অভিভাৱকে সন্তানক কোনো হেঁচা নোহোৱাকৈ পৰীক্ষাৰ বাবে এনেদৰে কৰক প্ৰস্তুত, পৰীক্ষা কাকতত পাব বেছি নম্বৰ

বিদ্যালয়ত পৰীক্ষাৰ সময়সূচী অহাৰ লগে লগে ল’ৰা-ছোৱালীৰ ওপৰত পঢ়া-শুনাৰ মানসিক চাপ ইমানেই বাঢ়ি যায় যে সম্পূৰ্ণ প্ৰস্তুতিৰে পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ হ’ব নোৱাৰে। কিন্তু মাক-দেউতাকৰ খঙৰ ভয়ত তেওঁ নিজৰ টেনচন মাক-দেউতাকৰ লগতো ভাগ বতৰা কৰিব পৰা নাই।

এনে পৰিস্থিতিত নিজৰ সন্তানক পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলোৱাত সহায় কৰাটো পিতৃ-মাতৃৰ দায়িত্ব। পঢ়া-শুনা কৰিবলৈ হেঁচা দিয়াৰ পৰিৱৰ্তে প্ৰস্তুতিত সহায় কৰক। আপুনি এইটো কৰিব পাৰে, ইয়াত আমি আপোনালোকৰ সৈতে কিছুমান টিপছ শ্বেয়াৰ কৰিছো।

আগতীয়াকৈ প্ৰস্তুতি আৰম্ভ কৰক

আপোনাৰ শিশুটিক পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰাৰ আটাইতকৈ উত্তম উপায় হ’ল তেওঁলোকক আগতীয়াকৈ প্ৰস্তুতি আৰম্ভ কৰাৰ উপকাৰিতাৰ বিষয়ে বুজাই দিয়া আৰু দৈনিক পঢ়া-শুনা কৰিবলৈ প্ৰেৰণা দিয়া। শেষ মুহূৰ্তত উপস্থিত হ’লে তেওঁলোকৰ ওপৰত অধিক হেঁচা পৰিব পাৰে সেই বিষয়ে তেওঁলোকক বুজাওক। এনে পৰিস্থিতিত তেওঁলোকৰ বাবে এটা সময়সূচী বনাওক যাতে তেওঁলোকে দৈনিক খেলি থাকোঁতে নিজৰ পাঠ্যক্ৰম সামৰি ল’ব পাৰে।

পুৰণি কাগজবোৰ সমাধান কৰিবলৈ দিয়ক

পুৰণি কাগজবোৰ সমাধান কৰি পাঠ্যক্ৰম সংশোধন কৰাটো যিকোনো পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলোৱাৰ এক উত্তম উপায়। এনে পৰিস্থিতিত শিশুৰ বাবে পুৰণি কাগজ-পত্ৰৰ ব্যৱস্থা কৰি দিব আৰু দৈনিক সেইবোৰ সমাধান কৰাওক।

অধ্যয়নৰ লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰাত সহায় কৰক

প্ৰতিদিনে অধ্যয়নৰ বাবে এটা লক্ষ্য নিৰ্ধাৰণ কৰাটো অতি প্ৰয়োজনীয়। ইয়াৰ ফলত আপুনি কিমান সময় পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাব পাৰে সেয়া সহজ হৈ পৰে। এনে পৰিস্থিতিত সন্তানৰ সৈতে বহি অধিবেশনৰ আৰম্ভণিতে অধ্যয়নৰ লক্ষ্য এটা ৰাখক, যাতে আপোনাৰ সন্তানে সম্পূৰ্ণ প্ৰস্তুত হৈ পৰীক্ষাত উপনীত হয়।

ঘণ্টাৰ পিছত ঘণ্টা ধৰি অবিৰতভাৱে পঢ়া-শুনা কৰাটো প্ৰয়োজনীয় নহয়

বহু অভিভাৱকে সন্তানক খেলিবলৈ নিদিয়ে আৰু ঘণ্টাৰ পিছত ঘণ্টা পঢ়া-শুনা কৰিবলৈ পৰামৰ্শ দিয়ে। কিন্তু এই পদ্ধতিয়ে কেৱল শিশুৰ ওপৰত হেঁচা সৃষ্টিৰ কাম কৰে। শিশুটিয়ে যাতে সতেজ মনেৰে পঢ়া-শুনা কৰে তাৰ বাবে কিছু সময়ৰ বাবে এটা ব্যৱধানত পঠাওক। তেওঁ যি কৰিব বিচাৰে তাকেই কৰিবলৈ দিয়ক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামতও কমেণ্ট বক্সত জনাব। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ আপোনাৰ নিজৰ ফেচবুক পেজ AxomInfo ৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment