ক্ষীণ হোৱাৰ সমস্যাত আপুনিও পায় আছে নেকি অসুবিধা? অন্তৰ্ভুক্ত কৰক এই ২টা খাদ্যৰ সংমিশ্ৰণ

Weight gain: আজিকালি বহুতে ক্ষীণ হোৱাৰ সমস্যাত অশান্তি পায়। অত্যধিক মেদবহুল হোৱা আৰু অত্যধিক ক্ষীণ হোৱা দুয়োটাকে স্বাস্থ্যৰ দৃষ্টিকোণৰ পৰা ভাল বুলি গণ্য কৰা নহয়। প্ৰতিজন ব্যক্তিয়ে ধুনীয়া, ফিট আৰু সুস্থ হ’ব বিচাৰে। কিন্তু বহু সময়ত খাদ্য আৰু পুষ্টিকৰ উপাদানৰ অভাৱত শৰীৰ ক্ষীণ হৈ থাকে। কওঁ যে বহুত মানুহৰ এই সমস্যা জিনীয় হ’ব পাৰে।

ক্ষীণ মানুহ এজনক দেখাৰ পিছত অনুমান কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে যে হয়তো তেওঁৰ কিবা ৰোগ আছে। কিন্তু তেনেকুৱা নহয়, প্ৰতিজন ক্ষীণ মানুহৰ অসুখ নহয়। যদি আপুনিও আপোনাৰ ক্ষীণ শৰীৰৰ বাবে অসুবিধা পাইছে আৰু আপোনাৰ ওজন বৃদ্ধি কৰিব বিচাৰে, তেন্তে আপোনাৰ খাদ্য তালিকাত স্বাস্থ্যকৰ বস্তু অন্তৰ্ভুক্ত কৰক। আচলতে আপুনি সঠিক কম্বো ল’ব লাগিব যাতে আপোনাৰ ওজন সোনকালে বৃদ্ধি পাব পাৰে। গতিকে এনে খাদ্যৰ বিষয়ে জানক।

ওজন বৃদ্ধিৰ বাবে কি খাব লাগে –

১/কল আৰু গাখীৰ-

ওজন বৃদ্ধিৰ বাবে কল আৰু গাখীৰ একেলগে খাব পাৰে। ওজন বৃদ্ধিৰ বাবে কল ভাল বুলি গণ্য কৰা হয়। আঁহ আৰু কাৰ্বহাইড্ৰেটৰ গুণ কলত পোৱা যায়। কল আৰু গাখীৰ খালে সহজে ওজন বৃদ্ধি কৰিব পাৰি। কেৱল এয়াই নহয়, গাখীৰত থকা গুণবোৰে শৰীৰক সুস্থ কৰি ৰখাত সহায় কৰে।

২/মাংস আৰু কণী-

যদি আপুনি নন-ভেজ খায় তেন্তে নিশ্চিতভাৱে আপোনাৰ খাদ্যত মাটন বা কুকুৰাৰ মাংস অন্তৰ্ভুক্ত কৰক। এইবোৰত বহুত চৰ্বি পোৱা যায়। কেৱল এয়াই নহয়, দুয়োটাকে প্ৰটিনৰ ভাল উৎস বুলি গণ্য কৰা হয়। এইবোৰ দৈনিক সেৱন কৰিলে সহজেই ওজন বৃদ্ধি কৰিব পাৰি। কণী স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি উত্তম বুলি গণ্য কৰা হয়। ব্ৰেকফাষ্ট, লাঞ্চ আৰু ডিনাৰত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

(অস্বীকাৰ: পৰামৰ্শকে ধৰি এই বিষয়বস্তুৱে কেৱল সাধাৰণ তথ্যহে প্ৰদান কৰে। ই কোনো কাৰণতে যোগ্য চিকিৎসা মতামতৰ বিকল্প নহয়। অধিক বিৱৰণৰ বাবে সদায় বিশেষজ্ঞ বা আপোনাৰ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক। এই তথ্যৰ বাবে axomInfo য়ে দায়িত্ব গ্ৰহণ নকৰে।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment