আপুনিও কৰে নেকি পানীৰ প্ৰতি ভয় অনুভৱ ? বিশেষজ্ঞৰ পৰা জানক ইয়াৰ কাৰণ আৰু চিকিৎসা

পানীয়েই জীৱনৰ আধাৰ, কিন্তু কিছুমান মানুহৰ বাবে এই পানীও শ্বাসৰুদ্ধ হৈ জীয়াই থকাৰ কাৰণ হৈ পৰে। এনে লোকে পানীৰ প্ৰতি ইমানেই ভয় কৰে যে তেওঁলোকৰ বাবে স্বাভাৱিক জীৱন যাপন কৰাটো কঠিন হৈ পৰে। যদি আপুনিও পানীৰ প্ৰতি একেধৰণৰ ভয় অনুভৱ কৰে, তেন্তে এই লেখাটো আপোনাৰ বাবে।

আচলতে এই লেখাটোত আমি এই সমস্যাৰ প্ৰকৃত কাৰণ (Fear of water) আৰু ইয়াৰ পৰা মুক্তিৰ সমাধানৰ বিষয়ে বিতংভাৱে বুজাইছো। যদি আমি চাওঁ, পানীৰ ভয়ক ব্যক্তিগত স্বভাৱ হিচাপে গুৰুত্বসহকাৰে লোৱা নহয়, আনহাতে বাস্তৱত ই এক প্ৰকাৰৰ গুৰুতৰ মানসিক সমস্যা। আমি এই বিষয়ে মানসিক স্বাস্থ্য চিকিৎসক ডাঃ শালীনী শ্ৰীবাস্তৱৰ সৈতে কথা পাতিলোঁ আৰু তেওঁৰ পৰা পোৱা তথ্যসমূহ ইয়াত আপোনালোকৰ সৈতে শ্বেয়াৰ কৰিছো।

‘একুৱাফ’বিয়া’ হৈছে পানীৰ ভয়

ড° শলিনী শ্ৰীবাস্তৱে কয় যে পানীৰ প্ৰতি ভয়ক মনোবিজ্ঞানৰ ভাষাত একুৱাফ’বিয়া বুলি জনা যায়। এয়া এক প্ৰকাৰৰ মানসিক সমস্যা যাৰ বাবে দুখী ব্যক্তিজনে পানীৰ সংস্পৰ্শলৈ আহি বা কেৱল পানীৰ কথা ভাবি ভয় অনুভৱ কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। কিন্তু এই ভয়ৰ প্ৰতিক্ৰিয়া আৰু তীব্ৰতা ব্যক্তিভেদে বেলেগ বেলেগ হ’ব পাৰে। সাগৰৰ পানীৰ গভীৰ আৰু প্ৰবল ঢৌত কোনোবাই যেনেকৈ ভয় কৰে, তেনেকৈয়ে আন কোনোবাই কেৱল চুইমিং পুল আৰু বাথটাবত ভৰি থকা পানী দেখিয়েই নাৰ্ভাছ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।

বহুতে পানীৰ ভয়ত সাঁতোৰ আৰু অন্যান্য পানীৰ কামৰ পৰা আঁতৰি থাকে। এনে লোকে পানী স্পৰ্শ কৰি আনকি তাত তিতিবলৈও ভয় অনুভৱ কৰে, সেয়েহে পানী থকা ঠাইৰ পৰা দূৰত্ব বজাই ৰাখে। ভয় যিয়েই নহওক কিয়, যেতিয়া ই আপোনাৰ জীৱনটো মুক্তভাৱে জীয়াই থকাৰ স্বাধীনতা কাঢ়ি নিবলৈ আৰম্ভ কৰে, তেতিয়া ইয়াক নিয়ন্ত্ৰণ কৰাটো প্ৰয়োজনীয় হৈ পৰে। পানীৰ ভয়ৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ প্ৰথমে ইয়াৰ প্ৰকৃত কাৰণ জনাটো জৰুৰী।

পানীক কিয় ভয় কৰে?

