Advertisement
স্বাস্থ্য

এই ভিটামিনৰ অভাৱৰ বাবে কম বয়সতে বগা হৈ পৰে চুলি, জানক কি এই ভিটামিন?

যদি চুলিবোৰ ধুনীয়া হয় তেন্তে ই সৌন্দৰ্য্য বৃদ্ধি কৰে। কিন্তু এই দুজনৰ অধিকাংশই চুলি সম্পৰ্কীয় সমস্যাৰ সন্মুখীন হৈছে। প্ৰায়ে মানুহৰ চুলি কম বয়সতে ধূসৰ হৈ পৰে। পুৰণি দিনৰ কথা যদি কওঁ তেন্তে এই সমস্যাটো ৩৫ বা ৪০ বছৰ বয়সত দেখা গৈছিল যদিও এতিয়া ১০ বছৰীয়া শিশুৰ চুলিও ধূসৰ হৈ পৰিছে। ইয়াক লুকুৱাবলৈ মানুহে প্ৰায়ে হেনা বা ৰং, ৰং ব্যৱহাৰ কৰে। কিন্তু কিছু সময় পাৰ হোৱাৰ লগে লগে আকৌ বগা চুলি ওলাবলৈ আৰম্ভ কৰে। আচলতে শৰীৰত কিছুমান ভিটামিনৰ অভাৱ চুলি ধূসৰ হোৱাৰ বাবে দায়ী। কোনটো ভিটামিনৰ অভাৱত চুলি ধূসৰ হয় জানো আহক।

কোনটো ভিটামিনৰ অভাৱত চুলি ধূসৰ (বগা) হয়?

ভিটামিন বি ১২ৰ অভাৱ চুলি ধূসৰ হোৱাৰ বাবে দায়ী। যেতিয়া আপোনাৰ শৰীৰে পৰ্যাপ্ত পৰিমাণৰ ভিটামিন বি ১২ নাপায় বা খাদ্যৰ পৰা ভিটামিন বি ১২ সঠিকভাৱে শোষণ নকৰে, তেতিয়া চুলিৰ ক’লা ৰঙৰ বাবে দায়ী মেলানিনৰ উৎপাদন কমিবলৈ আৰম্ভ কৰে। কওঁ যে যিকোনো ফোলিকেলে মেলানিন উৎপাদন বন্ধ কৰিলেই ইয়াৰ পুনৰ আৰম্ভ হোৱাৰ সম্ভাৱনা হেৰাই যায় আৰু তাৰ পিছত আপোনাৰ চুলিখিনি কেৱল বগা দেখা যায়।

ভিটামিন বি ১২ এ ৰক্তকণিকা তৈয়াৰ কৰাত সহায় কৰে যিয়ে আপোনাৰ চুলিৰ গুৰিলৈ অক্সিজেন কঢ়িয়াই লৈ যায়। যেতিয়া ভিটামিন বি ১২ৰ মাত্ৰা কমিবলৈ আৰম্ভ কৰে তেতিয়া আপোনাৰ চুলিৰ গুৰিবোৰত পুষ্টি নাপায়, যাৰ ফলত চুলিৰ ক্ষতি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে আৰু চুলি ধূসৰ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে।ইয়াৰ লগতে চুলি সৰাও অব্যাহত থাকে। অত্যধিক মানসিক চাপ লোৱা লোকসকলেও অকালতে চুলি ধূসৰ হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে

এইদৰে নিজকে ৰক্ষা কৰক

  • ভিটামিন বি১২ সমৃদ্ধ খাদ্য গ্ৰহণ কৰক।
  • মাংস, মাছ, গাখীৰ, দৈ, দুগ্ধজাত সামগ্ৰীৰ দৰে ভিটামিন বি ১২ৰ অধিক উৎস।
  • ধূমপান নকৰিব।
  • এন্টিঅক্সিডেন্ট সমৃদ্ধ খাদ্য গ্ৰহণ কৰা
  • মানসিক চাপ নিয়ন্ত্ৰণ কৰিবলৈ ধ্যান কৰক।

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button