চাহৰ লগত চিগাৰেট আপুনিও খায় নেকি ? জানক এই সংমিশ্ৰণ স্বাস্থ্যৰ বাবে কিয় অতি বিপজ্জনক ?

Tea And Smoking: যদি আপুনি চাহ আৰু চিগাৰেটৰ প্ৰতি আকৰ্ষিত, তেন্তে আপুনি ইচ্ছা নকৰাকৈয়েও বহু ৰোগক আমন্ত্ৰণ জনাইছে। প্ৰায়ে অফিচৰ সন্মুখত চাহ ষ্টল এটা থাকে। য’ত চিগাৰেটও পোৱা যায়।

অফিচৰ পৰা ওলাই অহাৰ লগে লগে মানুহে প্ৰায়ে চাহৰ লগত চিগাৰেট খাই মানসিক চাপ কমায় কিন্তু আমি আপোনালোকক কওঁ যে এইটো এটা ভুল অভ্যাস। চাহ আৰু চিগাৰেটৰ বিপজ্জনক সংমিশ্ৰণে আপোনাৰ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে।

কেন্সাৰৰ সম্ভাৱনা ৩০ শতাংশ

প্ৰতিবেদন অনুসৰি চাহ আৰু চিগাৰেট একেলগে খালে খাদ্যনলীৰ কৰ্কট ৰোগৰ সম্ভাৱনা ৩০ শতাংশ বৃদ্ধি পায়। ইয়াৰ কাৰণে চাহত পোৱা কেফেইন চিগাৰেটৰ লগত মিলি বিষৰ ৰূপ লয়। গতিকে চাহ-চিগাৰেট একেলগে খাই মানসিক চাপ কমোৱাৰ বাবে ই বিপদজনক বুলি প্ৰমাণিত হ’ব পাৰে।

‘জাৰ্নেল এনালছ অৱ ইণ্টাৰনেল মেডিচিন’ প্ৰতিবেদন

২০২৩ চনত ‘জাৰ্নেল এনালছ অৱ ইণ্টাৰনেল মেডিচিন’ত প্ৰকাশিত এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি গৰম চাহ খালে খাদ্যৰ পাইপত পোৱা কোষবোৰৰ যথেষ্ট ক্ষতি হয়। চিগাৰেটৰ লগত ধূমপান কৰিলে ইয়াৰ বহু ক্ষতি হয়। যদি আপুনি এই কামটো দীৰ্ঘদিন ধৰি কৰে তেন্তে আপুনি কেন্সাৰৰ দৰে বিপদজনক ৰোগৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।

স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞৰ মতে চাহত প্ৰচুৰ পৰিমাণে কেফেইন থাকে। ইয়াক অতিমাত্ৰা সেৱন কৰিলে পেটত এচিড গঠন হয়। ই হজম শক্তিৰ বাবে উপকাৰী যদিও ইয়াৰ অত্যধিক পৰিমাণে পেটৰ যথেষ্ট ক্ষতি কৰে। একে সময়তে চিগাৰেট বা বিডিত প্ৰচুৰ পৰিমাণে নিকোটিন থাকে। খালী পেটত খালে মূৰৰ বিষ আৰু মূৰ ঘূৰোৱা হ’ব পাৰে।

চাহ-চিগাৰেট খালে কোনটো ৰোগৰ আশংকা বৃদ্ধি পায়?

হাৰ্ট এটেক

পেটৰ আলচাৰ

স্মৃতিশক্তি হেৰুৱাই পেলোৱা

গুৰুতৰ হাওঁফাওঁৰ কৰ্কট ৰোগ

ডিঙিৰ কৰ্কট ৰোগ

বন্ধ্যাত্ব

খাদ্যৰ পাইপত কেন্সাৰ

হাত আৰু ভৰিৰ আলচাৰ

কেৱল চিগাৰেট খোৱা লোকৰ স্বাস্থ্যৰ বাবে ই অতি ক্ষতিকাৰক। ধূমপান, মগজুৰ ষ্ট্ৰোক, হাৰ্ট ষ্ট্ৰোকৰ বাবেও বহু ৰোগৰ সম্ভাৱনা বৃদ্ধি পায়। গৱেষণাৰ পৰা জানিব পৰা গৈছে যে যিসকল লোকে দিনটোত এটা চিগাৰেট সেৱন কৰে, তেওঁলোকৰ হাৰ্ট এটেক হোৱাৰ সম্ভাৱনা স্বাভাৱিক লোকৰ তুলনাত ৭ শতাংশ বৃদ্ধি পায়। যদি আপোনাৰ ধূমপানৰ অভ্যাস আছে তেন্তে আপোনাৰ আয়ুস ১৭ বছৰ পৰ্যন্ত হ্ৰাস কৰিব পাৰি।

এই লেখাটোৰ বিষয়ে আপোনাৰ মতামত কমেণ্ট কৰি জনাওক। লগতে, যদি আপুনি এই লেখাটো ভাল পাইছে তেন্তে ইয়াক শ্বেয়াৰ কৰক আৰু আন অনুৰূপ লেখা পঢ়িবলৈ AxomInfo ফেচবুক পেজটো LIke আৰু Follow কৰি আমাৰ সৈতে সংযুক্ত হৈ থাকক।

Leave a comment