক।

গীতা উপদেশ শ্ৰী কৃষ্ণই অৰ্জুনক গীতৰ জ্ঞান দিছিল যেতিয়া তেওঁ সকলো অস্ত্ৰ ত্যাগ কৰি পৰাজয় মানি লৈছিল। লগতে তেওঁ সিদ্ধান্ত লৈছিল যে তেওঁ নিজৰ ভাই-ভনী আৰু আত্মীয়ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিব নোৱাৰে। এই সময়তে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই অৰ্জুনক নিজৰ ঐশ্বৰিক ৰূপ দেখুৱাই গীতা প্ৰচাৰ কৰিছিল।

গীতা উপদেশঃ ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণ শ্ৰী হৰি বিষ্ণুৰ অৱতাৰ। অধৰ্মক ধ্বংস কৰিবলৈ আৰু ধাৰ্মিকতাক প্ৰতিষ্ঠা কৰিবলৈ তেওঁ পৃথিৱীত অৱতাৰ লৈছিল। ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণৰ লগত জড়িত কাহিনীসমূহত গীতাৰ জ্ঞানক আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশ বুলি গণ্য কৰা হয়। পৃথিৱীৰ সকলো বস্তুৰ উত্তৰ গীতাত পোৱা যায়, সেয়েহে সকলোৱে নিজৰ বেয়া আৰু ভাল সময়ত গীতা আবৃত্তি কৰিব লাগিব।

যিসকলে নাজানে তেওঁলোকক কওঁ যে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই অৰ্জুনক গীতৰ জ্ঞান দিছিল যেতিয়া তেওঁ সকলো অস্ত্ৰ ত্যাগ কৰি পৰাজয় মানি লৈছিল। লগতে তেওঁ সিদ্ধান্ত লৈছিল যে তেওঁ নিজৰ ভাই-ভনী আৰু আত্মীয়ৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিব নোৱাৰে। এই সময়তে ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই অৰ্জুনক নিজৰ ঐশ্বৰিক ৰূপ দেখুৱাই গীতা প্ৰচাৰ কৰিছিল।

গীতাৰ জ্ঞান

”यदा यदा हि धर्मस्य ग्लानिर्भवति भारत।
अभ्युत्थानमधर्मस्य तदाऽऽत्मानं सृजाम्यहम्।।”

এই পদত শ্ৰীকৃষ্ণই কৈছে যে ‘যেতিয়াই ধৰ্মৰ ক্ষতি হ’ব, যেতিয়াই অধৰ্ম বৃদ্ধি হ’ব, তেতিয়াই বাৰে বাৰে মই পৃথিৱীলৈ আহিম, পৃথিৱীৰ পৰা অশুভ শক্তি আঁতৰাবলৈ আৰু ধৰ্ম ৰক্ষা কৰিবলৈ, মই আগবাঢ়ি যাম পৃথিৱীত নামিবলৈ। প্ৰতিটো যুগত অধৰ্মৰ পৰা ধৰ্মক ৰক্ষা কৰিবলৈ আৰু জনসাধাৰণক ৰক্ষা কৰিবলৈ আৰু ধৰ্মক পুনৰ প্ৰতিষ্ঠা কৰিবলৈ।

”कर्मण्येवाधिकारस्ते मा फलेषु कदाचन।
मा कर्मफलहेतुर्भूर्मा ते सङ्गोऽस्त्वकर्मणि ”…!!

‘আমাৰ কৰ্তব্য পালন কৰাৰ অধিকাৰ আছে, কিন্তু ফলাফল কেৱল আমাৰ প্ৰচেষ্টাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ নকৰে।’ ফলাফল নিৰ্ণয় কৰাত বহুতো কাৰকে ভূমিকা পালন কৰে যেনে আমাৰ প্ৰচেষ্টা, ভাগ্য, ঈশ্বৰৰ ইচ্ছা, আনৰ প্ৰচেষ্টা, জড়িত লোকসকলৰ সঞ্চিত কৰ্ম, স্থান আৰু পৰিস্থিতি ইত্যাদি।’

এই পদত ভগৱান শ্ৰীকৃষ্ণই অৰ্জুনক বুজাইছে যে ‘তেওঁ ফলাফলৰ চিন্তা বাদ দি কেৱল ভাল কামত মনোনিৱেশ কৰিব লাগে’। সত্যটো হ’ল যেতিয়া আমি ফলাফলৰ বাবে চিন্তিত নহওঁ তেতিয়া আমি সম্পূৰ্ণৰূপে আমাৰ প্ৰচেষ্টাত মনোনিৱেশ কৰিবলৈ সক্ষম হওঁ আৰু ফলাফল আগতকৈও ভাল হয়।’

”रसोऽहमप्सु कौन्तेय प्रभास्मि शशिसूर्ययोः।
प्रणवः सर्ववेदेषु शब्दः खे पौरुषं नृषु!!”

এই শ্লোকত শ্ৰীকৃষ্ণই অৰ্জুনক বুজাইছে যে ‘তেওঁ সকলো শক্তিৰ উৎসত উপস্থিত। হে কুন্তীৰ পুত্ৰ, সূৰ্য্য আৰু চন্দ্ৰই কেৱল মোৰ পৰাই নিজৰ উজ্জ্বলতা লাভ কৰে। মই ওম, বৈদিক মন্ত্ৰৰ পবিত্ৰ বৰ্ণ; মই আকাশৰ শব্দ। আনকি মানুহৰ মাজত প্ৰকাশ পোৱা সকলো ক্ষমতাৰ বাবেও মই শক্তিৰ চূড়ান্ত উৎস।’

(বিঃদ্ৰঃ এই বাতৰিত দিয়া তথ্য জ্যোতিষ আৰু ধৰ্মীয় বিশ্বাসৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি দিয়া হৈছে। Axominfo-এ এই কথা নিশ্চিত কৰা নাই। যদি এই লিখনিটো ভাল লাগিল, তেন্তে ফেচবুকত শ্বেয়াৰ আৰু লাইক কৰক। এনেধৰণৰ আৰু অধিক লেখা পঢ়িবলৈ আমাৰ ফেচবুক পেজটো Follow কৰিব নাপাহৰিব। আপোনাৰ মতামত আমালৈ কমেণ্ট বক্সত পঠাওক।)

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button