Advertisement
ধৰ্ম

ভোলেনাথৰ প্ৰতিজন ভক্তই ভগৱান শিৱৰ এই ৫টা গোপন কথা জনা উচিত

শিৱ চিৰন্তন, সমগ্ৰ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ড শিৱৰ ভিতৰতে নিহিত হৈ আছে, আনকি যেতিয়া একো নাছিল তেতিয়াও শিৱ আছিল, আনকি যেতিয়া একো নাছিল তেতিয়াও শিৱ আছিল।

দেৱতাৰ দেৱতা মহাদেৱৰ নিজৰ ভিতৰত অনেক ৰহস্য আছে। যেনেকৈ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ কোনো অন্ত নাই, কোনো অন্ত নাই আৰু কোনো আৰম্ভণি নাই। এইদৰে শিৱ চিৰন্তন, সমগ্ৰ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ড শিৱৰ ভিতৰত নিহিত হৈ আছে। একো নথকা সময়তো শিৱ আছিল।একো নথকা সময়তো শিৱ আছিল।

হিন্দু পৌৰাণিক বিশ্বাস অনুসৰি শিৱৰ ৫টা মূল গোপনীয়তা আছে। প্ৰতিজন নিৰীহ ভক্তই এই গোপন কথাবোৰ জনা উচিত।

১-ডিঙিত সাপ মেৰিয়াই লোৱা: বিৰোধী আৱেগৰ সমন্বয় শিৱত দেখা যায়। শিৱৰ মূৰৰ এফালে চন্দ্ৰ, আনফালে মহাবিষধৰ সাপটোও ডিঙিত হাৰ। ভগৱান শিৱৰ ডিঙিত মেৰিয়াই থোৱা সাপ নাগৰাজ বাসুকী। বাসুকী আছিল সৰ্প ঋষি কাশ্যপৰ দ্বিতীয় পুত্ৰ। তেওঁক শিৱৰ মহান ভক্ত বুলি গণ্য কৰা হয়।

২- কপালত চন্দ্ৰঃ শিৱৰ কপালত চন্দ্ৰৰ কাহিনীও অতি অনন্য। কোৱা হয় যে মহাৰাজ দক্ষই চন্দ্ৰক যক্ষ্মা ৰোগৰ অভিশাপ দিছিল, ইয়াৰ পৰা নিজকে ৰক্ষা কৰিবলৈ চন্দ্ৰই ভগৱান শিৱক পূজা কৰিছিল। চন্দ্ৰৰ প্ৰতি থকা ভক্তিত সন্তুষ্ট হৈ তেওঁ চন্দ্ৰক ৰক্ষা কৰাই নহয় মূৰত পিন্ধিছিল।

৩-শিৱ, গহনা নহয়: ভগৱান শিৱই আন দেৱতাৰ দৰে শৰীৰত গহনা পিন্ধা নাই, বৰঞ্চ শৰীৰত ছাই লগায়। শিৱৰ অভিষেকও ছাইৰে কৰা হয়। শিৱ পৃথিৱীৰ আকৰ্ষণৰ বাহিৰত। মোহ আৰু ভ্ৰম তেওঁলোকৰ বাবে ছাইৰ বাহিৰে আন একো নহয়।

৪-তৃতীয় চকুঃ দেৱতাৰ দেৱতা মহাদেৱৰ দুটা নহয় তিনিটা চকু আছে। বিশ্বাস মতে তেওঁ বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডখন ধ্বংস কৰিব বিচাৰিলে তৃতীয় চকুটো ব্যৱহাৰ কৰে। শিৱই কেনেকৈ তৃতীয় চকু পালে তাৰ ৰহস্য খুব কম সংখ্যকেহে জানে।

কিংবদন্তি অনুসৰি এসময়ত ভগৱান শিৱই হিমালয়ত এখন সভা পাতি আছিল, য’ত সকলো দেৱতা, ঋষি আৰু জ্ঞানী লোক উপস্থিত আছিল। তাৰ পাছতে মা পাৰ্বতী সমাৱেশলৈ আহি আমোদৰ বাবে ভগৱান শিৱৰ দুয়োটা চকু হাতেৰে ঢাকি দিলে। মাতৃ পাৰ্বতীয়ে ভগৱান শিৱৰ চকু ঢাকি দিয়াৰ লগে লগে জগতখন অন্ধকাৰ হৈ পৰিল। ইয়াৰ পিছত পৃথিৱীত উপস্থিত থকা সকলো জীৱৰ মাজত আতংকৰ সৃষ্টি হৈছিল। ভগৱান শিৱই জগতৰ এই অৱস্থা সহ্য কৰিব নোৱাৰিলে আৰু তেওঁৰ কপালত পোহৰৰ ৰশ্মি প্ৰকাশ কৰিলে, যিটো ভগৱান শিৱৰ তৃতীয় চকু হৈ পৰিল।

৫-তাণ্ডৱ নৃত্যঃ বেছিভাগ মানুহেই তাণ্ডৱ নৃত্যৰ সম্পূৰ্ণ গোপন কথা নাজানে। বেছিভাগ মানুহেই তাণ্ডৱ নৃত্য শিৱৰ ক্ৰোধৰ লগত জড়িত বুলি বিশ্বাস কৰে, যিটো শুদ্ধ। ‘ৰৌদ্ৰ তাণ্ডৱ’ কৰা শিৱক ৰুদ্ৰ বোলা হয়। কিন্তু শিৱৰ এটা তাণ্ডৱ নৃত্যইও আনন্দ প্ৰদান কৰে। ইয়াক আনন্দ তাণ্ডৱ বোলা হয়।আনন্দ তাণ্ডৱ কৰা জনক শিৱ নটৰাজ বোলা হয়।

(Disclaimer: এই লেখাটোত দিয়া তথ্যসমূহ জ্যোতিষ আৰু ধৰ্মীয় বিশ্বাসৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি কৰা হৈছে। Axominfo-এ এই কথা নিশ্চিত কৰা নাই। যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে লাইক কৰক। যদি আপুনি আৰু লেখা বিচাৰে তেন্তে আমাৰ ফেচবুক পেজটো অনুসৰণ কৰক। )

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button