পানীৰ ভয় অৰ্থাৎ একুৱাফ’বিয়াৰ কথা ক’লে ইয়াৰ বহু কাৰণ থাকিব পাৰে। উদাহৰণস্বৰূপে, শৈশৱত বা অতীতত পানীত ঘটা কোনো দুৰ্ঘটনাৰ স্মৃতি কিছুমান মানুহৰ মনত ইমানেই গভীৰভাৱে শিপাই যায় যে পানীলৈ ভয় কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। একাংশ লোকে পানীত ডুব যোৱাৰ সম্ভাৱনাৰ আশংকা কৰিলেও প্ৰবল নদী বা সাগৰৰ ওচৰলৈ যাবলৈও ভয় কৰে।

ইয়াৰ বাহিৰেও পানীৰ প্ৰতি ভয়ৰ কিছুমান ব্যৱহাৰিক কাৰণ থাকিব পাৰে, যেনে নদী আৰু পানীৰ ওচৰৰ ঠাইত বাস কৰা লোকসকলে নিজৰ সন্তানক পানীৰ ওচৰলৈ যোৱাত বাধা দিয়ে। এনে লোকে শিশুক পানীৰ প্ৰতি ভয় দেখুৱাই সম্ভাৱ্য বিপদৰ পৰা হাত সাৰিবলৈ চেষ্টা কৰে। ভৱিষ্যতে এনে শিশু য’তেই নাথাকক কিয়, পানীৰ প্ৰতি তেওঁলোকৰ এক বিশেষ ধৰণৰ ভয় থাকে।

এই ভয়ক কেনেকৈ জয় কৰিব?

কাৰণ যিয়েই নহওক, পানীৰ ভয় দূৰ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ যাতে পানীৰ লগতে জীৱনটোও মুক্তভাৱে উপভোগ কৰিব পাৰে। যিহেতু এইটো এটা মানসিক সমস্যা, গতিকে ইয়াৰ পৰা ওলাই আহিবলৈ কেৱল মনোচিকিৎসাহে ফলপ্ৰসূ বুলি গণ্য কৰা হয়। কওঁ যে মনোচিকিৎসাত একুৱাফ’বিয়া, এক্সপ’জাৰ থেৰাপী আৰু চিবিটি অৰ্থাৎ কগনিটিভ বিহেভিয়াৰ থেৰাপিৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ দুটা মূল থেৰাপী চেষ্টা কৰা হয়।

এক্সপ’জাৰ থেৰাপীত এই ফ’বিয়াত আক্ৰান্ত ব্যক্তিজনক বাৰে বাৰে পানীৰ সংস্পৰ্শলৈ অনা হয় যাতে তেওঁৰ ভয় দূৰ হয়। ইয়াৰ বাবে প্ৰাৰম্ভিক পৰ্যায়ত ব্যক্তিজনক পানী আৰু পানী সম্পৰ্কীয় ছবি দেখুৱাই পানীৰ প্ৰতি আৰাম অনুভৱ কৰিবলৈ প্ৰেৰণা দিয়া হয়। পিছলৈ পানীৰ ঢৌৰ সন্মুখীন হ’বলৈ তেওঁক উৎসাহিত কৰা হয়। ডাঃ শালিনী শ্ৰীবাস্তৱে কয় যে এই থেৰাপীৰ জৰিয়তে বহু লোক পানীৰ ভয়ৰ পৰা সুস্থ হৈ উঠিছে।

চিবিটি অৰ্থাৎ কগনিটিভ বিহেভিয়াৰ থেৰাপি হৈছে এটা কথা কোৱা চিকিৎসা, য’ত মনোৰোগ বিশেষজ্ঞই ভুক্তভোগীৰ সৈতে কথা পাতি এই ভয়ক জয় কৰিবলৈ চেষ্টা কৰে। ইয়াৰ বাবে মনোৰোগ বিশেষজ্ঞসকলে ভয়ৰ কাৰণ জনাৰ পিছত ভুক্তভোগীক পৰামৰ্শ দিয়ে যাতে তেওঁ এই ভয়ৰ পৰা ওলাই আহিব পাৰে।

আমি আশা কৰোঁ যে এই স্বাস্থ্য সম্পৰ্কীয় তথ্যসমূহ আপোনাৰ বাবে উপযোগী বুলি প্ৰমাণিত হ’ব। যদি আপুনি এই তথ্য ভাল পাইছে তেন্তে আপোনাৰ বন্ধু-বান্ধৱী আৰু চিনাকি সকলৰ লগত শ্বেয়াৰ কৰিবলৈ নাপাহৰিব।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment