Advertisement
স্বাস্থ্য

শীতকালত ওজন কমাবলৈ খাওক এই ৫ টা ফল, জিম নোযোৱাকৈ কমিব পেটৰ চৰ্বি

ওজন কমাবলৈ এই ফলবোৰ খাওক – শীতকালত ওজন বৃদ্ধিৰ সমস্যাত বহু লোকে অশান্তি পায়। শীতকালত ওজন বৃদ্ধিৰ আঁৰত দুটা মূল কাৰণ আছে। প্ৰথমতে শৰীৰৰ বিপাকীয় ক্ৰিয়া লেহেমীয়া, যাৰ বাবে শৰীৰত চৰ্বি জমা হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে। একে সময়তে দ্বিতীয় কাৰণটো হ’ল আমাৰ ভুল খাদ্যাভ্যাস। শীতকালত সকলোৱে কম্বলৰ তলত বহি লাড়ু, বাদাম আৰু চাহ-পৰঠা খাই ভাল পায়। কিন্তু ঠাণ্ডাত মৰ্নিং ৱাক বা জিমলৈ যাবলৈ কাৰো মন নাযায়। এনে পৰিস্থিতিত শাৰীৰিক কাৰ্য্যকলাপৰ অভাৱৰ বাবে আপোনাৰ ওজন দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাব পাৰে। যদি আপুনিও শীতকালত ওজন কমাব বিচাৰে, তেন্তে আপুনি আপোনাৰ খাদ্য তালিকাত কিছুমান ফল-মূল অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে। এই ফলবোৰত প্ৰচুৰ পৰিমাণে আঁহ আৰু এন্টিঅক্সিডেন্ট থাকে, যিবোৰে ওজন কমাবলৈ সহায় কৰে। এইবোৰে শৰীৰত জমা হোৱা অতিৰিক্ত চৰ্বি জ্বলোৱাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ উপৰিও ই স্বাস্থ্যৰ বাবেও বহু উপকাৰ সাধন কৰিব পাৰে। আজি এই লেখাটোত আমি আপোনালোকক এনে কিছুমান ফলৰ বিষয়ে ক’ম, যিবোৰ সেৱন কৰিলে আপুনি শীতকালত সহজে ওজন কমাব পাৰে।

কমলা
শীতকালত ওজন কমাবলৈ হ’লে কমলা ৰঙৰ খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব লাগিব। ভিটামিন চি ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে, যাৰ ফলত ওজন কমোৱাত সহায় কৰে। ইয়াৰ বাহিৰেও ইয়াত আঁহ, পটাছিয়াম আৰু খনিজ পদাৰ্থ প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়। ই শৰীৰক বিষমুক্ত কৰাত সহায় কৰে আৰু লগতে পাচনতন্ত্ৰ সুস্থ কৰি ৰাখে। ইয়াত কেলৰিৰ পৰিমাণ অতি কম, সেয়েহে ই আপোনাক ওজন কমাবলৈ সহায় কৰিব পাৰে। শীতকালত কমলা বা ইয়াৰ ৰস খাব লাগে।

মধুৰিআম
মধুৰিআম শীতকালীন আটাইতকৈ জনপ্ৰিয় ফল। খাবলৈ সুস্বাদু হোৱাৰ উপৰিও স্বাস্থ্যৰ বাবেও ই অতি উপকাৰী। ইয়াত প্ৰটিন আৰু আঁহ প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে, যিয়ে ওজন কমাবলৈ সহায় কৰে। এনেকৈ খালে পেটটো দীৰ্ঘদিন ধৰি ভৰি থাকে আৰু ভোক কমি যায়। ইয়াৰ উপৰিও ই বিপাকীয় ক্ৰিয়া বৃদ্ধিতো সহায় কৰে, যাৰ ফলত চৰ্বি জ্বলোৱাত সহজ হয়।

আতলচ-কঠাল
আতলচ-কঠাল ত ভিটামিন চি আৰু ফাইবাৰ প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে, যিয়ে ওজন কমাবলৈ সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও ইয়াত ভিটামিন এ, আইৰণ, মেগনেছিয়াম, পটাছিয়াম আৰু কপাৰো প্ৰচুৰ পৰিমাণে পোৱা যায়। ইয়াক সেৱন কৰিলে পাচনতন্ত্ৰ সুস্থ হৈ থাকে, যাৰ ফলত কোষ্ঠকাঠিন্যৰ সমস্যাও দূৰ হ’ব পাৰে। দুৰ্বলতা আঁতৰোৱা আৰু হৃদযন্ত্ৰক সুস্থ কৰি ৰখাতো ই উপকাৰী বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।

ডালিম
শীতকালত ওজন কমাবলৈ আপুনি দৈনিক ডালিম সেৱন কৰিব পাৰে। ইয়াত ভিটামিন, খনিজ পদাৰ্থ, আঁহ আৰু এন্টিঅক্সিডেন্ট প্ৰচুৰ পৰিমাণে থাকে। ই শৰীৰত ট্ৰাইগ্লিচাৰাইড হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। লগতে হৃদৰোগ দূৰ কৰাত সহায় কৰিব পাৰে। ইয়াৰ সেৱনে শৰীৰত শক্তিৰ মাত্ৰা বৃদ্ধি কৰে। শীতকালত ডালিম বা ইয়াৰ ৰস ব্ৰেকফাষ্টত সেৱন কৰিব পাৰি।

আনাৰস
আনাৰসত প্ৰচুৰ পৰিমাণে পুষ্টিকৰ উপাদান থাকে। ইয়াত প্ৰচুৰ পৰিমাণে ভিটামিন চি আৰু ফাইবাৰ থাকে, যিবোৰে ওজন কমাবলৈ সহায় কৰে। ইয়াৰ উপৰিও আনাৰসতো ব্ৰমেলিন থাকে, যিয়ে প্ৰটিন বিপাকীয় ক্ৰিয়া কৰে, যিয়ে পেটৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। শীতকালত ওজন কমাবলৈ ইয়াক আপোনাৰ খাদ্য তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button