বিয়াৰ প্ৰথম ৰাতিৰ আগতেই জনা উচিত এইবোৰ কথা, এই টিপছবোৰ ন-কইনাৰ বাবে অতি উপযোগী

বিবাহ সন্দৰ্ভত ছোৱালীৰ সপোন বেলেগ বেলেগ। বিয়াৰ পিছত যেতিয়া কইনাজনী শহুৰেকৰ ঘৰলৈ আহে তেতিয়া তাইৰ লগত সংগীত হয় এক অদ্ভুত অস্থিৰতা। নতুন ঘৰত নতুন মুখৰ লগত খাপ খুৱাবলৈ কিছু সময় লাগে। প্ৰথম ৰাতিৰ কথা ক’বলৈ গ’লে কইনাসকলে অলপ দ্বিধাবোধ কৰাটো স্বাভাৱিক। বহু সময়ত ছোৱালীবোৰ আতংকিত হৈ পৰে। মোৰ এজন বন্ধুৰো একেধৰণৰ পৰিস্থিতি আছিল। তাইৰ এনে লাগিল যেন তাই প্ৰায় অজ্ঞান হৈ যাব। বেছিভাগ মানুহেই ভাবে যে প্ৰথম ৰাতি মানে কেৱল শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা, কিন্তু ইয়াৰ একেবাৰে বিপৰীত।

ব্ৰিটেইনৰ এটা কোম্পানীয়ে এটা সমীক্ষা চলাইছিল যাৰ তথ্য অনুসৰি ৫২% দম্পতীয়ে প্ৰথম নিশা অন্তৰংগ হোৱাৰ পৰা আঁতৰি থাকে। ব্লুবেলা নামৰ লিংগৰী কোম্পানী এটাই কৰা আন এক সমীক্ষাত একেধৰণৰ তথ্য পোৱা গৈছে।

শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ বাবে প্ৰথমে নিজকে শান্ত কৰি ৰখাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু যদি কোনোবাই ইতিমধ্যে নাৰ্ভাছ হৈ আছে, তেন্তে ব্যক্তিগত মুহূৰ্তৰ অভিজ্ঞতা নষ্ট হৈ যায়। প্ৰথম নিশাৰ লগত জড়িত এই টিপছবোৰ নতুন কইনাৰ বাবে অতি উপযোগী বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।

১/ কেৱল শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ কথা নাভাবিব

আমি কোৱাৰ দৰে প্ৰথম নিশা বেছিভাগ মানুহেই অন্তৰংগ নহয়। শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ চিন্তাই কেতিয়াবা উদ্বিগ্নতাৰ সৃষ্টি কৰে। আপোনাৰ সংগীক ভালদৰে চিনি পোৱাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ আৰু তেতিয়াহে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতাৰ কথা চিন্তা কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। বিয়াৰ সময়ত অনেক ৰীতি-নীতি, তাৰ পিছত বহুত ভাগৰুৱা হৈ পৰে। এই মুহূৰ্তটো আপুনিও নিজকে কিছু জিৰণি দিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰিব পাৰে। এই বিষয়ে আপোনাৰ সংগীৰ লগত কথা পাতক আৰু আপোনাৰ স্নায়বিক অৱস্থা অলপ কমাই দিয়ক।

দীৰ্ঘম্যাদী সম্পৰ্কৰ বাবে শাৰীৰিক ঘনিষ্ঠতা ভাল, কিন্তু ইয়াৰ বাবে সাজু হোৱাটোও ছোৱালীৰ বাবে এটা ডাঙৰ কাম।

২) আতংকিত হৈ কিবা ভুল কৰাটো সাধাৰণ কথা

বিয়াৰ নিশাও এটা অতি আচহুৱা অভিজ্ঞতা দিব পাৰে। যেতিয়া বেলেগ বেলেগ পটভূমিৰ দুজন মানুহ একেলগে থাকিবলৈ আহি আছে, তেতিয়া তেওঁলোকে কিবা ভুল কোৱা বা ভুল কাম কৰাটো সাধাৰণ কথা। বাস্তৱত সেয়া ভুলও নহয়, ই মাথোঁ মনৰ ভ্ৰম। প্ৰেমৰ বিবাহ থাকিলেও একেলগে থকাটো বহুত বেলেগ।

এনে পৰিস্থিতিত ইজনে সিজনৰ ব্যক্তিগত স্থান বুজিবলৈ সময় থাকিব লাগে।

৩) ঘনিষ্ঠতাৰ ফলত বিষ হব পাৰে

সম্ভৱতঃ সকলোৱে গম পালেহেঁতেন, কিন্তু বিয়াৰ পিছত ছোৱালীবোৰৰ এই সন্দৰ্ভত বহু প্ৰশ্ন হয়। ঘনিষ্ঠতাই অস্বস্তিকৰ হ’ব পাৰে আৰু আনকি বিষৰ সৃষ্টিও কৰিব পাৰে। প্ৰতিটো দম্পতীয়ে নিজৰ নিজৰ ঘনিষ্ঠতাৰ স্তৰ নিৰ্ধাৰণ কৰে, গতিকে যদি আপুনি অস্বস্তি অনুভৱ কৰিছে তেন্তে আপোনাৰ সংগীৰ সৈতে এই বিষয়ে কথা পাতক।

৪/ আপোনাৰ আশাৰ বিষয়ে মুকলিকৈ আলোচনা কৰক

নতুন জীৱন আৰম্ভ কৰাৰ আগতে আপুনি নিজৰ আশা স্পষ্টকৈ উল্লেখ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। কোনো কিতাপতে লিখা নাই যে প্ৰথম ৰাতি আপোনাৰ বাবে লাজ অনুভৱ কৰাটো প্ৰয়োজনীয়। যদি আপুনি কিবা এটা কথাত ভাল অনুভৱ কৰা নাই, তেন্তে আপুনি কেৱল আপোনাৰ স্বামীৰ সৈতে নহয়, পৰিয়ালৰ আন সদস্যৰ সৈতেও সেই বিষয়ে কথা পাতিব পাৰে।

৫) প্ৰথমে গৰ্ভনিৰোধৰ বিষয়ে তথ্য লওক

যদি আপুনি আৰম্ভণিৰে পৰাই অন্তৰংগতাক মানসিক চাপমুক্ত কৰি ৰাখিব বিচাৰে, তেন্তে প্ৰথম নিশাৰ আগতেই গৰ্ভনিৰোধৰ বিষয়ে তথ্য ল’ব লাগে। ইয়াৰ বাবে আপুনি স্বাস্থ্যসেৱা বিশেষজ্ঞ বা স্ত্ৰীৰোগ বিশেষজ্ঞৰ সৈতে কথা পাতিব পাৰে। এই বিষয়ে আপোনাৰ সংগীৰ সৈতেও আলোচনা কৰিব পাৰি।

গৰ্ভনিৰোধক এক অতি ব্যক্তিগত সিদ্ধান্ত আৰু সেয়েহে চিকিৎসাৰ পৰামৰ্শৰ বাহিৰেও আপোনাৰ সংগীৰ সৈতে পৰিয়াল পৰিকল্পনা কৰাটো ভাল হ’ব। যদি আপুনি ‘কেতিয়া ভাল খবৰটো ক’ব’ এই হেঁচা ল’ব নিবিচাৰে, তেন্তে আগতীয়াকৈ গৰ্ভনিৰোধৰ সিদ্ধান্ত লওক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment