আপোনাৰ সন্তানক আত্মবিশ্বাসী কৰি তুলিবলৈ এই পদ্ধতি অনুসৰন কৰক..

অভিভাৱকত্বৰ পৰামৰ্শ: প্ৰতিজন অভিভাৱকে বিচাৰে যে তেওঁলোকৰ সন্তান এজন উন্নত ব্যক্তি হৈ সমাজলৈ গৌৰৱ কঢ়িয়াই আনিব। বহু শিশু অতি লাজ লগা স্বভাৱৰ। কাৰো সন্মুখত মুকলিকৈ কথা ক’ব পৰা নাই আৰু পিতৃ-মাতৃৰ আগতও নিজৰ মতামত প্ৰকাশ কৰিব পৰা নাই। যদি আপোনাৰ সন্তানৰো এই সমস্যা আছে তেন্তে তলত দিয়া টিপছসমূহ নিশ্চয় মানি চলক।

অভিভাৱকত্বৰ টিপচ্: প্ৰত্যেক অভিভাৱকে ভাল পায় যেতিয়া তেওঁলোকৰ সন্তানে নিজৰ অনুভৱ মুকলিকৈ প্ৰকাশ কৰে, নাচ কৰে, আনৰ দৰে কাম কৰে, ডাঙৰ ভনীয়েকক জোকাই থাকে, কিন্তু একেখিনি ল’ৰা-ছোৱালীয়ে স্কুলত বা যিকোনো পাৰ্টিৰ অনুষ্ঠানত মৌন হৈ থাকে।আপুনি যদি থিয় হৈ থাকে তেন্তে পিতৃ-মাতৃৰ বহুত বেয়া লাগে .

যিয়েই নহওক, প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ নিজস্ব ব্যক্তিত্ব বেলেগ বেলেগ, কোনোবা বহুত কথা কোৱা, কোনোবা কম কথা কোৱা, কোনোবাই শাৰীৰিকভাৱে অধিক সক্ৰিয়, আৰু কিছুমান এলেহুৱা স্বভাৱৰ।কিন্তু সময়মতে নিজৰ চিন্তা প্ৰকাশ কৰিব নোৱাৰা, সেইবাবেই আমি কৰিব লগা হয় আমাৰ সন্তানৰ বিষয়ে চিন্তা কৰক।সমাজত আমাৰ মতামত কেনেকৈ প্ৰকাশ কৰিব লাগে সেই বিষয়ে আমাক শিকাব লাগিব। গতিকে আমাৰ সন্তানক কেনেকৈ আত্মবিশ্বাসী কৰি তুলিব পাৰি জানো আহক।

আত্মবিশ্বাসী কৰি তুলা

যিকোনো শাৰীৰিক বা মানসিক দৃষ্টিকোণৰ পৰা চালে শিশু কেঁচা মাটিৰ দৰে। গতিকে তেওঁলোকৰ ভাল বিকাশৰ দায়িত্ব আমাৰ, কাৰণ আমি যি ছাঁচত গঢ় দিম, সেই ছাঁচত তেওঁলোকক গঢ় দিয়া হ’ব। ল’ৰা-ছোৱালীৰ কাম-কাজত মনোনিৱেশ কৰি সময়মতে ভাল লালন-পালন দি সমাজৰ ভাল মানুহ হোৱাত সহায় কৰিলে ভাল হ’ব৷ লাজ লগা শিশুক আত্মবিশ্বাসী কৰি তোলাৰ কিছুমান সহজ উপায়।

সন্তানৰ বাবে ভাল সংগী হওক

যদি আপোনাৰ সন্তানে আপোনাৰ লগতে আন সদস্যৰ সৈতে ঘৰত স্বাভাৱিকভাৱে থাকে, কিন্তু বাহিৰলৈ ওলোৱাৰ লগে লগে সম্পূৰ্ণ নিস্তব্ধ হৈ পৰে, তেন্তে সকলোৰে সন্মুখত বকাবকি নকৰি ব্যক্তিগতভাৱে সুধিব কি কথা। বহু সময়ত এনেকুৱাও হয় যে চাৰিওফালৰ পৰিবেশটোৱেই তেওঁৰ সমস্যাৰ কাৰণ হ’ব পাৰে, কিন্তু কেতিয়াবা আন কিবা কাৰণো থাকিব পাৰে, গতিকে তেওঁৰ সমস্যাৰ কাৰণ বুজি পাই সমাধান কৰা উচিত।

তুলনা নকৰিব

প্ৰতিটো শিশুৰ নিজস্ব ক্ষমতা থাকে, সেয়েহে এটা শিশুক আন এটা শিশুৰ সৈতে তুলনা কৰাটো নিৰুৎসাহিত হ’ব। দুয়োটা ল’ৰা-ছোৱালী নিজৰ হ’লেও এই কামৰ পৰা বিৰত থাকক।

ল’ৰা-ছোৱালীৰ কথা শুনা

কথাৰ গভীৰতা নজনাকৈ কেতিয়াও শিশুক বকাবকি নকৰিব। তেওঁৰ কথা মুকলিকৈ আৰু মৰমেৰে শুনা তেতিয়াহে সিদ্ধান্তত উপনীত হ’ব।

আপোনাৰ সন্তানৰ বাবে আদৰ্শ হওক

প্ৰতিটো শিশুৱেই নিজৰ পিতৃ-মাতৃৰ দাপোন, সেয়েহে আপুনি আপোনাৰ সন্তানৰ মাজত বিচৰা বস্তুবোৰ নিজৰ জীৱনত কাৰ্যকৰী কৰিব লাগিব, অৰ্থাৎ আপুনি নিজেই তেওঁলোকৰ আদৰ্শ হ’ব লাগিব।

নতুন কথা শিকিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰা

আপোনাৰ সন্তানক নতুন কামত নামভৰ্তি কৰক, ইয়াৰ দ্বাৰা তেওঁলোকে আন শিশুৰ কাষত থাকি তেওঁলোকৰ দক্ষতা বিকাশ কৰাত সহায় কৰিব, আৰু আপোনাৰ সন্তানে আন শিশুৰ সৈতেও যোগাযোগ কৰিবলৈ শিকিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment